Sąd broni Arktyki przed Trumpem

Adobe Stock

Donald Trump nie miał prawa otworzyć Arktyki i Atlantyku na wydobycie ropy i gazu. Tak zdecydowała sędzin a z Alaski.

„ W piątek wieczorem Federalny Sąd Alaski ogłosił, że anulowanie przez prezydenta Trumpa dekretu o zakazie wydobycia ropy i gazu w Arktyce i Oceanie Atlantyckim, jest bezprawne” – poinformował Washington Post.

Bloomberg

Sędzia Sharon Gleason oświadczyła, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prezydent ma prawo do wyłączenia obszarów z narodowego programu leasingu ropy i gazu, tak jak to zrobił były prezydent Barak Obama. Jednak to wyłącznie Kongres ma prawo dodawać nowe obszary do tego programu. Dlatego sędzia Gleason postanowiła, że poprzedni dekret Baraka Obamy pozostaje w mocy.
Obama w końcu swojej prezydentury zakazał wierceń mających na celu wydobycie ropy i gazu w szeregu rejonach Atlantyku i u wybrzeży Alaski. W kwietniu 2017 r Donal Trump podpisał dekret zdejmujący zakaz na poszukiwania i wydobycie węglowodorów na szelfie Morza Czukockiego i Morza Beauforta.Trump motywował swoją decyzję koniecznością uzyskania dodatkowych źródeł dochodu i utworzenia nowych miejsc pracy.

U.S. President Donald Trump/Bloomberg

Decyzja wzbudziła liczne protesty obrońców środowiska i mieszkańców Alaski, którzy dobrze pamiętają katastrofy związane z branżą naftową. Takie jak tak z 1989 r kiedy to 300-metrowej długości tankowiec Exxon Valdez wpłynął na skały, co spowodowało gigantyczny wyciek ropy. Skażonych zostało blisko 2000 km linii brzegowej Alaski; ropa zabiła ponad 5 tysięcy wydr morskich i 250 tysięcy ptaków.
it

Mogą Ci się również spodobać

Transformacja energetyki za 50 mld zł

Zaostrzenie przez Brukselę norm środowiskowych uderzy głównie w samorządy – stwierdził minister energii Krzysztof ...

Takimi działaniami smogu nie pokonamy – alarmuje NIK

Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała się na publikację raportu o stanie powietrza w samym środku ...

PGNiG obniży taryfy na gaz

Najwięksi odbiorcy błękitnego paliwa w Polsce zapłacą za nie o około 5 proc. mniej ...

Polenergia z decyzją środowiskową dla Bałtyk II

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla planowanej przez Polenergię drugiej farmy wiatrowej ...

Ciemne chmury nad BP

BP zanotowało w I kwartale bieżącego roku stratę w wysokości aż 485 mln dol. ...

Szacunkowe dane Energi za IV kwartał

Energa miała w czwartym kwartale 2016 roku 502 mln zł EBITDA – wynika z ...