PFR dofinansuje budowę bloku w Jaworznie. Co z atomem?

Bloomberg

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) podpisał z Tauronem umowę, na mocy której zainwestuje do 880 mln zł w projekt budowy bloku węglowego w Jaworznie.

Na podstawie zawartych umów fundusze zarządzane przez PFR obejmować będą nowe udziały w spółce celowej Nowe Jaworzno Grupa Tauron, która realizuje budowę bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Udział funduszy w kapitale zakładowym spółki celowej na dzień oddania bloku do eksploatacji powinien wynosić około 14 proc., a pakiet większościowy posiadać ma Tauron. Termin zainwestowania do 880 mln zł przez PFR jest uzależniony od spełniania kilku warunków, takich jak uzyskanie zgody na koncentrację oraz uzyskanie decyzji zatwierdzającej warunki umowy sprzedaży energii elektrycznej. PFR będzie mógł w przyszłości wyjść z inwestycji na kilka sposobów, m.in. w drodze wykupienia od funduszu udziałów w spółce celowej przez Tauron.

– To nowa formuła finansowania inwestycji w polskiej energetyce. Będziemy się jej wszyscy przyglądali – stwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii.Władze PFR nie wykluczają podobnego zaangażowania w kolejne projekty. – To mam nadzieję nowy standard, nowy model finansowania tego typu inwestycji, który może być wykorzystany przy innych inwestycjach w polskiej energetyce – zapowiedział Paweł Borys, prezes PFR. W odpowiedzi na pytanie, czy PFR mógłby wziąć udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej, Borys stwierdził: – Rząd i zainteresowane projektem spółki są jeszcze przed finalnymi decyzjami dotyczącymi realizacji projektu jądrowego. Jeśli zapadną pozytywne decyzje, to zakładamy, że PFR tego typu inwestycje o bardzo długim horyzoncie czasowym będzie współfinansować.

Tę deklarację pozytywnie przyjął minister energii. – Deklaracja PFR bardzo mnie cieszy. Nie ma jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia dotyczącego budowy elektrowni jądrowej, ale ten termin już się zbliża – stwierdził Tchórzewski.

Prezes PFR odniósł się także do możliwości wsparcia budowy innego bloku węglowego – w Ostrołęce. – Czekamy na razie na finalne decyzje dotyczące startu tej inwestycji – uciął Borys. Kiedy natomiast należy się spodziewać decyzji w sprawie Ostrołęki? – Czekamy na rozstrzygnięcie. Marzę o tym, żeby przed końcem wakacji ta budowa została rozpoczęta – powiedział Tchórzewski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa w górę po ataku na saudyjskie tankowce

Cena ropy gatunku Brent skoczyła w poniedziałek rano o 1,6 proc. do 71,6 dolarów ...

OPEC znów zaskoczył

Jest nowa długoterminowa strategia kartelu. Zakłada ona powrót do zarządzania wydobyciem i cenami, co ...

Niemiecka rafineria wypompuje brudną rosyjską ropę

Rafineria w Schwedt należąca do Rosneft przyjęła część zanieczyszczonej rosyjskiej ropy, by uwolnić naftociąg ...

JSW idzie za ciosem. Chce rozpocząć projekty z Prairie Mining

W najbliższy piątek dojdzie do spotkania zarządu jastrzębskiej spółki z Prairie Mining. Australijski inwestor ...

Ceny benzyny będą spadać

Jeśli na majówkę wybierzemy się autem, za paliwo powinniśmy zapłacić mniej niż 4 zł ...

Bruksela bada, czy Gazprom utrudnia tranzyt

Komisja Europejska sprawdzi, czy Rosjanie nie łamią umowy z Ukrainą. Chodzi o zaniżanie ciśnienia ...