Prezes LOTOSu odwołany

Fotorzepa, Piotr Wittman

Rada nadzorcza koncernu odwołała z zarządu dotychczasowego jej szefa Marcina Jastrzębskiego. Jednocześnie pełnienie obowiązków prezesa powierzyła Mateuszowi Boncy.

Już przed poniedziałkowym posiedzeniem rady nadzorczej Grupy Lotos pojawiły się na rynku informacje o planowanym odwołaniu Marcina Jastrzębskiego z funkcji prezesa spółki. Kilka godzin później firma przekazała w tej sprawie oficjalny komunikat. Przyczyn odwołania nie podano.

O podjęciu takiej decyzji mogła przede wszystkim zdecydować jego postawa wobec działań PKN Orlen w sprawie przejęcia Lotosu. Obecny prezes publicznie na temat sensu przeprowadzenia transakcji wypowiedział się ponad tydzień po tym, jak oficjalnie ogłoszono podpisanie listu intencyjnego pomiędzy płockim koncernem a resortem energii. W tym kontekście nawet entuzjastyczna wypowiedź dotychczasowego szefa Grupy Lotos na temat fuzji mogła być spóźniona.

Jastrzębski był prezesem stosunkowo krótko, bo od 12 stycznia ubiegłego roku. Od 13 maja 2016 r. w gdańskim koncernie zajmował stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych, a od 9 listopada pełnił również obowiązki prezesa. W latach 2013-2015 kierował firmą Gazoprojekt. Wcześniej był prezesem MPR Sarmatia oraz członkiem zarządu ds. strategii i operacji PERN Przyjaźń.

Odwołując Jastrzębskiego rada nadzorcza Grupy Lotos powierzyła pełnienie obowiązków prezesa spółki Mateuszowi Boncy, dotychczasowemu wiceprezesowi ds. ekonomiczno-finansowych. To stanowisko zajmował od czerwca 2016 r. Wcześniej, przez cztery, lata pracował w Niemczech jako dyrektor w Deutsche Banku. W latach 2010-2012 był menedżerem w Peppers and Rogers Group Middle East w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a w latach 2004-2010 pracował w McKinsey & Company, jako konsultant i starszy konsultant, realizując różne projekty w wielu krajach. Nie bez znaczenia jest też zapewne to, że Bonca jest bezpartyjnym członkiem rady programowej PiS.

Ponadto rada nadzorcza Grupy Lotos do zarządu spółki oddelegowała ze swego grona wiceprzewodniczącego Piotra Ciacha. Stanowisko to ma zajmować nie dłużej niż trzy miesiące. Poza wymienionymi dwoma członkami zarządu w skład ścisłego kierownictwa spółki wchodzi jeszcze Jarosław Kawula, wiceprezes ds. produkcji i handlu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Minister chce zmian w PKN Orlen

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::Puls Biznesu”: Gorzki rekord w wietrze Produkcja energii ...

Naftogaz kontratakuje Gazprom w Sztokholmie

Ukraiński koncern domaga się od Gazpromu 12 mld dol. za poniesione dotąd szkody spowodowane ...

Francja odwraca się od Gazpromu. Nie chce Nord Stream 2

Paryż popiera zmiany w unijnej Dyrektywie Gazowej, które utrudnią powstanie i działalność Nord Stream ...

Total ratuje Petrobras

Skompromitowany skandalem korupcyjnym brazylijski koncern paliwowy zawarł strategiczny alians z Francuzami. Total przejmie aktywa ...

Orlen uruchamia pierwsze ładowarki

Kierowcy pojazdów elektrycznych i hybrydowych mogą już ładować swoje auta przy trasie Katowice-Warszawa. Do ...

Wkrótce PGNiG rusza z poszukiwaniami w Emiratach

Zależna Geofizyka Toruń wykona badania geofizyczne na tzw. bloku nr 5 w emiracie Ras ...