Wydobycie w Lotosie nadal spada

Gdański koncern wypracował w II kwartale zyski nieco słabsze niż rok temu. Pogorszenie kondycji finansowej to w dużej mierze efekt spadku wydobycia ropy i gazu.

 

Grupa Lotos przedstawiła szacunkowe skonsolidowane wyniki finansowe za II kwartał. W tym czasie jej kluczowy wskaźnik, czyli oczyszczona EBITDA LIFO (wynik operacyjny wg metodologii LIFO powiększony o amortyzację po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych) wyniósł 0,78 mld zł. To o około 5 proc. mniej niż koncern zanotował rok wcześniej. Największy negatywny wpływ na ten wyniki miały rezultaty osiągnięte na wydobyciu ropy i gazu. Oczyszczona EBITDA LIFO w tym segmencie spadła aż o 24 proc. do 0,18 mld zł. W tej sytuacji niewiele pomógł ponad 3-proc. wzrost zysku w obszarze produkcji i handlu. Pogorszenie kondycji Grupy Lotos miało miejsce również pomimo ponad 2-proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży. W efekcie wyniosły one 7,7 mld zł.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: Lotos przyśpiesza inwestycje w sieć ładowarek

 

Gdańska grupa opublikowała też dane operacyjne za II kwartał. W tym czasie zanotowała spadek dziennego wydobycia ropy i gazu o 16,9 proc. do 18,9 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Zdecydowanie najmocniej zniżkowała ilość pozyskanych surowców ze złóż w Norwegii, następnie na Litwie i w Polsce. Zwyżkował za to przerób ropy. Grupa Lotos zwiększyła zużycie tego surowca w II kwartale o 4,2 proc. do ponad 2,7 mln ton. Spośród kluczowych produktów rafineryjnych wzrosła sprzedaż oleju napędowego, a spadła sprzedaż benzyn.

 

 

Opublikowane szacunkowe wyniki finansowe były nieznacznie gorsze od oczekiwanych przez ogół analityków. W efekcie na otwarciu piątkowej sesji kurs walorów Grupy Lotos wyniósł 88,46 zł i był zbliżony do czwartkowego zamknięcia.

Jakie ostatecznie wyniki osiągnęła koncern będzie wiadomo 20 sierpnia. Na ten dzień ustalono nowy termin publikacji półrocznego raportu finansowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bogdanka z rekordowym miesięcznym wydobyciem

Lubelski Węgiel Bogdanka, jedyna kopalnia węgla kamiennego działająca w Lubelskim Zagłębiu, pobiła w styczniu ...

Brudna ropa z Polski jednak trafiła na Litwę

Orlen potwierdził, że tankowiec z zanieczyszczoną rosyjską ropą przypłynął z Gdańska na Litwę. Ropa ...

Exxon zgubił maile prezesa

Przedstawiciele paliwowego gigant zeznali przed sądem, że zgubili korespondencję byłego prezesa a obecnego sekretarza ...

Lotos uruchomił sieć ładowarek

Zainstalowane na stacjach urządzenia umożliwią posiadaczom samochodów elektrycznych i hybrydowych swobodny przejazd autostradami A1 ...

PGNiG wypłaci zaliczkę na dywidendę

Do podziału trafi 404,5 mln zł. Tym samym na każdą akcję przypadnie po 0,07 ...

Przybędzie odbiorców gazu

W najbliższych siedmiu latach błękitne paliwo ma dotrzeć rurociągami do 74 gmin w Polsce. ...