Wielki apetyt na Saudi Aramco

NYMEX/Bloomberg News

Choć władze Arabii Saudyjskiej ograniczyły tylko do Saudyjczyków możliwość zakupu 1,5 proc. akcji koncernu Saudi Aramco, popyt jest ogromny. Już dziś złożono oferty na blisko 20 mld dol.

Inwestorzy instytucjonalnie złożyli oferty na 17,1 mld dol. a prywatni na 2,7 mld dol., dowiedziała się agencja Reuters. A to dopiero początek zbierania ofert. Termin dla indywidualnych chętnych mija 28 listopada a dla funduszy 4 grudnia.

 

Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

 

Bazowa cena akcji naftowego giganta została ustalona na 30-32 riale (8,1-,8,6 dol.). Saudi Aramco zamierza sprzedać 1,5 proc. akcji w ramach IPO na saudyjskiej giełdzie Tadawul i zarobić na tym około 24,5 -25,9 mld dol. Oznacza to, że cały saudyjski koncern jest najdroższy na świecie. Jego wartość to 1,6-1,7 bln dol.
Pierwsze sygnały o możliwym IPO Saudi Aramco pojawiły się w 2016 r. Wtedy wartość rynkowa koncernu była oceniana na 2 bln dol. Do sprzedaży miało trafić 5 proc. akcji na kwotę 100 mld dol. Potem debiut giełdowy był wiele razy odkładany a pula akcji obniżana.
Ostateczna cena akcji Saudi Aramco zostanie ogłoszona 5 grudnia. Wielu ekspertów wątpi czy giełda w Rijadzie udźwignie tak gigantyczne IPO. Saudi Aramco zarabia na czarnym złocie jak nikt inny. W 2018 r po raz pierwszy koncern opublikował wyniki. Zysk netto wyniósł 111 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy atakują Grenlandię

Chińskie koncerny energetyczne wzięły sobie na cel największą wyspę świata. Na Kalaallit Nunaat czyli ...

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu

McKinsey: Polska może być neutralna klimatycznie

Polska neutralna klimatycznie? To jest możliwe, choć trudne do osiągnięcia – przekonują eksperci McKinsey ...

Tauron Ciepło wyda 247 mln zł na walkę ze smogiem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Wirtualny Nowy Przemysł”: Tauron Ciepło wyda 247 mln ...

Rosyjska ropa już dociera do rafinerii na Białorusi

Dwie białoruskie rafinerie zaczęły w sobotę wieczorem otrzymywać ropę z Rosji. To efekt sobotniego ...

Prezes Tauronu: Opowieści o bankructwie były przesadzone

Kiedyś energetyka węglowa z pewnością wyjdzie z koncernów energetycznych. Pytanie tylko kiedy i na ...