Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość – mówi Zuzanna Borowska, licealistka z Katowic, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Młodzież planuje zorganizować za miesiąc lokalną konferencję klimatyczną w Katowicach. – Local Conferences of Youth odbędzie się 26-27 października. To pierwsza w Polsce konferencja młodzieży w sprawie zmian klimatu. Konferencja jest częścią globalnego ruchu. Jest to koordynowane przez oficjalne przedstawicielstwo młodzieży ds. klimatu w ONZ – mówiła Borowska.

 

Główna konferencja odbywa się co roku przed szczytem klimatycznym ONZ. W tym roku w Chile. W innych państwach konferencje odbywają się na poziomie lokalnym, w Polsce jeszcze takiej nie było.

 

– Chcemy pokazać młodym ludziom, że są inne sposoby zaangażowania się w działania dla klimatu niż tylko klasyczne protesty – tłumaczyła licealistka. – Na konferencję udało nam się zaprosić przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Oprócz tego potwierdzonym gościem jest Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ i Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego – dodała.

 

Protesters hold a ‚Green New Deal!’ sign during the Global Climate Strike demonstration in Washington, D.C., U.S./Bloomberg

 

Podkreśliła, że chcą dyskutować o klimacie i popularyzować wiedzę na ten temat. Chcą pokazać młodym ludziom jak mogą się zaangażować. – Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość. Będziemy tworzyć postulaty młodzieży, które zostaną przekazane na szczyt klimatyczny ONZ – mówiła  Borowska.

 

Zuzanna Borowska zauważyła, że smog w Katowicach jest cały rok. – Są takie dni, kiedy nie da się oddychać. Zazwyczaj normy stężeń różnego rodzaju szkodliwych substancji w powietrzu są przekroczone o 300-400 proc. – podała. Zauważyła, że młodzieży jest ciężko wprowadzać realne zmiany. – Naszym celem jest, żeby ludzie byli świadomi, co się dzieje. Apelujemy do władz o różne działania – mówiła Borowska.

 

Zdradziła, że kiedy oglądała Gretę Thunberg wzbudziła ona we niej ogromne emocje. – Widać, że ta dziewczyna boi się o swoją przyszłość. Chce pokazać dorosłym, że nie robią tyle ile należy – stwierdziła gość.

Swedish activist Greta Thunberg speaks during the United Nations Climate Action Summit in New York, U.S./Bloomberg

– Pojawiła się fala krytyki wobec niej, ale ja ją podziwiam. Można krytykować jej poszczególne wypowiedzi, ale nie można odmówić jej, że zapoczątkowała największą mobilizację młodzieży jeśli chodzi o klimat. Dzięki niej ten problem zaczyna stawać się popularny w mediach i codziennych rozmowach ludzi. Politycy zaczynają na to bardziej zwracać uwagę – dodała.

 

Borowska zaznaczyła, że chce, żeby w kolejnym szczycie klimatycznym w Chile wzięła udział reprezentacja polskiej młodzieży. – Otrzymaliśmy już akredytację i zamierzamy wysłać 6 osób. Chcemy pokazać całemu światu, że polska młodzież też się liczy i zamierza zmieniać świat – podsumowała.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

#RZECZoBIZNESIE: Maciej Woźniak, PGNiG: Polska gazowa brama na północ

Świnoujście ma być polską gazową bramą na północ – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG ...

Putin ustępuje przed Ukrainą, a Nord Stream – 2 stoi.

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja jest gotowa podpisać umowę na tranzyt gazu przez Ukrainę ...

#RZECZoBIZNESIE: Joanna Maćkowiak-Pandera: Taryfy prądu są reliktem PRLu

Nawet 160 zł rocznie mógłby oszczędzić statystyczny Kowalski, gdyby tylko delikatnie poprawić obecny kształt ...

PGE: strategia dla kogeneracji nieco później

Opóźni się strategia ogłoszenia przez największego w kraju wytwórcę strategii dla segmentu ciepłowniczego. Wstępnie ...

Rośnie popyt na rosyjski gaz

W listopadzie Gazprom sprzeda za granicę o blisko 30 proc. gazu więcej niż rok ...

Bezpieczeństwo energetyczne – kierunki rozwoju

Bezpieczeństwo energetyczne to sytuacja w gospodarce kraju, w której pokrywane jest ciągle zmieniające się, ...