Kwieciński pokieruje PGNiG?

Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju

Jeszcze w tym roku może dojść do wyboru nowego zarządu PGNiG. Coraz większe szanse na szefostwo ma były minister finansów. Spadają za to notowania obecnego prezesa.

 

W PGNiG trwa konkurs na członków zarządu. Coraz bliżej objęcia funkcji prezesa gazowniczej spółki jest Jerzy Kwieciński, były minister finansów – donoszą dziennikarze RMF FM. Ich zdaniem zmiana na tym stanowisku będzie konsekwencją skonfliktowania się Piotra Woźniaka, obecnego szefa firmy z niektórymi osobami z władz Prawa i Sprawiedliwości. Nieporozumienia mają być na tyle duże, że nie ma już szans na ich pozytywne zakończenie. W tej sytuacji nawet osiągnięcia Woźniaka na polu dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i zwiększania bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju nie są już argumentem za ponownym jego wyborem na prezesa.

 

Piotr Woźniak, prezes PGNiG

 

Woźniak jest prezesem PGNiG od lutego 2016 r. Od października 2005 r. do listopada 2007 r. był ministrem gospodarki, a od grudnia 2011 do grudnia 2013 r. wiceministrem środowiska i głównym geologiem kraju.

Kwieciński podczas krótkiej rozmowy z nami odmówił udzielania jakiegokolwiek komentarza w sprawie trwającego w PGNiG konkursu, a nawet potwierdzenia, że zgłosił swój akces na stanowisko prezesa. Nie chciał też wypowiadać się na temat samej spółki.

Oprócz Kwiecińskiego i Woźniaka do zarządu PGNiG mają też wejść – według dziennikarzy RMF FM – Jarosław Wróbel, obecny prezes Orlen Południe oraz Marcin Jastrzębski, były prezes Lotosu.

Pierwszy konkurs na członków zarządu PGNiG został przeprowadzony kilka tygodni temu. Rada nadzorcza spółki zakończyła go jednak bez rozstrzygnięcia. Już to świadczy, że obecna pozycja Wożniaka jako prezesa nie jest pewna. Dotychczas wydawał się on osobą mającą pełne poparcie koalicji rządzącej. Rozstrzygnięcia w nowym konkursie na prezesa i czterech wiceprezesów może zapaść jeszcze w tym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elektrownie wodne w sporze z Tauronem

Już dwa lata trwa spór o kupno energii od małych producentów prądu. Wytwórcy energii ...

Banki chętniej pomagają OZE. Węgiel w odwrocie

mBank podniósł limit na finansowanie projektów odnawialnych źródeł energii z 1 mld zł do ...

Bank Światowy udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na zakup gazu

Rada Dyrektorów Banku Światowego (BŚ) zatwierdziła gwarancje pożyczkowe w wysokości 500 mln dolarów dla ...

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Banki odchodzą od węgla

Niemal wszystkie duże prywatne banki zapowiedziały istotne ograniczenie lub nawet wycofanie się z finansowania ...

Szykujmy się na droższy prąd w gniazdkach

Największe koncerny energetyczne złożyły w URE wnioski o podniesienie taryf dla gospodarstw domowych w ...