Ważna umowa Orlenu na Litwie

ORLEN Lietuva

Litewskie koleje przez kolejne 9 lat będą przewozić paliwa z rafinerii w Możejkach. Dostawy do Polski wyprodukowanych na Litwie paliw, zostaną zwiększone.

Orlen Lietuva i LG Cargo – spółka-córka litewskich kolei państwowych Lietuvos gelezinkeliai przedłużyły do 2028 r porozumienie o współpracy. Umowę podpisali w poniedziałek dyrektorzy generalni obu firm – Michał Rudnicki i Egidijus Lazauskas, informuje agencja BNS.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w prasowym komunikacie podkreślił, że koncern jest w przededniu dużych inwestycji w modernizację rafinerii w Możejkach. Mają one zapewnić najwyższą jakość produktów rafinerii i utrzymać konkurencyjność. „W tym kontekście podpisana przez spółkę Orlen Lietuva i spółkę Koleje Litewskie umowa o dalszej współpracy jest bardzo ważna i świadczy o coraz lepszych relacjach, co korzystnie wpływa na biznes obu stron” – dodał Obajtek.

Orlen kolej

Orlen Lietuva jest jednym z największych klientów Lietuvos gelezinkeliai. W ciągu roku spółka przewozi około 9 milionów ton produktów wytworzonych przez możejską rafinerię. Zanim do tego doszło strony długo nie mogły się porozumieć, co do warunków i taryf przewozowych. W czerwcu 2017 r w końcu podpisano porozumienie o taryfach na przewozy towarowe.
Mantas Bartuszka – dyrektor generalny Lietuvos gelezinkeliai, podkreśla teraz, że bardzo ceni partnerstwo strategiczne z Orlenem. – Codziennie dążymy do zapewnienia usług przewozowych na najwyższym poziomie, między innymi dlatego po raz otworzyliśmy trasę przewozową produktów ropopochodnych do Polski. Kończymy również odbudowę odcinka kolejowego z Możejek do Renge na Łotwie. To ostatnie pozwoli szybciej dostarczać produkty litewskiej rafinerii na rynki pozostałych republik – Łotwy i Estonii.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ma nowy mega projekt

Chińczycy zbudują Rosjanom nad Bałtykiem wielki zakłady chemiczne do przerobu gazu ziemnego. Technologię dostarczą Amerykanie. ...

Wyboista droga z czerni do zieleni

O ile neutralność klimatyczna wymaga doprecyzowania, to brak zgody Polski na zatwierdzenie tego ambitnego ...

Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej PSE S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. dokonało zmian w składzie Rady Nadzorczej i ...

Batalia o handel emisjami

Eurodeputowani przygotowują decyzję, która przesądzi o przyszłości energetyki w Polsce. Za tydzień, 14 lutego, ...

Orlen wybuduje centrum badawczo-rozwojowe

Kosztem około 184 mln zł ma postać w Płocku obiekt, który umożliwi koncernowi rozwój ...

Powstają nowe grupy zakupowe na rynku gazu

Duże kontrakty, ogłaszane wspólnie przez wielu potencjalnych nabywców, starają się pozyskać m.in. Tauron, PGE, ...