Gazprom pozbył się układacza rur. Jedynego takiego w Rosji

Bloomberg

Amerykańskie sankcje wiszące nad firmami zaangażowanymi w budowę gazociągu Nord Strema-2 wywołują roszady własnościowe, wśród najbardziej zagrożonych. Gazprom nie jest już właścicielem układacza rury Akademik Czerski. I nie wiadomo, kto nim jest.

„Akademik Czerski” to jedyny statek w Rosji, który posiada nowoczesny system dynamicznego pozycjonowania, umożliwiający precyzyjne układanie rur na dnie mórz, bez konieczności użycia kotwic niszczących morski ekosystem. Od 2015 r. statek należał do Gazpromu a dokładniej do spółki Gazprom Flot, poprzez kontrolowany przez gazowy koncern fundusz STIF z Samary.

Czytaj także: Dorsze zatrzymały Nord Stream-2

Jak ustaliła gazeta RBK, w najnowszym zestawie osób prawnych (na dzień 31 czerwca), które kontroluje Gazprom, nie ma już STIF, choć fundusz był tam jeszcze w końcu marca. Oznacza to, że w drugim kwartale fundusz zmienił właściciela (po czym zmienił także dyrektora generalnego: zamiast Andrieja Timofiejewa został nim Aleksander Smielkow).

Istnieje też możliwość, że spółka skorzystała z prawa do nieujawniania niektórych danych ze względu na ryzyko sankcji. Zezwala na rozporządzenie rosyjskiego rządu z kwietnia 2019 r. STIF jest uznawana za niepubliczną spółkę akcyjną i dlatego nie jest zobowiązana do ujawniania obecnych członków.

Źródło gazety w Gazpromie twierdzi, że zmiana właściciela statku pozostali zniwelować dla Gazpromu zagrożenia związane z amerykańskimi sankcjami. A są one poważne – zakaz działalności na terenie USA i zamrożenie kont.

Czytaj także: Biały Dom naciska na wykonawców Nord Stream-2

Do początku 2020 r. „Akademik Czerski” pojawiał się na stronie internetowej Gazprom Flot w zestawie floty operacyjnej koncernu. W jej skład wchodziły też dwa statki zaopatrzeniowe „Ostap Szeremet” i „Iwan Sidorenko”. Oba także znikły z majątku Gazpromu. Teraz ich właścicielem jest firma Nobilitet, która została założona w kwietniu 2020 r. Nie ujawnia ona swoich właścicieli końcowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieckie firmy energetyczne likwidują moce

Firmy energetyczne RWE, Vattenfall i Mibrag jako pierwsze przeniosą od zimy 2016 r. moce ...

Polenergia z decyzją środowiskową dla Bałtyk II

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla planowanej przez Polenergię drugiej farmy wiatrowej ...

Brytyjski miliarder chce zadusić finansowo nowe elektrownie węglowe na świecie

  Chris Hohn, brytyjski miliarder (majątek 1,2 mld funtów w 2019 r.), zarządca funduszu ...

USA walczą o tron z czarnego złota

Osiem lat temu łupkowa rewolucja w USA pozbawiła Rosję pozycji lidera światowego wydobycia gazu. ...

Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Płocki koncern w grudniu i całym czwartym kwartale 2015 r. zanotował wzrost marż i ...

Import prądu do Polski błyskawicznie rośnie

Od początku br. import do Polski sięgnął już ponad 7 TWh energii elektrycznej,  za ...