LNG w Niemczech czyli spiesz się powoli

The LNG Sakura liquefied natural gas tanker /Bloomberg

LNG (liquefied natural gas) jest skomplikowanym tematem w niemieckiej energetyce. Oprócz gazociągów Niemcy jak dotąd nie mają własnej infrastruktury, by na dużą skalę importować gaz skroplony. W raporcie IGU (International Gas Union) z 2019 roku Niemcy zaliczane są to krajów, które jeszcze nie wkroczyły do międzynarodowego handlu gazem skroplonym.

Jednocześnie IGU wiąże z niemieckim rynkiem duże nadzieje. Chodzi o perspektywę importu LNG przez Niemcy do 2023 roku rzędu 18 miliardów m³. Zdaniem IGU Niemcy mogłyby z czasem odpowiadać za blisko 1/3 obecnego importu LNG do Unii Europejskiej.

 

Metanowiec przewożący LNG/Bloomberg

Niemiecki rząd federalny popiera powstanie gazoportów na terenie Niemiec. Decyzje co do lokalizacji i kwestii finansowania takich projektów leżą jednak w dużej mierze w rękach rządów landowych. Dlatego w praktyce projekty budowy gazoportów w Niemczech od lat utknęły w miejscu.
Najbardziej zaawansowany projekt to planowany gazoport w Brunsbüttel, w landzie Szlezwik-Holsztyn. Rząd landowy oraz lokalna administracja zwlekają z udzieleniem koniecznych pozwoleń, tak że planowane zakończenie budowy na 2023 wydaje się coraz mniej realne. Lokalne organizacje proekologiczne oraz grupa Erdgas – Brücke ins nichts w ostatnich tygodniach wzmożyły swój sprzeciw wobec powstania w tym miejscu pierwszego gazoportu w Niemczech.

Magazyn gazu/Bloomberg

Projekt gazoportu w Wilhelmshaven może się nawet pochwalić wstępnymi umowami z Katarem na eksport LNG do Niemiec. Katar wyraził nie tylko chęć eksportu LNG przez Wilhelmshaven, ale także zainteresowanie inwestycyjne tym projektem. Katarczycy sprzedają już Niemcom LNG, który trafia po regazyfikacji do Niemiec przez gazociągi holenderskie i belgijskie. Z katarskimi inwestorami gazoport w Wilhelmshaven miałby spore szanse na powstanie. Na drodze stoi jednak krytyczna ocena organizacji na rzecz ochrony środowiska, która kwalifikuje ten projekt jako szkodliwy dla środowiska naturalnego tego regionu. Ostatnio koncepcja tego projektu zaczęła ewaluować i w grę wszedł pomysł użycia pływającego terminalu gazowego (FSRU) z udziałem węgierskiej firmy MOL.

Nadal aktualny, ale w mediach często pomijany jest projekt w Stade. W ocenie fachowców ten projekt jest trudny do zrealizowania pod względem technicznym, bo tankowce będą zmuszone do trudnych manewrów. Na tym tle od dłuższego czasu mają miejsce lokalne protesty.

Nieco w cieniu tych szeroko dyskutowanych projektów powstaje niewielki „small scale“ terminal we wschodnioniemieckim Rostoku. Obiekt jest budowany przez rosyjską firmę Novatek we współpracy z belgijską firmą Fluxys, która jest właścicielem belgijskiego gazoportu w Zeebrügge. Aktualne plany nie obejmują integracji tego gazoportu z niemieckim systemem przesyłowym. Zakończenie budowy gazoportu jest planowane na 2022 rok.

Fluxys i Novatek planują sprowadzać do Rostoku 600 000 ton LNG rocznie z przeznaczeniem dla odbiorców przemysłowych i dwóch stacji tankowania LNG, które powstały pod marką Novatek w Niemczech. Niemiecki rząd dopłaca do zakupu ciężarówek korzystających z LNG kwoty do 12 000 euro. Wsparcie to ma umożliwić popularyzacje LNG w niemieckim transporcie ciężkim. Docelowo w 2025 roku na niemieckich drogach ma już jeździć 25 000 ciężarówek na LNG, a do ich dyspozycji ma być 200 stacji tankowania tego paliwa. Na tym skorzystać chcą Novatek, Shell i inne koncerny  rozbudowując  sieci stacji tankowania gazu skroplonego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W oczekiwaniu na przełom technologiczny

Energetyka zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w historii. Trudno dziś przewidzieć moment i kierunek ...

Rolnicy i ekolodzy – czas się dogadać ws. suszy

Ze wszystkich potrzeb życiowych człowieka, ludzkość najbardziej chyba skomplikowała odżywianie. Zanim spożyte, nasze jedzenie, ...

PERN rozbuduje Terminal Naftowy w Gdańsku

Najpóźniej do końca 2020 r. PERN chce rozbudować Terminal Naftowy w Gdańsku o kolejne ...

Biznes węglowy pogrążył wyniki Tauronu

Koncern energetyczny Tauron poinformował o konieczności utworzenia potężnych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów, ...

Wiemy, co zawiera kontrakt gazowy Rosja-Ukraina

Umowa na tranzyt rosyjski gazu przez Ukrainę ma obowiązywać przez pięć lat z możliwością ...

Kurtyka: Solidarność potrzebna dla klimatu

Traktat, który będziemy negocjowali, wyznacza reguły gry dla wszystkich. To rodzi napięcia – mówi ...