Wielki apetyt na Saudi Aramco

NYMEX/Bloomberg News

Choć władze Arabii Saudyjskiej ograniczyły tylko do Saudyjczyków możliwość zakupu 1,5 proc. akcji koncernu Saudi Aramco, popyt jest ogromny. Już dziś złożono oferty na blisko 20 mld dol.

Inwestorzy instytucjonalnie złożyli oferty na 17,1 mld dol. a prywatni na 2,7 mld dol., dowiedziała się agencja Reuters. A to dopiero początek zbierania ofert. Termin dla indywidualnych chętnych mija 28 listopada a dla funduszy 4 grudnia.

 

Khalid Al-Falih, Saudi Arabia’s energy and industry minister, speaks to reporters ahead of the 176th Organization Of Petroleum Exporting Countries (OPEC) meeting in Vienna, Austria/Bloomberg

 

Bazowa cena akcji naftowego giganta została ustalona na 30-32 riale (8,1-,8,6 dol.). Saudi Aramco zamierza sprzedać 1,5 proc. akcji w ramach IPO na saudyjskiej giełdzie Tadawul i zarobić na tym około 24,5 -25,9 mld dol. Oznacza to, że cały saudyjski koncern jest najdroższy na świecie. Jego wartość to 1,6-1,7 bln dol.
Pierwsze sygnały o możliwym IPO Saudi Aramco pojawiły się w 2016 r. Wtedy wartość rynkowa koncernu była oceniana na 2 bln dol. Do sprzedaży miało trafić 5 proc. akcji na kwotę 100 mld dol. Potem debiut giełdowy był wiele razy odkładany a pula akcji obniżana.
Ostateczna cena akcji Saudi Aramco zostanie ogłoszona 5 grudnia. Wielu ekspertów wątpi czy giełda w Rijadzie udźwignie tak gigantyczne IPO. Saudi Aramco zarabia na czarnym złocie jak nikt inny. W 2018 r po raz pierwszy koncern opublikował wyniki. Zysk netto wyniósł 111 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy rząd pokocha klimat?

Polska jako organizator Szczytu Klimatycznego w Katowicach w grudniu tego roku staje przed nie ...

Skok na energetykę

Rząd chce dodatkowych 10 miliardów złotych od spółek energetycznych. Ceny prądu wzrosną. Wytwórcy znaleźli ...

Europa dla zmotoryzowanych

Wybierasz się na wakacje samochodem? W tym roku możesz liczyć na tańsze paliwa. Warto ...

Kopalnie pod presją: rząd chce, żeby dały z siebie więcej

Brak rodzimego surowca na polskim rynku i rosnący import sprawiają, że resort energii domaga ...

#RZECZoBIZNESIE: Anna Ogniewska: Rynek mocy zabetonuje system oparty na węglu

Scentralizowany system oparty na dużych blokach energetycznych, rodem z PRLu, to przestarzały model – ...

Ostrowiec – czas się bać?

Po nowym roku rusza pierwsza elektrownia atomowa na Białorusi. Przy jej budowie zginęło 5 ...