Czy rosyjska Arktyka odmrozi uszy Arabom?

Bloomberg

Największy koncern paliwowy świata chce inwestować w rosyjskiej Arktyce w wydobycie gazu i produkcję LNG. I to pomimo nałożonych sankcji USA i Unii.

Saudi Aramco poinformował w Londynie o swoich planach inwestycyjnych w Rosji i uprzedził inwestorów o ryzyku związanych z tym sankcji USA i Unii.
„Saudi Aramco rozważa możliwość inwestycji i utworzenia spółek joint venture wydobywających gaz i produkujących LNG w Rosji i z rosyjskimi partnerami” – informuje koncern w broszurze opublikowanej na stronie londyńskiej giełdy, w związku z emisją obligacji dolarowych, pisze gazeta RBK.

Bloomberg

Saudowie są świadomi ryzyk, które wiążą się z tymi inwestycjami: „Określone osoby i firmy z Rosji objęte są sankcjami USA i Unii skierowanymi przeciwko rosyjskim sektorom: obronnemu, finansowemu i energetycznemu”.W 2018 r Novatek i Saudi Aramco podpisały memorandum o współpracy. Umowa o wejściu saudyjskiego koncernu do Arctic LNG-2 m być podpisana podczas tegorocznego majowego forum ekonomicznego w St. Petersburgu (takie rosyjskie Davos-red).

CZYTAJ TAKŻEGazprom liczy na Saudów

Arctic LNG-2 to projekt koncernu Novatek Leonida Michelsona (największy prywatny producent gazu w Rosji) wydobycia gazu ziemnego i przerobu na gaz skroplony na Półwyspie Gydanskim nad Morzem Karskim (północ Syberii). Uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej zaplanowano na 2023 r a ostatniej w 2025 r. Rocznie zakłady mają produkować 18 mln t LNG. Byłyby to największe tego typu zakłady w Rosji. W końcu 2017 r Novatek z partnerami (Total, CPNC, Fundusz Szlaku Jedwabnego) uruchomił zakłady Jamal-LNG na Półwyspie Jamalskim o docelowej mocy 16,5 mln t gazu skroplonego

CZYTAJ TAKŻE: Saudowie interesują się rosyjskim projektem w Arktyce

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa w górę po ataku na saudyjskie tankowce

Cena ropy gatunku Brent skoczyła w poniedziałek rano o 1,6 proc. do 71,6 dolarów ...

Huty KGHM coraz przyjaźniejsze dla środowiska

KGHM z powodzeniem dostosowuje swoje huty do wymogów środowiskowych UE. Na horyzoncie pojawia się ...

Niemcy: diesel musi zdrożeć

Ministrowie środowiska niemieckich krajów związkowych chcą, by diesel zdrożał. To pokłosie afery spalinowej Volkswagena. ...

Związkowcy Enei też nie chcą Ostrołęki

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Synergia Pracowników grupy Enea pozwał spółkę za podjętą przez walne zgromadzenie ...

Termika wnioskuje o przejęcie kontroli nad PEC

PGNiG Termika złożyła w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek w sprawie przejęcia 100 ...

Rusza kolejny etap projektu Baltic Pipe

W drugiej fazie procedury open season dla gazociągu z Norwegii do Danii i Polski ...