Gazprom pozbył się układacza rur. Jedynego takiego w Rosji

Bloomberg

Amerykańskie sankcje wiszące nad firmami zaangażowanymi w budowę gazociągu Nord Strema-2 wywołują roszady własnościowe, wśród najbardziej zagrożonych. Gazprom nie jest już właścicielem układacza rury Akademik Czerski. I nie wiadomo, kto nim jest.

„Akademik Czerski” to jedyny statek w Rosji, który posiada nowoczesny system dynamicznego pozycjonowania, umożliwiający precyzyjne układanie rur na dnie mórz, bez konieczności użycia kotwic niszczących morski ekosystem. Od 2015 r. statek należał do Gazpromu a dokładniej do spółki Gazprom Flot, poprzez kontrolowany przez gazowy koncern fundusz STIF z Samary.

Czytaj także: Dorsze zatrzymały Nord Stream-2

Jak ustaliła gazeta RBK, w najnowszym zestawie osób prawnych (na dzień 31 czerwca), które kontroluje Gazprom, nie ma już STIF, choć fundusz był tam jeszcze w końcu marca. Oznacza to, że w drugim kwartale fundusz zmienił właściciela (po czym zmienił także dyrektora generalnego: zamiast Andrieja Timofiejewa został nim Aleksander Smielkow).

Istnieje też możliwość, że spółka skorzystała z prawa do nieujawniania niektórych danych ze względu na ryzyko sankcji. Zezwala na rozporządzenie rosyjskiego rządu z kwietnia 2019 r. STIF jest uznawana za niepubliczną spółkę akcyjną i dlatego nie jest zobowiązana do ujawniania obecnych członków.

Źródło gazety w Gazpromie twierdzi, że zmiana właściciela statku pozostali zniwelować dla Gazpromu zagrożenia związane z amerykańskimi sankcjami. A są one poważne – zakaz działalności na terenie USA i zamrożenie kont.

Czytaj także: Biały Dom naciska na wykonawców Nord Stream-2

Do początku 2020 r. „Akademik Czerski” pojawiał się na stronie internetowej Gazprom Flot w zestawie floty operacyjnej koncernu. W jej skład wchodziły też dwa statki zaopatrzeniowe „Ostap Szeremet” i „Iwan Sidorenko”. Oba także znikły z majątku Gazpromu. Teraz ich właścicielem jest firma Nobilitet, która została założona w kwietniu 2020 r. Nie ujawnia ona swoich właścicieli końcowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tańszy gaz z PGNiG dla dużych odbiorców – prezes URE zatwierdził nową taryfę

Nowa niższa taryfa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla dużych odbiorców została zatwierdzona przez ...

Ropa podrożała za szybko

Ceny ropy nie są w stanie przekroczyć 50 dol. za baryłkę. Zdaniem analityków notowania ...

Poznań KOCHA czyste powietrze!

36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Jednym ...

Komisja da zgodę na megafuzję

Przejęcie Lotosu przez Orlen uzyskało akceptację Brukseli – podaje agencja Reuters. Stało się to ...

Saudowie osłabiają OPEC

Odchodzi Ali al-Naimi, największy autorytet na rynku ropy naftowej. Nowym ministrem ds. ropy Arabii ...

Bogdanka oficjalnie w grze o zasobne lubelskie złoże

Lubelski Węgiel Bogdanka złożył wniosek o koncesję wydobywczą na złoże K-6 i K-7, gdzie ...