Unijni producenci stali liczą na wsparcie

Komisja Europejska w listopadzie przedstawi strategię dla przemysłu. Energochłonne branże
już teraz liczą na wsparcie koniecznych inwestycji.

– Musimy iść w kierunku czystej, zdekarbonizowanej gospodarki. Musimy zapewnić, że duża ilość czystych technologii, opartych także na wodorze czy paliwach alternatywnych, będzie dostępna w odpowiednich cenach i przy odpowiednich ramach prawnych. Dlatego w listopadzie przedstawimy strategię przemysłową dla Unii Europejskiej do 2050 r. – zapowiedziała Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, podczas konferencji „Od węgla do stali” w Brukseli.

Według Jerzego Buzka, europosła i przewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, obecna transformacja przemysłowa może być największa w historii. – Ważne jednak, by ten proces doprowadził do reindustrializacji UE, a nie jej dezindustrializacji. Musimy więc udowodnić, że zmiana jest możliwa bez utraty zysków i konkurencyjności naszego przemysłu. Chcemy być dobrym przykładem dla całego świata, ale nie będzie tak, jeśli zniszczymy cały przemysł – stwierdził Buzek. – Ożywienie przemysłu jest możliwe, głównie dzięki innowacjom, ale oprócz tego potrzebujemy też wdrożenia jak najszybciej strategii przemysłowej dla UE – dodał.

Na wsparcie ze strony unijnych decydentów, w postaci regulacji prawnych i funduszy na inwestycje, liczy m.in. branża stalowa i koksownicza. Dziś podstawowym surowcem do produkcji stali jest koks, powstały na bazie węgla koksowego. Dla całego sektora redukcja emisji CO2 jest więc ogromnym wyzwaniem. – Jednym ze sposobów na zmniejszenie emisji CO2 jest wychwytywanie i magazynowanie tego gazu albo jego dalsze wykorzystanie. Dzięki temu możemy aż o 80 proc. zmniejszyć emisję CO2. Drugi pomysł to całkowita zmiana technologii produkcji stali, ale na razie jest to bardzo drogie i nie ma zbudowanej odpowiedniej do tego infrastruktury – wyjaśnił Axel Eggert, dyrektor generalny europejskiego stowarzyszenia Eurofer. Dodał, że nie jest możliwe szybkie wycofanie się przemysłu stalowego z wykorzystania węgla koksowego. – Jeszcze przez kilka dziesięcioleci będziemy korzystać z węgla koksowego. Jestem tego pewien – skwitował Eggert.

Zgodził się z nim Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego w UE producenta węgla koksowego. – Musimy spojrzeć na nowe sposoby produkowania stali w wielkich piecach i wspierać ich wdrażanie. Jednak prace nad tym zajmą nam kilka dekad – podkreślił Daniel Ozon. Przejście na nowe technologie zwiększy koszty działalności hut, dlatego branża oczekuje wsparcia ze strony unijnych decydentów. – Wzrost kosztów będzie ogromnym problemem, dlatego musimy chronić nasz przemysł, chociażby nakładając cła na importowaną stal, ale możliwości jest znacznie więcej – zaznaczył szef Euroferu.
Przedstawiciele branży liczą też na wsparcie sektora finansowego. Jednak wiele instytucji wycofuje się obecnie z finansowania projektów opartych na węglu. – Liczymy na wsparcie banków. Obecnie staramy się znaleźć dodatkowe finansowanie dla naszych projektów, ale nie jest to łatwe. Osobiście obawiam się więc, co będzie za 10–15 lat, a przecież musimy inwestować w nowe technologie – zaznaczył Ozon.

Branża stalowa w UE to 500 zakładów produkcyjnych i 320 tys. miejsc pracy. Jej roczne obroty sięgają 166 mld euro. Eurofer szacuje, że od 2007 r. zatrudnienie w tym sektorze zmniejszyło się o 20 proc. Stowarzyszenie zwraca uwagę, że unijni producenci zmagają się z relatywnie wysokimi cenami energii i nieuczciwymi praktykami konkurentów spoza UE. ©℗

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes LOTOSu odwołany

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków ...

Kuwejt: rynek ropy ustabilizuje się pod koniec roku

Światowy rynek ropy naftowej powinien dojść pod koniec roku do równowagi dzięki zmniejszeniu rezerw ...

Reformy Unii uderzą po kieszeni odbiorców energii

Rachunki za prąd i ciepło z węgla pójdą w górę. Rząd walczy o rekompensaty. ...

Łotwa pozbawia Gazprom monopolu

Krajowy operator gazowy na Łotwie został podzielony zgodnie z unijnym prawem energetycznym. Gazprom straci ...

Ropa tanieje, inwestorzy nie wierzą w wielką wojnę z Iranem

Rynkowy niepokój związany z konfrontacją amerykańsko-irańską wyraźnie zmalał. Ceny złota są wciąż jednak bliskie ...

Wkrótce słońce stanie w szranki z wiatrem

U progu kolejnej dekady elektrownie słoneczne będą drugą co do wielkości technologią odnawialną w ...