Lotos ma problem z fiskusem

Post Image

Urzędnicy naliczyli 160,9 mln zł zaległych podatków. Firma uważa, że bezzasadnie, i domaga się zmiany decyzji.

Urząd skarbowy uznał, że Grupa Lotos ma zaległości w VAT w wysokości 48,4 mln zł za 2010 r. i 112,5 mln zł za 2011 r. Twierdzi, że transakcje, w których uczestniczyli dwaj kontrahenci spółki, związane były z udziałem w oszustwie podatkowym. Fiskus zarzucił gdańskiemu koncernowi niedołożenie należytej staranności w ich zawieraniu. W jego ocenie spółka powinna była wiedzieć o tym, że transakcje były konsekwencją oszustwa, co w konsekwencji nie dawało jej prawa do odliczenia VAT.

Spółka kontratakuje

Lotos decyzję fiskusa uważa za całkowicie nieuzasadnioną i dlatego odwołał się od niej. Przekonuje, że jest w sprawie stroną poszkodowaną i nie powinien być karany za oszustwa dokonywane przez nieuczciwe podmioty.

– Transakcje były związane z zakupem przez Lotos komponentów do paliw. Sprawa nie dotyczyła obrotu paliwami w szarej strefie, a decyzja urzędu nie jest oparta na przepisach tzw. solidarnej odpowiedzialności – uważa Marcin Zachowicz, rzecznik spółki.

Jego zdaniem podstawowym zadaniem firmy jest prowadzenie działalności gospodarczej, a nie prowadzenie – w zastępstwie organów państwa – dochodzenia dotyczącego wiarygodności podatkowej kontrahentów. Marcin Zachowicz twierdzi, że fiskus nie tylko nie wykazał, iż Lotos nie dochował należytej staranności, ale też nie określił, na czym jej dochowanie mogłoby polegać.

Oceny analityków

– Jeśli wydane przez urząd decyzje o zapłacie przez Lotos zaległych podatków zostaną podtrzymane i uprawomocnią się, to wartość koncernu trwale obniży się o 239 mln zł. To około 4 proc. rynkowej wartości spółki – mówi Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku. Dodaje, że czysty zarobek księgowy grupy za ten rok zostanie mocno uszczuplony.

– Decyzja urzędu skarbowego wiąże się dla Lotosu z kilkoma problemami. W III kwartale spółka musi zawiązać rezerwy i obniżyć wynik operacyjny i finansowy o 239 mln zł – mówi Wojciech Kozłowski, analityk Ipopema Securities. Dodaje, że kolejnym problemem będzie konieczność uiszczenia takiej kwoty na rzecz fiskusa w IV kwartale, aby spółka nie musiała płacić zaległych odsetek. Największe zagrożenie wiąże się jednak z ewentualnym przegraniem sprawy przez Lotos. – To może być precedens, który spowoduje, że fiskus zacznie się upominać również o zapłatę dużych kwot w podobnych sprawach. Wówczas byłby to nie tylko problem Lotosu, ale zapewne i PKN Orlen – twierdzi Kozłowski. Uważa, że rynek wycenia prawdopodobieństwo wygrania sporu z urzędem na 50 proc.

W czwartek kurs akcji spółki spadał nawet o 3,1 proc., czyli do 29,52 zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski przemysł płaci za prąd najwięcej w regionie

Polski przemysł traci konkurencyjność wobec firm podobnego typu działających w sąsiednich krajach – wynika ...

Tańsze zamknięcie Ignaliny na Litwie

Całkowite zamknięcie sowieckiej elektrowni atomowej na Litwie będzie o 60 mln euro tańsze, niż ...

Pandemia na chwilę przytnie szkodliwe emisje

Z powodu zamrożenia gospodarek wielu krajów globalne emisje CO2 mogą spaść w tym roku ...

Kraje rozwijające się są liderami transformacji energetycznej

Urugwaj, Kenia, nawet Chiny stają się światową awangardą pod względem OZE. Cóż, nie mają ...

Lotos bardziej skorzysta na połączeniu z Orlenem

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGE chce zmienić barwę z czarnej na ...

Pracownicy sektorów energii uhonorowani

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z ...