Wenezuela chce prywatyzować naftowego giganta

A Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) gas station stands in Caracas, Venezuela/Bloomberg

Reżim w Caracas proponuje zagranicznym wierzycielom zamianę długów państwowego koncernu naftowego na udziały w firmie. Chętni są Rosjanie, resztę powstrzymują amerykańskie sankcje.

Koncern naftowy PDVSA tonie w długach i praktycznie jest w rękach zagranicznych koncernów, którym wg Reutersa oddał złoża do eksploatacji z braku pieniędzy i personelu. Teraz, jak dowiedziała się agencja Bloomberg, nieuznawany przez większość państw prezydent Nicolas Maduro zaproponował przekazanie pakietu kontrolnego PDVSA wielkim koncernom zagranicznym.

 

Demonstrators wave Venezuelan flags while listening to Juan Guaido, president of the National Assembly, not pictured, during a pro-opposition rally in Caracas, Venezuela, /Bloomberg

Chodzi o konwersję części długu, który koncern ma przed zagranicznymi uczestnikami wspólnych projektów wydobywczych, w kapitał akcyjny. Potencjalnymi adresatami takiej propozycji są wg Bloomberg – hiszpański Repsol S.A., włoski Eni S.p.A. i rosyjski Rosneft.
Rozmowy znajdują się na wstępnym etapie i tak naprawdę jedynie Rosjanie mogą poważnie rozważyć taką propozycję. Reszta zachodnich firm ryzykuje podpadnięcie pod amerykańskie sankcje. Do tego wątpliwa jest opłacalność takiej zamiany. PDVSA pompuje teraz na historycznie niskim poziomie – 700 tys baryłek na dobę. Dekadę temu dziennie koncern pompował 3,5 mln baryłek.

W 2016 r Rosneft i PDVSA podpisały szereg porozumień, w tym o partnerstwie strategicznym. Rosjanie dostali prawo poszukiwań i wydobycia na szelfie Wenezueli oraz handlu wenezuelską ropą i produktami naftowymi. Rosneft jest udziałowcem w pięciu projektach wydobywczych Wenezueli (m.in. na szelfie i w dorzeczu Orinoko). Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie sięgają 20,5 mld ton. Wszystko to w zamian za blisko 5 mld dol. pożyczki. Według stanu na połowę 2019 r PDVSA ma jeszcze do spłaty Rosneft 1,1 mld dol.
Wenezuela posiada największe zasoby ropy na świecie (ok. 17 proc. wszystkich udowodnionych).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina na tropie majątku Gazpromu

Ruszyło ukraińskie polowanie na majątek rosyjskiego koncernu za granicami Rosji. Gazprom nie chce wykonać ...

Lotos uruchomił sieć ładowarek

Zainstalowane na stacjach urządzenia umożliwią posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych swobodny przejazd autostradami A1 ...

Świat chce więcej ropy. Rośnie zapotrzebowanie Indii i Chin

Popyt na czarne złoto ma być większy, niż oczekiwano, ale nie zatrzyma to spadku ...

URE podał kwoty rekompensat za KDT na 2016 r.

Wytwórcy energii otrzymają w przyszłym roku około 469 mln zł w ramach rekompensat za ...

Smok Wawelski skontroluje liczniki cystern z LNG

Inżynierowie z Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego PGNiG zaprojektowali mobilne stanowisko do legalizacji liczników na cysternach ...

W planach duże wydatki na rozwój stacji paliw

Kolejne obiekty zamierzają uruchamiać firmy z branży i nowi gracze. Skuteczna walka z szarą ...