Reklama
Rozwiń

Norweskie platformy wiertnicze pod specjalnym nadzorem. Możliwy rosyjski sabotaż

Norwegia to największy europejski eksporter gazu i ropy. Wydobycie gazu i ropy prowadzi głównie na morzu. To tam pojawiło się nowe zagrożenie – rosyjski sabotaż. Oslo wzmacnia ochronę swoich stanowisk wydobywczych.

Publikacja: 06.02.2025 11:47

Platforma wiertnicza Equinor ASA na morzu na polu naftowym Johan Sverdrup na Morzu Północnym w Norwe

Platforma wiertnicza Equinor ASA na morzu na polu naftowym Johan Sverdrup na Morzu Północnym w Norwegii

Foto: Carina Johansen/Bloomberg

Norweska Służba Bezpieczeństwa (PST), która co roku ocenia zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju, ostrzega przed sabotażem przygotowywanym przez rosyjskie służby specjalne. Według raportu PST infrastruktura energetyczna największego eksportera ropy naftowej i gazu w Europie Zachodniej może stać się celem Rosjan w 2025 roku.

„Celem wszelkich działań przeciwko placówkom (wydobywczym – red.) w Norwegii jest uniemożliwienie nam dokonywania dostaw na Ukrainę lub wpłynięcie na opinię publiczną w kwestii wsparcia dla tego kraju” – oświadczyła PST, cytowana przez gazetę „The Moscow Times”. Służby dodały, że infrastruktura energetyczna Norwegii również może w tym roku stać się celem dywersji.

Czytaj więcej

Mamy nowy Gazprom? UE znów uzależniona od jednego potężnego dostawcy gazu

PST informuje, że rosyjski wywiad „będzie nadal mapował krytyczną infrastrukturę Norwegii i starał się identyfikować luki w zabezpieczeniach”. Norwegowie spodziewają się także wzrostu zagrożenia działaniami mającymi zwiększyć chińskie wpływy w Norwegii.

Norwegia – największy eksporter kopalin w Europie

W raporcie opisano „dziesiątki” działań wywrotowych w Europie, prowadzonych przez rosyjskich agentów. Ich „głównym celem są aktywa i infrastruktura logistyczna związana z dostawami na Ukrainę”. Jak jednak zauważa PST, w Norwegii jak dotąd nie odnotowano żadnych takich prób.

Według corocznego raportu energetycznego BP (Statistical Review of World Energy 2024) w 2023 roku Norwegia wydobyła 94,7 mln ton ropy z 152,1 mln ton wypompowanych na Starym Kontynencie (druga w tej statystyce Wielka Brytania wydobyła 33,4 mln ton). Dzienne wydobycie ropy w Norwegii – 1,8 mln baryłek dziennie – niemal w całości trafiało na eksport, bowiem na własne potrzeby Norwegowie zużywali 213 tys. baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Kraje bałtyckie zablokują drogę starym tankowcom z Rosji

Jeszcze mocniej Europa polega na Norwegii w dostawach gazu. Equinor zajął miejsce Gazpromu na unijnym rynku. W 2023 r. Norwegia wydobyła 113,4 mld m sześc. gazu, z tego zużywając na własne potrzeby zaledwie 3,8 mld m sześc. Z norweskiego gazu korzysta m.in. Polska. Otrzymujemy go z Danii gazociągiem Baltic Pipe.

Ropa
MOL zmienia front. Deklaruje pożegnanie z rosyjską ropą
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ropa
Ropa tanieje od rana. OPEC+ zaskoczył rynki
Ropa
Zagadka oleju napędowego z Maroka. Kraj nie ma żadnej rafinerii
Ropa
Flota cieni traci tankowce. Wybuchają i płoną
Ropa
Sankcje klepnięte na polu golfowym. Czy Polska też zapłaci?