Trump uderza sankcjami, ropa tanieje

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Skarbu zaostrzyć sankcje przeciwko Iranowi. Wygląda więc na to, że nie zdecydował się on na zbrojny odwet za atak na saudyjskie instalacje naftowe.

Ropa gatunku WTI taniała w środę po południu o 1,8 proc. do 58 dolarów za baryłkę. Przyczyniła się do tego decyzja Trumpa o zaostrzeniu sankcji. Inwestorzy odebrali ją jako scenariusz oddalający ryzyko wojny z Iranem. Do przeceny przyczyniło się również to, że we wtorek wieczorem saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, stwierdził, że zobowiązania wobec zagranicznych odbiorców ropy zostaną zrealizowane m.in. dzięki wykorzystaniu rezerw surowca a produkcja ropy już we wrześniu sięgnie 9,89 mln baryłek dziennie. (Sobotni atak na największą saudyjską rafinerię zmniejszył produkcję o 5,7 mln baryłek dziennie.)

– Ostatnie ataki przeciwko instalacjom naftowym w Arabii Saudyjskiej zademonstrowały ryzyko dla dostaw surowca, więc krótkoterminowe zwyżki cen ropy są możliwe w każdej chwili. Pod względem fundamentalnym pogarsza się jednak bilans pomiędzy popytem i podażą. Wzrost popytu słabnie, podaż ropy spoza krajów OPEC znacząco rośnie a dyscyplina produkcyjna w krajach OPEC+ ostatnie mocno się pogorszyła – twierdzi Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa Lotos inwestuje w norweskie złoża

Koncern zapłaci 160 mln dol. za aktywa wydobywcze Sleipner zlokalizowane na Morzu Północnym. Grupa ...

Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w ...

Rosyjska ropa traci Chiny

Rosja straciła pozycję lidera rynku ropy w Chinach. Wyprzedziły ją Arabia Saudyjska i Angola. ...

Engie może kupić sieć gazociągów TAG w Brazylii

Federacyjny Sąd Najwyższy Brazylii uznał, że prywatyzacje przedsiębiorstw publicznych nie wymagają zgody parlamentu. Ta ...

PGE zakłada lepsze wyniki w obrocie w 2017 r.

PGE spodziewa się w tym lepszych wyników sprzedaży energii. Wcześniej zakładano, że w tym ...