„Od 1 stycznia 2025 r. ropociąg „„Przyjaźń" przestanie działać” – poinformował w serwisie NewsLIVE doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Największy na świecie system rurociągów
Podolak przypomina, że istnieje uchwała Unii, zgodnie z którą kraje – Węgry, Słowacja i Czechy – muszą znaleźć możliwości dywersyfikacji dostaw ropy i zaprzestać odbioru ich tranzytem przez Ukrainę. Unijna zgoda na zakup rosyjskiego surowca drogą rurociągową kończy się w tym roku.
„Przyjaźń” był przez dziesięciolecia największym na świecie systemem rurociągów naftowych. Został zbudowany w latach 60. XX wieku w celu dostarczania ropy naftowej krajom socjalistycznym Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej: Węgrom, Czechosłowacji, PRL i Niemieckiej Republice Demokratycznej.
Trasa ropociągu biegnie z miasta Ałmietiewsk do Briańska, a następnie do Mozyrza. Następnie dzieli się na dwie części: północną (Białoruś, Polska, Niemcy, Litwa i Łotwa) i południową (Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry i Chorwacja).
Węgry zagrożone kryzysem energetycznym
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska, Niemcy i republiki bałtyckie przestały odbierać rosyjski surowiec. Orlen, który działa w Czechach, zapowiedział, że szuka nowych źródeł zaopatrzenia. Rząd w Pradze zapowiedział, że rezygnuje całkowicie od 2025 r. z rosyjskiego surowca.