ENTSO-E, w przesłanym komunikacie podkreśla, że członkowie stowarzyszenia doceniają wagę tego wniosku. – Operatorzy pilnie ocenią wszystkie dostępne opcje, aby spełnić prośbę Ukrenergo i zapewnić bezpieczną pracę systemów elektroenergetycznych – podkreśla stowarzyszenie.

Prace nad synchronizacją trwają od 2017 r. Operatorzy systemów przesyłowych i ich grupy ekspertów przygotowują obecnie ocenę, która ma na celu określenie środków wspierających dostawy energii elektrycznej na Ukrainę. – ENTSO-E docenia wyjątkowe wysiłki Ukrenergo w obsłudze i utrzymaniu systemu elektroenergetycznego w tych trudnych czasach i będzie nadal wspierać ich wysiłki – czytamy w komunikacie.

W dniach 24-26 lutego, odbył się test systemu elektroenergetycznego. Ukraina odizolowała się elektroenergetycznie od Rosji, Białorusi i Unii Europejskiej. Mimo wojny, Ukraina zdała ten test i będzie gotowa do synchronizacji się z europejskim systemem elektroenergetycznym i przystąpienia do Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Systemów Transportowych (ENTSO-E). Testy przedłużono do 28 lutego. Zakończyły się on4 powodzeniem – co przekazała dzisiaj także unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreśliła jednak potrzebę przeprowadzenia analiz, dla poprawnej pracy systemu. – Podczas mojego spotkania z ENTSO-E przedstawiciele tej organizacji powiedzieli, że taka synchronizacja jest możliwa. Obecnie jednak system energetyczny Ukrainy jest odizolowany – powiedziała po posiedzeniu Rady UE unijna komisarz. Proces analiz ma zająć kilka tygodni.