Udane testy Serinusa w Rumunii

Bloomberg

Z odwiertu Moftinu-1003 uzyskano na tyle duże przepływy gazu ziemnego, że zostanie on włączony do eksploatacji. Znacząco przyczyni się też do wzrostu wydobycia.

 
Serinus Energy zakończył testy związane w wykonaniem odwiertu Moftinu-1003 zlokalizowanym na rumuńskiej koncesji Satu Mare. Przeprowadzono je na trzech poziomach piaskowców nasyconych gazem ziemnym spośród sześciu zidentyfikowanych. Po zakończeniu tzw. operacji perforacji i uzbrajania odwiertu, rozpoczęto wspólne testy przepływu błękitnego paliwa dla wszystkich trzech badanych poziomów piaskowców. Z już uzyskanych danych wynika, że surowiec pozyskiwany z tego odwiertu zapewni komercyjną opłacalność inwestycji.
– Spółka z ogromną satysfakcją odnotowuje świetne wyniki testów z odwiertu Moftinu-1003. Nasz zespół wykonał odwiert z dużym wyprzedzeniem w stosunku do harmonogramu prac i znacznie poniżej wyznaczonego budżetu – twierdzi Jeffrey Auld, prezes i dyrektor generalny cytowany w komunikacie giełdowym. Dodaje, że spółka odkryła trzy nowe strefy gazonośne, a testy odwiertu wykazały wysoki wskaźnik przepływu gazu opłacalnego do wydobycia. – Sukcesy na odwiertach Moftinu-1007 i Moftinu-1003 pokazują, że nasz zespół potrafi szybko realizować działania na kolejnych odwiertach, z jednoczesnym utrzymaniem dyscypliny kosztów i bezpieczeństwa. Odwiert Moftinu-1003 wpłynie na znaczące zwiększenie produkcji w naszym zakładzie wydobywczym w Moftinu – dodał Auld.
Ostatnio Serinus Energy informował, że w II połowie sierpnia chce rozpocząć sprzedaż gazu wydobywanego z rumuńskich złóż. Do dziś jednak nie podał, czy faktycznie to nastąpiło. Wcześniej, bo pod koniec czerwca spółka rozpoczęła wstępny rozruch stacji gazowej Moftinu. Firma wykonała też odwiert Moftinu-1007. Został on już przyłączony do stacji gazowej i był wykorzystywany do przesyłu błękitnego paliwa w ramach rozruchu stacji gazowej. Podobnie uczyniono z wcześniej wykonanym odwiertem Moftinu-1000.
Giełdowi inwestorzy na opublikowane dziś przed sesją informacje o sukcesie testów na Moftinu-1003 zareagowali mocnym wzrostem popytu na akcje spółki. Rano ich kurs rósł nawet do 0,84 zł, czyli o 16,7 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Estoński czempion energetyczny zawalczy o klientów nad Wisłą

Należąca do Eesti Energia firma Enefit docelowo chciałaby u nas sprzedawać 5 proc. zużywanego ...

Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie ...

PERN inwestuje w zbiorniki na ropę

Spółka posiała z Mostostalem Płock i Mostostalem Warszawa kontrakt na budowę w Gdańsku dwóch ...

KE chce neutralności klimatycznej przemysłu

Polska na tle Unii Europejskiej pozostaje państwem bardzo zindustrializowanym. Dlatego wiele firm takich jak ...

Iran celnie trafiony sankcjami USA

W ciągu półtora miesiąca amerykańskie sankcje przyniosły Teheranowi poważne straty. Eksport irańskiej ropy zmniejszył ...

Hiszpanie dostali pierwszy gaz z Rosji

Jeden z nielicznych krajów Europy, który dotąd nie importował rosyjskiego gazu, dostał pierwszą partię ...