Sąd broni Arktyki przed Trumpem

Adobe Stock

Donald Trump nie miał prawa otworzyć Arktyki i Atlantyku na wydobycie ropy i gazu. Tak zdecydowała sędzin a z Alaski.

„ W piątek wieczorem Federalny Sąd Alaski ogłosił, że anulowanie przez prezydenta Trumpa dekretu o zakazie wydobycia ropy i gazu w Arktyce i Oceanie Atlantyckim, jest bezprawne” – poinformował Washington Post.

Bloomberg

Sędzia Sharon Gleason oświadczyła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prezydent ma prawo do wyłączenia obszarów z narodowego programu leasingu ropy i gazu, tak jak to zrobił były prezydent Barak Obama. Jednak to wyłącznie Kongres ma prawo dodawać nowe obszary do tego programu. Dlatego sędzia Gleason postanowiła, że poprzedni dekret Baraka Obamy pozostaje w mocy.
Obama w końcu swojej prezydentury zakazał wierceń mających na celu wydobycie ropy i gazu w szeregu rejonach Atlantyku i u wybrzeży Alaski. W kwietniu 2017 r Donal Trump podpisał dekret zdejmujący zakaz na poszukiwania i wydobycie węglowodorów na szelfie Morza Czukockiego i Morza Beauforta.Trump motywował swoją decyzję koniecznością uzyskania dodatkowych źródeł dochodu i utworzenia nowych miejsc pracy.

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Decyzja wzbudziła liczne protesty obrońców środowiska i mieszkańców Alaski, którzy dobrze pamiętają katastrofy związane z branżą naftową. Takie jak tak z 1989 r kiedy to 300-metrowej długości tankowiec Exxon Valdez wpłynął na skały, co spowodowało gigantyczny wyciek ropy. Skażonych zostało blisko 2000 km linii brzegowej Alaski; ropa zabiła ponad 5 tysięcy wydr morskich i 250 tysięcy ptaków.
it

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom ma umowę na drugą nitkę Tureckiego Potoku

Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek o podpisaniu w Amsterdamie kontraktu na budowę drugiej nitki ...

Energetyczne mosty na rafie

Polsko-litewskie łączniki sieci energii elektrycznej i gazu potykają się o politykę. Czy możliwe jest ...

PSEW: resort energii modyfikuje projekty ustawy o OZE

Ministerstwo Energii przychyliło się do postulatów podmiotów biorących udział w konsultacjach projektu ustawy o ...

PGNiG rezygnuje z usług Standard&Poors

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę zawartą z agencją ratingową Standard&Poors Rating Services. ...

Do redukcji wykorzystania zasobów przyczynia się m.in. wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Closed loop – open opportunities

How Poland and Polish companies can benefit from the transition to a circular economy. ...

Niekorzystny wyrok w sprawie smogu, ale na razie bez kar

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo unijne dopuszczając do nadmiernych wieloletnich ...