JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy jednak nie uwierzyli w te deklaracje. Kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej we wtorkowe popołudnie spadał o ponad 7 proc.

– Grupa JSW ma wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla koksowego i koksu do Arcelor Mittal. Są one realizowane i nikt nie wystąpił o ich renegocjacje – komentowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Nie przewidujemy zmian w pracy naszych koksowni dlatego zakupy od JSW powinny się utrzymać na obecnym poziomie – mówiła Marzena Rogozik z biura prasowego hutniczego koncernu. Mimo tych zapewnień we wtorek kurs akcji  JSW spadał do 52 zł z około 56 zł odnotowanych w poniedziałek.

CZYTAJ TAKŻEArcelorMittal zwija się w Polsce

ArcerolMittal Poland ze względu na trudne otoczenie rynkowe zdecydował o wstrzymaniu prac surowcowych w krakowskiej hucie. Jabłońska-Bajer podkreśla,  że dostawy koksu do ArcelorMittal stanowiły niewielki procent sprzedaży JSW KOKS.

– Informacja o zamknięciu pieca dobrze odzwierciedla nastroje w branży hutniczej na początku roku. Gorsze otoczenie sygnalizował też niemiecki Kloeckner, dodatkowo wyniki znacząco spadły w I kwartale w Grupie Cognor i prawdopodobnie w II kwartale dalej będą pod presją. W Europie w kwietniu ceny koksu spadły o 13 proc. i to na pewno w nadchodzącym czasie będzie negatywnie wpływać na wyniki JSW – dodaje Jakub Szkopek z DM mBanku.

Bieżący rok nie jest łatwy dla JSW – od początku roku wartość akcji  spadła już o ponad 22 proc. Dodatkowo Andy Jones, analityk Wood&Co. zmienił rekomendację dla akcji spółki z „trzymaj” do „sprzedaj”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy górnicy potrzebni w czeskich kopalniach

Był czas, kiedy to Polacy poszukiwali tam pracy. Dziś jest odwrotnie – to czeskie ...

Ceny ropy przed nową próbą

Ropa tanieje i spada poniżej kolejnych poziomów wsparcia. Ile będzie kosztowała wkrótce? 40? 30?, ...

Rosja rozwiązała umowę naftową z Ukrainą

Umowa o transporcie ropy i produktów naftowych ukraińskimi ropociągami przestała obowiązywać. Moskwa uznała ją ...

Ropa Brent najdroższa od jesieni 2014

Cena ropy gatunku Brent sięgnęła 80 dolarów za baryłkę, najwyższego poziomu od jesieni 2014 ...

Chińczycy zwietrzyli okazję w Iranie

Koncern chiński CNPC chce kupić udział francuskiego Total w irańskim projekcie Południowy Pars. To ...

Litwa ogłosi bojkot prądu z Białorusi

Wszystkie partie na Litwie zawarły porozumienie, w którym zobowiązały się do nie dopuścić do ...