Ropociąg „Przyjaźń" przestanie działać. Węgry i Słowacja bez ropy z Rosji

Od stycznia 2025 r. zakończy się praca ostatniej czynnej nitki ropociągu „Przyjaźń” – przez Ukrainę. Słowacja, Węgry i Czechy (Orlen) odbierały nim rosyjską ropę. Teraz muszą szybko poszukać nowych dostawców i tras.

Publikacja: 30.08.2024 13:42

Rafineria Danube należąca do węgierskiej grupy MOL w Szazhalombatta

Rafineria Danube należąca do węgierskiej grupy MOL w Szazhalombatta

Foto: Reuters

„Od 1 stycznia 2025 r. ropociąg „„Przyjaźń" przestanie działać” – poinformował w serwisie NewsLIVE doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Największy na świecie system rurociągów

Podolak przypomina, że ​​istnieje uchwała Unii, zgodnie z którą kraje – Węgry, Słowacja i Czechy – muszą znaleźć możliwości dywersyfikacji dostaw ropy i zaprzestać odbioru ich tranzytem przez Ukrainę. Unijna zgoda na zakup rosyjskiego surowca drogą rurociągową kończy się w tym roku.

„Przyjaźń” był przez dziesięciolecia największym na świecie systemem rurociągów naftowych. Został zbudowany w latach 60. XX wieku w celu dostarczania ropy naftowej krajom socjalistycznym Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej: Węgrom, Czechosłowacji, PRL i Niemieckiej Republice Demokratycznej.

Trasa ropociągu biegnie z miasta Ałmietiewsk do Briańska, a następnie do Mozyrza. Następnie dzieli się na dwie części: północną (Białoruś, Polska, Niemcy, Litwa i Łotwa) i południową (Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry i Chorwacja).

Węgry zagrożone kryzysem energetycznym

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska, Niemcy i republiki bałtyckie przestały odbierać rosyjski surowiec. Orlen, który działa w Czechach, zapowiedział, że szuka nowych źródeł zaopatrzenia. Rząd w Pradze zapowiedział, że rezygnuje całkowicie od 2025 r. z rosyjskiego surowca.

W lipcu zachodni eksperci donieśli, że brak dostaw „Przyjaźni” oznacza dla Węgier kryzys energetyczny. W związku z zakazem tranzytu rosyjskich surowców środkowoeuropejskiemu krajowi zagrażały przerwy w dostawie prądu i niedobory paliwa.

Czytaj więcej

MOL chce zająć miejsce Łukoilu na Ukrainie. Kijów milczy, Budapeszt wątpi

W sierpniu wyszło na jaw, że Węgrzy opracowali nowy plan tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Ukrainy. Miałby się tym zająć węgierski koncern MOL. Na razie nie ma na to zgody Kijowa. Nawet jeśli uda się to wdrożyć, transport surowca na Węgry i Słowację stanie się dużo droższy.

„Od 1 stycznia 2025 r. ropociąg „„Przyjaźń" przestanie działać” – poinformował w serwisie NewsLIVE doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Największy na świecie system rurociągów

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Tania ropa pogrąża finanse Kremla. Dziura budżetowa największa od czasu ZSRR
Ropa
Kraje OPEC straciły kontrolę nad rynkiem. Ropa tanieje
Ropa
Rosja drugi rok bezskutecznie szuka ropy. Wie, kiedy skończą się jej złoża
Ropa
Orlen odkrył w Polsce złoże ropy naftowej
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Ropa
Ropa Łukoilu znów popłynie przez Ukrainę. Za transport zapłacą Węgrzy