Orlen złożył wniosek w sprawie Lotosu

Płocki koncern przedstawił Komisji Europejskiej roboczą wersję dokumentu w sprawie przejęcia gdańskiej rafinerii. Do połowy 2019 r. chce uzyskać zgodę na fuzję.

PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej roboczą wersję wniosku o zgłoszenie koncentracji z zarysem obszarów objętych środkami zaradczymi w związku z planowanym przejęciem kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos. Opisano w nim również działalność obu koncernów na kluczowych dla nich rynkach i przedstawiono wstępną argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję. Do wniosku dołączono pakiet dokumentów wewnętrznych obydwu spółek, które mają pozwolić na zweryfikowanie trafności podnoszonej argumentacji. W rezultacie Orlen zainicjował proces uzgodnienia ostatecznej wersji wniosku. Po jego złożeniu KE rozpocznie formalne postępowanie w sprawie koncentracji.

– Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry – przekonuje w komunikacie prasowym Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zapewnia, że koncern intensywnie pracuje, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. – Kontynuujemy proces prenotyfikacyjny i rozpoczynamy najważniejszy etap rozmów z komisją – twierdzi Obajtek.

Kiedy spółka złoży ostateczny wniosek, nie podaje. Informuje jednie, że to będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z KE. Natomiast zgodnie z założeniami harmonogramu liczy na uzyskanie zgody na koncentrację do połowy 2019 r. Orlen przypomina, że proces przejęcia Lotosu został zainicjowany w lutym tego roku podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada 53,2 proc. głosów w gdańskiej spółce. W dokumencie tym nakreślone zostały ramy przyszłej transakcji. W pierwszym etapie, Orlen planuje nabyć 32,99 proc. akcji od Skarbu Państwa. W kolejnym konieczne będzie ogłoszenie wezwania na zakup walorów reprezentujących do 66 proc. ogólnej liczby głosów. W kwietniu Orlen rozpoczął proces badania kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej Lotosu, czyli tzw. badanie due dilligence. Jak podaje, obecnie jest on na zaawansowanym etapie.

Płocki koncern przypomina, że zgodnie z początkowymi założeniami, celem transakcji jest stworzenie silnego, zintegrowanego koncernu zdolnego do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym, odpornego na wahania rynkowe. W jego ocenie jest to korzystne nie tylko dla obu spółek, ale i całej polskiej gospodarki. Dzięki temu mają pojawić się synergie, które zwiększą potencjał połączonego koncernu, co z kolei ma umożliwić dalszą, znaczącą ekspansję, zarówno w kraju, regionie jak i w perspektywie globalnej. – Dodatkowo połączony koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju, zwłaszcza w sytuacji niekorzystnej koniunktury na rynku. Wspólne zakupy pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata – napisał w komunikacie prasowym Orlen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Australijczycy pomogą zbudować morski odcinek Baltic Pipe

Światowy dostawca usług inżynierskich w branży budownictwa podmorskiego australijska firma Subsea Engineering Associates Pty ...

Enerdze byłoby po drodze z Eneą

Gdańska spółka rozmawia z potencjalnymi inwestorami branżowymi przy projekcie nowego bloku w Ostrołęce. W ...

Trump: nie dopuszczę do Nord Stream-2

Jako „nie do przyjęcia”, nazwał Donald Trump, realizację projektu rozbudowy gazociągu północnego. Sam na ...

Skala ma znaczenie, także dla klimatu

Dzięki globalnemu zasięgowi biznesu każda zmiana nabiera znaczenia. Patrząc poprzez pryzmat możliwości, jakie daje ...

PGNiG zwiększyło zyski

Koncern zanotował w ubiegłym roku wzrost przychodów i zysków. To przede wszystkim zasługa dobrych ...

Ceny gazu mogą wzrosnąć

Wszystkie firmy importujące błękitne paliwo do Polski będą musiały tworzyć zapasy. To spowoduje wzrost ...