Inwestorzy naciskają na ucieczkę od węgla

Smokestacks and cooling towers emit smoke and water vapor/Bloomberg

Tuż przed szczytem państw G7 potężna grupa przedsiębiorców zaapelowała do rządów o przyspieszenie działań na rzecz ochrony klimatu.

457 inwestorów zarządzających aktywami o wartości ponad 41 bln dol. wydało wspólne oświadczenie do wszystkich rządów światowych, wzywając do zaostrzenia ambicji klimatycznych. Zaznaczyli, że stoimy na początku kluczowej dekady, w której inwestorzy i przywódcy rządów na całym świecie mają moc przyspieszania działań w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego. – Jeśli nie sprostamy wyzwaniu i natychmiast nie zmienimy kursu, wzrost średniej temperatury na świecie w tym stuleciu może przekroczyć 3 stopnie Celsjusza – daleko poza cel porozumienia paryskiego, polegający na ograniczeniu wzrostu średniej globalnej temperatury do nie więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza, który zdaniem naukowców jest konieczny, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu – czytamy w oświadczeniu.

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wśród postulatów inwestorów znalazły się m.in.: zobowiązanie się poszczególnych państw do osiągnięcia neutralności klimatycznej w połowie tego stulecia i nakreślenia ścieżek z ambitnymi celami pośrednimi. Przedsiębiorcy oczekują też takich polityk krajowych, które zachęcą prywatne firmy do inwestycji w rozwiązania zeroemisyjne. Żądają też rezygnacji z dotowania paliw kopalnych, stopniowego wycofywania się z energetyki opartej na węglu i porzucenia planów inwestycji w nowe projekty węglowe.

– Osiągnięcie zerowej emisji netto CO2 do 2050 r. będzie wymagało ogromnych wysiłków ze strony wszystkich firm, a także całego naszego globalnego społeczeństwa. Istotne są działania sektora prywatnego, w tym firm, instytucji finansowych i organizacji pozarządowych. Jednak rozwiązanie systemowych wyzwań, związanych ze zmianami klimatu, nie będzie możliwe bez skoordynowanej i ambitnej polityki rządów krajowych. Ambitna, jasna i spójna polityka jest niezbędna, aby firmy mogły mieć większą pewność i zaufanie w podejmowaniu decyzji – skomentował Akira Sugano, prezes japońskiej korporacji Asset Management One.

Szczyt przywódców krajów G7 rozpocznie się w piątek w Kornwalii. To kluczowy moment na drodze do szczytu klimatycznego COP26, który odbędzie się w listopadzie w Glasgow. Podczas niedawnego spotkania ministrowie ds. klimatu grupy G7 zobowiązali się do głębokich redukcji emisji CO2 w najbliższej dekadzie i zakończenia wsparcia dla rozwoju mocy węglowych już do końca tego roku.

Fot./shutterstock

W takim otoczeniu Polsce coraz trudniej będzie przeforsować swoją wizję transformacji, która zakłada spalanie węgla do 2049 r. Reforma energetyki i górnictwa, którą proponuje Polska, wymagać będzie dotacji – zarówno na pokrycie strat krajowych kopalń węgla energetycznego, jak i na utrzymanie elektrowni węglowych, bo produkcja energii z węgla, z uwagi na drastycznie rosnące koszty emisji CO2 w UE, staje się nieopłacalna. Na taki ruch musiałaby się jednak zgodzić Komisja Europejska. Rozmowy w tej sprawie właśnie ruszają. Polskiej stronie nie pomaga afera wokół kopalni Turów – Polska zadeklarowała, że nie wykona postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, nakazującego zatrzymanie eksploatacji złoża Turów do czasu rozstrzygnięcia skargi Czechów, którzy wytoczyli Polsce proces.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen wybrał projektanta farmy wiatrowej

Offshore Design Engineering przygotuje wstępny projekt techniczny i budowlany morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. ...

Podejrzane belgijskie reaktory

Niemcy chcą, by Belgia zamknęła dwie swoje elektrownie jądrowe. Nie podobają im się też ...

Czarny scenariusz dla ropy

Na początku ubiegłego roku Ed Morse, szef zespołu analityków surowcowych Citigroup, prognozował że cena ...

Do Gdańska przybyły tankowce z ropą z Iranu, trwa rozładunek

Tankowce „Atlantas” i „Calida”, transportujące w sumie 2 mln baryłek (blisko 300 tys. ton) ...

Najwięcej farm wiatrowych jest w Chinach

Najwięcej instalacji wiatrowych na świecie jest w Chinach; w 2014 r. działało tam 31 ...

Angela Merkel szczerze o Nord Stream-2

Kanclerz Niemiec po raz pierwszy przyznała publicznie, że gazociąg budowany przez Gazprom, to nie ...