Trump uderza sankcjami, ropa tanieje

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Prezydent USA Donald Trump nakazał Departamentowi Skarbu zaostrzyć sankcje przeciwko Iranowi. Wygląda więc na to, że nie zdecydował się on na zbrojny odwet za atak na saudyjskie instalacje naftowe.

Ropa gatunku WTI taniała w środę po południu o 1,8 proc. do 58 dolarów za baryłkę. Przyczyniła się do tego decyzja Trumpa o zaostrzeniu sankcji. Inwestorzy odebrali ją jako scenariusz oddalający ryzyko wojny z Iranem. Do przeceny przyczyniło się również to, że we wtorek wieczorem saudyjski minister energii, książę Abdulaziz bin Salman, stwierdził, że zobowiązania wobec zagranicznych odbiorców ropy zostaną zrealizowane m.in. dzięki wykorzystaniu rezerw surowca a produkcja ropy już we wrześniu sięgnie 9,89 mln baryłek dziennie. (Sobotni atak na największą saudyjską rafinerię zmniejszył produkcję o 5,7 mln baryłek dziennie.)

– Ostatnie ataki przeciwko instalacjom naftowym w Arabii Saudyjskiej zademonstrowały ryzyko dla dostaw surowca, więc krótkoterminowe zwyżki cen ropy są możliwe w każdej chwili. Pod względem fundamentalnym pogarsza się jednak bilans pomiędzy popytem i podażą. Wzrost popytu słabnie, podaż ropy spoza krajów OPEC znacząco rośnie a dyscyplina produkcyjna w krajach OPEC+ ostatnie mocno się pogorszyła – twierdzi Carsten Fritsch, analityk Commerzbanku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom szuka pieniędzy w Chinach

Amerykańskie sankcje mogą uniemożliwić zachodnim koncernom sfinansowania Nord Stream 2. Gazprom rozpoczął rozmowy z ...

Quo vadis, przyszły championie?

Przed spółkami rafineryjnymi stoi nie lada wyzwanie. W jaki sposób dostosować model biznesowy do ...

PGNiG i Lotos szukają ropy w Zachodniopomorskiem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Lotos Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji ...

Karuzela kadrowa w Enerdze. 9 prezes w ciągu 4 lat

Grzegorz Ksepko, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych koncernu Energa, został p.o. prezesa firmy. Zastąpił on ...

Prąd ze słońca z nowymi problemami. Inwestorzy narzekają

Rząd zapala zielone światło dla fotowoltaiki. Czy odnawialna energia zyska na znaczeniu? Tak by ...

Polenergia zbuduje most Ukraina- Unia

Polska firma weszła w skład konsorcjum, które planuje udział w budowie mostu energetycznego z ...