Czy rosyjska Arktyka odmrozi uszy Arabom?

Bloomberg

Największy koncern paliwowy świata chce inwestować w rosyjskiej Arktyce w wydobycie gazu i produkcję LNG. I to pomimo nałożonych sankcji USA i Unii.

Saudi Aramco poinformował w Londynie o swoich planach inwestycyjnych w Rosji i uprzedził inwestorów o ryzyku związanych z tym sankcji USA i Unii.
„Saudi Aramco rozważa możliwość inwestycji i utworzenia spółek joint venture wydobywających gaz i produkujących LNG w Rosji i z rosyjskimi partnerami” – informuje koncern w broszurze opublikowanej na stronie londyńskiej giełdy, w związku z emisją obligacji dolarowych, pisze gazeta RBK.

Bloomberg

Saudowie są świadomi ryzyk, które wiążą się z tymi inwestycjami: „Określone osoby i firmy z Rosji objęte są sankcjami USA i Unii skierowanymi przeciwko rosyjskim sektorom: obronnemu, finansowemu i energetycznemu”.W 2018 r Novatek i Saudi Aramco podpisały memorandum o współpracy. Umowa o wejściu saudyjskiego koncernu do Arctic LNG-2 m być podpisana podczas tegorocznego majowego forum ekonomicznego w St. Petersburgu (takie rosyjskie Davos-red).

CZYTAJ TAKŻEGazprom liczy na Saudów

Arctic LNG-2 to projekt koncernu Novatek Leonida Michelsona (największy prywatny producent gazu w Rosji) wydobycia gazu ziemnego i przerobu na gaz skroplony na Półwyspie Gydanskim nad Morzem Karskim (północ Syberii). Uruchomienie pierwszej linii produkcyjnej zaplanowano na 2023 r a ostatniej w 2025 r. Rocznie zakłady mają produkować 18 mln t LNG. Byłyby to największe tego typu zakłady w Rosji. W końcu 2017 r Novatek z partnerami (Total, CPNC, Fundusz Szlaku Jedwabnego) uruchomił zakłady Jamal-LNG na Półwyspie Jamalskim o docelowej mocy 16,5 mln t gazu skroplonego

CZYTAJ TAKŻE: Saudowie interesują się rosyjskim projektem w Arktyce

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejna odsłona sporu Arcusa z Energą – pozew na 174 mln zł

Arcus oraz jej spółka zależna T-matic Systems złożyły pozew przeciwko Enerdze Operator o 174,11 ...

Francuzi zbudują na Wyspach elektrownę atomową

Francuski koncern energetyczny EDF zbuduje w Wielkiej Brytanii dwa nowe bloki jądrowe w Hinkley ...

MOL ma kolejną ważną umowę

Koncern podpisał kontrakt z thyssenkrupp Industrial Solutions na produkcję polioli polieterowych i glikolu propylenowego. ...

Cięcie produkcji albo ropa stanieje 30 proc.

Kartel OPEC skupiający producentów ropy prawdopodobnie ogłosi w tym tygodniu porozumienie w sprawie przedłużenia ...

Wzrosną wydatki PGNiG w Norwegii

Koncern zasili zależną firmę wydobywającą gaz i ropę kwotą ponad 0,4 mld zł.   ...

Świat w 2040 r. pożre dużo więcej energii

Za 22 lata popyt ludzi na energię zwiększy się o 60 procent. Będziemy ją ...