Teksas zamrożony i zatruty

Nigdy jeszcze powietrze na Teksasem nie było tak trujące. Uciekając przed rekordowymi mrozami, przemysł tego amerykańskiego stanu wypuścił do atmosfery rekordową ilość szkodliwych substancji.

Arktyczna masa powietrza, która rozprzestrzeniła się w minionym tygodniu nad Teksasem – stanem zupełnie nie przystosowanym do tak niskich temperatur, uderzyła również w produkcję gazu ziemnego i energii elektrycznej, odcinając dostawy potrzebne do pracy fabryk wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w USA.

Ratując się przed całkowitym zalodzeniem, a tym samym zniszczeniem instalacji, główne rafinerie i zakłady chemiczne w USA wypuściły w powietrze nad Teksasem tony zanieczyszczeń, informuje agencja Reuters. Te masowe emisje przyćmił niebo we wschodnim Teksasie. Gęsty smog był widoczny na mile.

Emisje z rafinerii w USA/Bloomberg

„Emisje te mogą przewyższać zwykłe emisje rafinerii o rzędy wielkości” – powiedziała Jane Williams, przewodnicząca Narodowego Zespołu ds. Czystego Powietrza Sierra Club.

Według wstępnych danych przedstawionych przez Texas Environmental Quality Commission (TCEQ), pięć największych rafinerii w ciągu kilku dni wyemitowało prawie 337 000 funtów (152 tony) zanieczyszczeń, w tym benzen, tlenek węgla, siarkowodór i dwutlenek siarki.

Całkowite zanieczyszczenie w stolicy Teksasu – Houston podczas okresu mrozów wyniosło około 703000 funtów (318,5 tony), co stanowi około 3 procent całkowitego zanieczyszczenia ponad limit w całym 2019 r i prawie 10 procent emisji z 2018 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kreml napuszcza Unię na USA

Rosyjskim władzom puszczają nerwy. Amerykańskie sankcje wobec gazociągu Gazpromu nazywają szantażem; amerykański gaz łupkowy ...

Gaz i prąd od kablówki bez kabla

Uwolnione rynki energii i gazu to okazja dla firm, aby zmienić strategię. Zdecydowały się ...

Niemieckie rezerwy gazowe się kurczą

Niemcy są skazani na import gazu i ropy. Niewielkie złoża krajowe są już niemal ...

Bruksela murem za Gazpromem

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zapewnia, że decyzja w sprawie OPAL jest zgodna z unijnym prawem. ...

Serinus ma opóźnienia w Rumunii

Pożar na jednym z odwiertów spowodował, że wydobycie gazu ziemnego na koncesji Satu Mare ...

Ropa z USA dotarła do Europy

Pierwszy od 40 lat tankowiec z amerykańską ropą zacumował u brzegów Starego Kontynentu. Przywiózł ...