Ważna umowa Orlenu na Litwie

ORLEN Lietuva

Litewskie koleje przez kolejne 9 lat będą przewozić paliwa z rafinerii w Możejkach. Dostawy do Polski wyprodukowanych na Litwie paliw, zostaną zwiększone.

Orlen Lietuva i LG Cargo – spółka-córka litewskich kolei państwowych Lietuvos gelezinkeliai przedłużyły do 2028 r porozumienie o współpracy. Umowę podpisali w poniedziałek dyrektorzy generalni obu firm – Michał Rudnicki i Egidijus Lazauskas, informuje agencja BNS.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w prasowym komunikacie podkreślił, że koncern jest w przededniu dużych inwestycji w modernizację rafinerii w Możejkach. Mają one zapewnić najwyższą jakość produktów rafinerii i utrzymać konkurencyjność. „W tym kontekście podpisana przez spółkę Orlen Lietuva i spółkę Koleje Litewskie umowa o dalszej współpracy jest bardzo ważna i świadczy o coraz lepszych relacjach, co korzystnie wpływa na biznes obu stron” – dodał Obajtek.

Orlen kolej

Orlen Lietuva jest jednym z największych klientów Lietuvos gelezinkeliai. W ciągu roku spółka przewozi około 9 milionów ton produktów wytworzonych przez możejską rafinerię. Zanim do tego doszło strony długo nie mogły się porozumieć, co do warunków i taryf przewozowych. W czerwcu 2017 r w końcu podpisano porozumienie o taryfach na przewozy towarowe.
Mantas Bartuszka – dyrektor generalny Lietuvos gelezinkeliai, podkreśla teraz, że bardzo ceni partnerstwo strategiczne z Orlenem. – Codziennie dążymy do zapewnienia usług przewozowych na najwyższym poziomie, między innymi dlatego po raz otworzyliśmy trasę przewozową produktów ropopochodnych do Polski. Kończymy również odbudowę odcinka kolejowego z Możejek do Renge na Łotwie. To ostatnie pozwoli szybciej dostarczać produkty litewskiej rafinerii na rynki pozostałych republik – Łotwy i Estonii.

Mogą Ci się również spodobać

Branża fotowoltaiczna chce ułatwień dla inwestorów

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej (PSES) obawia się wstrzymania prac związanych z przyłączaniem farm fotowoltaicznych ...

Więcej gazu z Rosji

W 2018 roku na gazowy rynek Unii wchodzi z LNG prywatny Novatek. Do końca ...

PSE chcą mocy ze słońca

W naszym systemie potrzeba 2 tys. MW zainstalowanych w elektrowniach słonecznych – wskazuje operator ...

USA: ciąg dalszy zwolnień w branży naftowej

Rok 2016 nie zapowiada się dobrze dla branży naftowej w USA. Niskie ceny ropy ...

Francuzi i Hiszpanie aktywni w farmach wiatrowych

  EDF Renouvelables, filia Eléctricité de France zbuduje dużą farmę turbin wiatrowych we Francji ...

PE przyjął nowelizację dyrektywy gazowej

Podmorskie części gazociągów na obszarze wspólnoty znajdą się pod reżimem przepisów trzeciego pakietu energetycznego. ...