Udane testy Serinusa w Rumunii

Bloomberg

Z odwiertu Moftinu-1003 uzyskano na tyle duże przepływy gazu ziemnego, że zostanie on włączony do eksploatacji. Znacząco przyczyni się też do wzrostu wydobycia.

 
Serinus Energy zakończył testy związane w wykonaniem odwiertu Moftinu-1003 zlokalizowanym na rumuńskiej koncesji Satu Mare. Przeprowadzono je na trzech poziomach piaskowców nasyconych gazem ziemnym spośród sześciu zidentyfikowanych. Po zakończeniu tzw. operacji perforacji i uzbrajania odwiertu, rozpoczęto wspólne testy przepływu błękitnego paliwa dla wszystkich trzech badanych poziomów piaskowców. Z już uzyskanych danych wynika, że surowiec pozyskiwany z tego odwiertu zapewni komercyjną opłacalność inwestycji.
– Spółka z ogromną satysfakcją odnotowuje świetne wyniki testów z odwiertu Moftinu-1003. Nasz zespół wykonał odwiert z dużym wyprzedzeniem w stosunku do harmonogramu prac i znacznie poniżej wyznaczonego budżetu – twierdzi Jeffrey Auld, prezes i dyrektor generalny cytowany w komunikacie giełdowym. Dodaje, że spółka odkryła trzy nowe strefy gazonośne, a testy odwiertu wykazały wysoki wskaźnik przepływu gazu opłacalnego do wydobycia. – Sukcesy na odwiertach Moftinu-1007 i Moftinu-1003 pokazują, że nasz zespół potrafi szybko realizować działania na kolejnych odwiertach, z jednoczesnym utrzymaniem dyscypliny kosztów i bezpieczeństwa. Odwiert Moftinu-1003 wpłynie na znaczące zwiększenie produkcji w naszym zakładzie wydobywczym w Moftinu – dodał Auld.
Ostatnio Serinus Energy informował, że w II połowie sierpnia chce rozpocząć sprzedaż gazu wydobywanego z rumuńskich złóż. Do dziś jednak nie podał, czy faktycznie to nastąpiło. Wcześniej, bo pod koniec czerwca spółka rozpoczęła wstępny rozruch stacji gazowej Moftinu. Firma wykonała też odwiert Moftinu-1007. Został on już przyłączony do stacji gazowej i był wykorzystywany do przesyłu błękitnego paliwa w ramach rozruchu stacji gazowej. Podobnie uczyniono z wcześniej wykonanym odwiertem Moftinu-1000.
Giełdowi inwestorzy na opublikowane dziś przed sesją informacje o sukcesie testów na Moftinu-1003 zareagowali mocnym wzrostem popytu na akcje spółki. Rano ich kurs rósł nawet do 0,84 zł, czyli o 16,7 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Fortuna” sprzyja Nord Stream 2, a Waszyngton – nie

Ruszyły prace przy układaniu rury Nord Stream 2 nieopodal niemieckiego wybrzeża. Do położenia jest ...

Ostał nam się ino sznur

Mogliśmy otrzymać duże pieniądze na transformację energetyki, a przez blokowanie neutralności klimatycznej mamy obcięty ...

Nowe przepisy dotyczące kopciuchów

Podpisano nowelizację rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stało.  Celem nowelizacji jest uszczelnienie ...

Moda może być zrównoważona: LPP

Jedna z największych i najbardziej dynamicznych firm odzieżowych w Europie Środkowo-Wschodniej chce się stać ...

Wzrośnie moc gazoportu

W świnoujskim terminalu LNG powstaną dwa dodatkowe regazyfikatory. Dzięki temu będziemy mogli importować drogą ...

Cena repolonizacji energetyki wciąż nieznana

Zamknięcie transakcji zakupu aktywów EDF przez konsorcjum polskich firm może się przeciągnąć poza pierwszy ...