JSW traci mocno na wartości

Przedstawiciele JSW zapewniali, że sytuacja ArcelorMittal Poland nie wypłynie znacząco na działalność firmy. Inwestorzy jednak nie uwierzyli w te deklaracje. Kurs akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej we wtorkowe popołudnie spadał o ponad 7 proc.

– Grupa JSW ma wieloletnie kontrakty handlowe na dostawy węgla koksowego i koksu do Arcelor Mittal. Są one realizowane i nikt nie wystąpił o ich renegocjacje – komentowała Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW. – Nie przewidujemy zmian w pracy naszych koksowni dlatego zakupy od JSW powinny się utrzymać na obecnym poziomie – mówiła Marzena Rogozik z biura prasowego hutniczego koncernu. Mimo tych zapewnień we wtorek kurs akcji  JSW spadał do 52 zł z około 56 zł odnotowanych w poniedziałek.

CZYTAJ TAKŻEArcelorMittal zwija się w Polsce

ArcerolMittal Poland ze względu na trudne otoczenie rynkowe zdecydował o wstrzymaniu prac surowcowych w krakowskiej hucie. Jabłońska-Bajer podkreśla,  że dostawy koksu do ArcelorMittal stanowiły niewielki procent sprzedaży JSW KOKS.

– Informacja o zamknięciu pieca dobrze odzwierciedla nastroje w branży hutniczej na początku roku. Gorsze otoczenie sygnalizował też niemiecki Kloeckner, dodatkowo wyniki znacząco spadły w I kwartale w Grupie Cognor i prawdopodobnie w II kwartale dalej będą pod presją. W Europie w kwietniu ceny koksu spadły o 13 proc. i to na pewno w nadchodzącym czasie będzie negatywnie wpływać na wyniki JSW – dodaje Jakub Szkopek z DM mBanku.

Bieżący rok nie jest łatwy dla JSW – od początku roku wartość akcji  spadła już o ponad 22 proc. Dodatkowo Andy Jones, analityk Wood&Co. zmienił rekomendację dla akcji spółki z „trzymaj” do „sprzedaj”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pływająca elektrownia atomowa wyrusza w drogę na Czukotkę

Szykuje się niezwykły konwój wodami Arktyki. Pierwszy na świecie pływający atomowy blok energetyczny jest ...

Iran idzie jak burza

Eksport ropy z Iranu w styczniu i lutym zwiększy się na ponad 20 procent. ...

Będzie rewizja strategii Tauronu

Nowy prezes katowickiej spółki zapowiada przegląd projektów inwestycyjnych. Planuje kolejne cięcie kosztów. – Mogę ...

Gazprom: większy zysk, jeszcze większy dług

Gazowy rosyjski gigant zarobił w minionym roku na czysto dwa razy więcej aniżeli przed ...

Nowe wyceny paliwowych firm

Analitycy DM mBanku zalecają akumulować akcje PGNiG, trzymać walory MOL i Grupy Lotos oraz ...

PGNiG chce nowych cen gazu od Gazpromu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do Gazpromu o renegocjacje ceny gazu ziemnego, dostarczanego ...