Ropa na huśtawce

Bloomberg

Takiego wzrostu ceny ropy w ciągu jednego dnia, jak w miało to miejsce w poniedziałek, nie było na świecie od 30 lat. Dziś cena powoli spada.

Od wtorku rano do południa cena ropy marki Brent na światowych rynkach spadła coraz szybciej, chociaż nie było to, co działo się w odwrotną stronę dzień wcześniej. W poniedziałek, po atakach terrorystycznych na saudyjskie rafinerie, w wyniku czego Arabiia Saudyjska utraciła połowę mocy produkcyjnych (5,7 mln baryłek.doba), rynki eksplodowały wzrostami. Na koniec dnia cena podskoczyła o ponad 15 proc. do 69,78 dol./baryłka. To był największy jednodniowy wzrost od 30 lat.

– Atak na rafinerie w Arabii pokazał ich wrażliwe miejsca i rynek oceniał (w poniedziałek -red) geopolityczne ryzyka, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa – tłumaczył Reuters Andy Lipow prezes Lipow Oil Associates.

 

A Saudi Aramco logo sits on display during the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, United Arab Emirates, /Bloomberg

Dzisiaj sytuacja się poprawiła, podobnie jak nastroje na naftowym rynku. Wpływ na to miały wypowiedzi Donalda Trumpa o pomocy w formie udostępnienia amerykańskich zapasów ropy (taka deklaracja padła po raz pierwszy w historii), dane o rosnącym amerykańskim wydobyciu oraz wypowiedzi innych członków OPEC, że mają dość surowca, by zalać nim saudyjską dziurę.
Od rana ropa taniała, a tempo spadku cen przyśpieszyło koło południa. Europejska marka Brent potaniała o 1,5 proc. do 68 dol/baryłka; amerykańska ropa WTI kosztowała o 1,41 proc. mniej czyli 62 dol./baryłka.

Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że trudno przewidzieć, jak rozwinie się w drugiej połowie dnia. Jednak europejskie giełdy zareagowały na tanienie ropy wzrostami. Zyskiwały koncerny naftowe i energetyczne – francuski Total podrożał o 2 proc., niemiecki Engie o 1,5 proc. a brytyjski BP o 1,1 proc.

Co będzie dalej z ceną ropy? Międzynarodowe zaangażowanie w ustabilizowanie rynku oraz faktyczny nadmiar surowca mogą spowodować dalszy spadek cen do poziomu sprzed ataku. Arabia Saudyjska w tym tygodniu powinna też wznowić produkcję na poziomie sprzed ataku 14 września. Królestwo zaprosiło międzynarodowych ekspertów do swoich uszkodzonych rafinerii, by ocenili ich stan. Mają też wypracować takie systemy ochrony, by podobna ataki były w przyszłości niemożliwe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja: nowy sposób finansowania projektu Nord Stream 2

Rosyjska prasa informuje we wtorek o podpisaniu przez spółkę Nord Stream 2 AG, operatora ...

Ceny ropy pikują. Jest najtańsza od grudnia 2018 r.

Europejska marka Brent jest najtańsza od grudnia 2018 r. Baryłka kosztuje już poniżej 52 ...

PGNiG odkryło w Norwegii złoże gazu i ropy

Sukcesem zakończyły się prace wiertnicze na obszarze koncesji PL838. Z wstępnych wyliczeń wynika, że ...

Ropa ciągnie rubel na dno

W Moskwie płacono dziś za dolara blisko 70 rubli. Tak słaby rosyjski pieniądz był ...

Inwestycyjny szał branży surowcowej

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego będzie kosztować państwowe firmy blisko 60 mld zł. Znalezienie tych pieniędzy ...

Spór o wiatraki nierozstrzygnięty

Nie będzie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. opodatkowania elektrowni wiatrowych. Sąd ogłosi wyrok, ale ...