Ważna umowa Orlenu na Litwie

ORLEN Lietuva

Litewskie koleje przez kolejne 9 lat będą przewozić paliwa z rafinerii w Możejkach. Dostawy do Polski wyprodukowanych na Litwie paliw, zostaną zwiększone.

Orlen Lietuva i LG Cargo – spółka-córka litewskich kolei państwowych Lietuvos gelezinkeliai przedłużyły do 2028 r porozumienie o współpracy. Umowę podpisali w poniedziałek dyrektorzy generalni obu firm – Michał Rudnicki i Egidijus Lazauskas, informuje agencja BNS.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen w prasowym komunikacie podkreślił, że koncern jest w przededniu dużych inwestycji w modernizację rafinerii w Możejkach. Mają one zapewnić najwyższą jakość produktów rafinerii i utrzymać konkurencyjność. „W tym kontekście podpisana przez spółkę Orlen Lietuva i spółkę Koleje Litewskie umowa o dalszej współpracy jest bardzo ważna i świadczy o coraz lepszych relacjach, co korzystnie wpływa na biznes obu stron” – dodał Obajtek.

Orlen kolej

Orlen Lietuva jest jednym z największych klientów Lietuvos gelezinkeliai. W ciągu roku spółka przewozi około 9 milionów ton produktów wytworzonych przez możejską rafinerię. Zanim do tego doszło strony długo nie mogły się porozumieć, co do warunków i taryf przewozowych. W czerwcu 2017 r w końcu podpisano porozumienie o taryfach na przewozy towarowe.
Mantas Bartuszka – dyrektor generalny Lietuvos gelezinkeliai, podkreśla teraz, że bardzo ceni partnerstwo strategiczne z Orlenem. – Codziennie dążymy do zapewnienia usług przewozowych na najwyższym poziomie, między innymi dlatego po raz otworzyliśmy trasę przewozową produktów ropopochodnych do Polski. Kończymy również odbudowę odcinka kolejowego z Możejek do Renge na Łotwie. To ostatnie pozwoli szybciej dostarczać produkty litewskiej rafinerii na rynki pozostałych republik – Łotwy i Estonii.

Mogą Ci się również spodobać

Mróz zamraża Ukrainę

Utrzymujące się od Nowego Roku na Ukrainie temperatury bliskie -20 st C zatrzymują ruch ...

Coraz droższa ropa i paliwa

Diesel jest najdroższy od grudnia 2014 r., a benzyna od sierpnia 2015 r. Wkrótce ...

Niemiecka wolta klimatyczna. Polski rząd ma kłopot

Angela Merkel nie wyklucza poparcia postulatu dekarbonizacji europejskiej gospodarki do 2050 roku. To kłopot ...

Nowe, zaskakujące fakty w sprawie brudnej ropy z Rosji

Rosyjskie rafinerie jeszcze przed ujawnieniem zanieczyszczonej ropy w naftociągu Przyjaźń, dostawały surowiec o przekroczonej ...

Tanieje gaz, Gazprom ma kłopoty

W ciągu pół roku gaz na europejskim rynku potaniał o 30 procent. Do tego ...

Gazprom dopieszcza Francję w Carskim Siole

Rosjanie zorganizowali uroczyste obchody 40-lecia podpisania pierwszej umowy gazowej z Francją. Ale nie o ...