Rada Europejska zdecydowała o podniesieniu celu klimatycznego UE na rok 2030 do „co najmniej 55 proc.”
Liczba ta pojawi się w zgłaszanym zgodnie z porozumieniem „krajowo określonym wkładem” [Nationally Determined Contribution, NDC], który przyjmą unijni ministrowie środowiska na spotkaniu 17 grudnia.
Nowy cel oznacza, że UE przyspiesza na swojej drodze do neutralności klimatycznej, którą zamierza osiągnąć do roku 2050.
Do osiągnięcia tego celu będą musiały przyczynić się wszystkie kraje i wszystkie sektory gospodarki. W planie pracy KE na przyszły rok znajduje się pakiet “Fit for 55”, którymi nowy cel będzie operacjonalizowany.

Oznacza on przyspieszenie odejścia od węgla oraz odejścia od tradycyjnych napędów w samochodach. Decyzja wpłynie na też na szczegółowe zasady wydawania odblokowanego na Radzie wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy, które są obecnie dyskutowane.
Według przygotowanej przez KE oceny skutków, wśród korzyści nowego celu znajdą się: 110 mld € oszczędności na kosztach ochrony zdrowia i 100 mld euro oszczędności na kosztach importowanych paliw. Wpływ na PKB ma być pozytywny. Zanieczyszczenie powietrza ma spaść o 60 proc.
Raport przygotowany przez Climact i Ecologic skonfrontował plany KE z innymi istniejącymi studiami. Według niego, wzmocniony cel będzie oznaczał w praktyce:
– Odejście do węgla jest podstawą dekarbonizacji, ale gaz i pozostałe paliwa kopalne odczują poważny cios
– Odejście od sprzedaży samochodów z tradycyjnym napędem do 2035 roku
– Trzykrotne zwiększenie liczby remontowanych budynków rocznie
Nowy cel ponownie ustawia też UE w roli lidera światowych wysiłków klimatycznych. Unia będzie mogła ogłosić swój cel na Climate Ambition Summit w najbliższą sobotę i formalnie przesłać do ONZ w wyznaczonym przez porozumienie paryskie terminie (do końca roku 2020).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.