Rok 2020 był bez wątpienia najlepszym okresem w historii polskiej fotowoltaiki. W ciągu minionego roku zainstalowano ponad 100 000 systemów fotowoltaicznych na polskich dachach, a w sumie w Polsce jest już 260 000 prosumentów. Te liczby robią wrażenie. Polacy zrozumieli, że inwestycja w fotowoltaikę ma sens. Co dalej? Jaka przyszłość czeka branżę związaną z energią słoneczną w Polsce w kolejnych latach? Jakie czynniki mają największy wpływ na rozwój OZE w naszym kraju?

Ceny prądu… będą rosnąć

Jedno jest pewne: ceny prądu będą stale rosnąć. Ta tendencja od lat się nie zmienia, a kolejne unijne przepisy klimatyczne z mogą jeszcze przyspieszyć podwyżki cen. Od 1999 roku, gdy 1 kWh w Polsce kosztował 27 groszy, do dziś cena wzrosła do poziomu nawet 69 groszy. 128% wzrostu. Business Insider policzył, że od 1 stycznia 2021 r. z kieszeni statystycznej polskiej rodziny zniknie rocznie ponad 150 PLN więcej z powodu podwyżek cen prądu.

Jeśli to tempo się utrzyma, w nadchodzących dekadach cena jednej kilowatogodziny przekroczy 1 PLN, a rachunek za prąd o wartości kilkuset złotych miesięcznie nie będzie żadnym zaskoczeniem. Nawet poza sezonem grzewczym. Fotowoltaika jest receptą na to, aby nigdy więcej nie martwić się takimi podwyżkami. To właśnie dlatego Polacy chętnie montują instalacje fotowoltaiczne w swoich domach. Według danych Stilo Energy ich certyfikowane ekipy instalatorskie realizują miesięcznie ponad 500 instalacji. Dzieje się.

Stopy procentowe… nie będą rosnąć

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na rekordowo niskim poziomie od ostatniej obniżki z II kwartału 2020, spowodowanej pierwszym lockdownem i epidemią COVID-19. Z tego powodu posiadanie oszczędności na lokatach bankowych ma coraz mniejszy sens. Inwestowanie w fotowoltaikę stało się modne i popularne z powodu niskiej bariery wejścia i wysokiej stopy zwrotu. W czasie od 6 do 8 lat (w zależności od tego, czy kupujesz instalację za gotówkę, czy na kredyt) niższe rachunki za prąd zrekompensują Ci poniesione koszty, a kolejne kilkadziesiąt lat to dodatkowe dziesiątki tysięcy złotych, które zostają w kieszeni.

Średnia temperatura w Polsce… będzie rosnąć

Obliczono, że klimat w Polsce ociepla się dwa razy szybciej od średniej globalnej. To sprawia, że efektywność instalacji fotowoltaicznych z dekady na dekadę będzie tylko rosła.

Co na to fotowoltaika?

Słaba rentowność lokat, jeszcze droższy prąd i coraz cieplejsze temperatury w Polsce powodują, że prognozy dla branży fotowoltaicznej są bardzo korzystne. Według ekspertów z Instytutu Energii Odnawialnej rynek fotowoltaiki zamknął rok 2020 ze wzrostem na poziomie 25% w porównaniu do 2019 r. z obrotami powyżej 5 mld złotych. Pracę w tym sektorze ma już ponad 6000 osób, a firmy wciąż rekrutują i szkolą kolejnych technologów.

Ile prądu wygenerują polscy prosumenci?

Jeśli prognozy się sprawdzą i tempo montażu nowych instalacji zostanie utrzymane, już w 2025 roku moc wszystkich instalacji PV może wynieść blisko 8 gigawatów, czyli około 30% zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. To o 5 lat szybciej, niż zakładały normy “Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, inspirowanego przez regulacje Komisji Europejskiej.

Fotowoltaika na świecie ma się dobrze

Polska w stosunku do innych krajów rozwiniętych nie pozostaje w tyle – Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że globalna moc fotowoltaiczna wzrośnie o 250% do 2024 r., osiągając łącznie 530 gigawatów.

Dotacje na fotowoltaikę

Wracając na nasze rodzime podwórko, dalszy rozwój branży jest mocno uzależniony od rządowych i lokalnych programów wsparcia i dotacji, takich jak powszechnie znany “Mój Prąd”. Rząd pracuje właśnie nad nowelizacją projektu “Mój Prąd”, a samorządy wciąż walczą o dodatkowe środki dla przyszłych prosumentów.

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu

Już dziś rynek fotowoltaiki to prężnie działająca i rozwijająca się branża. Z roku na rok będzie tylko lepiej. Wysokie ceny za prąd, zmiana klimatu, dotacje rządowe i mało atrakcyjne lokaty  sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę staje się standardem w polskich domach i rodzinach.

Chcesz być na czele tego peletonu, rozwijać świat OZE w Polsce i żyć w zgodzie z naturą, a finalnie zaoszczędzić kilkadziesiąt tysięcy złotych przez całe życie? Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną z ekspertami Stilo Energy.

Materiał Promocyjny