Zuzanna Borowska: Polska młodzież chce zmieniać świat

Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość – mówi Zuzanna Borowska, licealistka z Katowic, gość programu Michała Niewiadomskiego.

 

Młodzież planuje zorganizować za miesiąc lokalną konferencję klimatyczną w Katowicach. – Local Conferences of Youth odbędzie się 26-27 października. To pierwsza w Polsce konferencja młodzieży w sprawie zmian klimatu. Konferencja jest częścią globalnego ruchu. Jest to koordynowane przez oficjalne przedstawicielstwo młodzieży ds. klimatu w ONZ – mówiła Borowska.

 

Główna konferencja odbywa się co roku przed szczytem klimatycznym ONZ. W tym roku w Chile. W innych państwach konferencje odbywają się na poziomie lokalnym, w Polsce jeszcze takiej nie było.

 

– Chcemy pokazać młodym ludziom, że są inne sposoby zaangażowania się w działania dla klimatu niż tylko klasyczne protesty – tłumaczyła licealistka. – Na konferencję udało nam się zaprosić przedstawicieli Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Oprócz tego potwierdzonym gościem jest Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ i Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego – dodała.

 

Protesters hold a ‚Green New Deal!’ sign during the Global Climate Strike demonstration in Washington, D.C., U.S./Bloomberg

 

Podkreśliła, że chcą dyskutować o klimacie i popularyzować wiedzę na ten temat. Chcą pokazać młodym ludziom jak mogą się zaangażować. – Zmiany klimatyczne będą dotyczyły naszego pokolenia. Młodzież walczy o swoją przyszłość. Będziemy tworzyć postulaty młodzieży, które zostaną przekazane na szczyt klimatyczny ONZ – mówiła  Borowska.

 

Zuzanna Borowska zauważyła, że smog w Katowicach jest cały rok. – Są takie dni, kiedy nie da się oddychać. Zazwyczaj normy stężeń różnego rodzaju szkodliwych substancji w powietrzu są przekroczone o 300-400 proc. – podała. Zauważyła, że młodzieży jest ciężko wprowadzać realne zmiany. – Naszym celem jest, żeby ludzie byli świadomi, co się dzieje. Apelujemy do władz o różne działania – mówiła Borowska.

 

Zdradziła, że kiedy oglądała Gretę Thunberg wzbudziła ona we niej ogromne emocje. – Widać, że ta dziewczyna boi się o swoją przyszłość. Chce pokazać dorosłym, że nie robią tyle ile należy – stwierdziła gość.

Swedish activist Greta Thunberg speaks during the United Nations Climate Action Summit in New York, U.S./Bloomberg

– Pojawiła się fala krytyki wobec niej, ale ja ją podziwiam. Można krytykować jej poszczególne wypowiedzi, ale nie można odmówić jej, że zapoczątkowała największą mobilizację młodzieży jeśli chodzi o klimat. Dzięki niej ten problem zaczyna stawać się popularny w mediach i codziennych rozmowach ludzi. Politycy zaczynają na to bardziej zwracać uwagę – dodała.

 

Borowska zaznaczyła, że chce, żeby w kolejnym szczycie klimatycznym w Chile wzięła udział reprezentacja polskiej młodzieży. – Otrzymaliśmy już akredytację i zamierzamy wysłać 6 osób. Chcemy pokazać całemu światu, że polska młodzież też się liczy i zamierza zmieniać świat – podsumowała.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orlen wśród największy klientów Rosneft

Chiński CNPC, szwajcarski Glencore i polski PKN Orlen kupują najwięcej ropy u rosyjskiego giganta ...

Kuwejt: rynek ropy ustabilizuje się pod koniec roku

Światowy rynek ropy naftowej powinien dojść pod koniec roku do równowagi dzięki zmniejszeniu rezerw ...

Może powstać Gazprom bis

Kreml chce utworzyć państwowy koncern, specjalizujący się w inwestycjach w gaz skroplony. Aleksandr Nowak ...

Wielcy nie ubezpieczają się od cen paliwa

Cztery największe na świecie linie lotnicze: Delta, American i United oraz Emirates poinformowały, że ...

Drugi most energetyczny z Litwą ciągle na stole

Rozbudowa łącznika LitPol lub kabel podmorski Władysławowo–Kłajpeda to analizowane scenariusze synchronizacji systemów krajów bałtyckich. ...

Ile jest wart Saudi Aramco?

Zanim zweryfikuje to rynek, w samej Arabii Saudyjskiej nie ma zgody, ile wart jest ...