Rekordowy eksport ropy z USA. Kto kupuje najwięcej?

W 2023 r. nikt nie sprzedał za granicę tyle ropy co Amerykanie. Główny kierunek amerykańskiego eksportu to Europa. W tym roku może być on jeszcze wyższy, bo do zakupów surowca z USA wracają Indie, wystraszone sankcjami za import rosyjskiej ropy.

Publikacja: 19.03.2024 11:10

Rekordowy eksport ropy z USA. Kto kupuje najwięcej?

Foto: Adobe Stock

Jak wynika z raportu Agencji Informacji Energetycznej (EIA) departamentu energii Stanów Zjednoczonych, eksport ropy z USA w 2023 r. ustanowił nowy rekord na poziomie 4,1 mln baryłek dziennie.

„Stanowi to wzrost o 13 proc. (482 tys. baryłek dziennie) w porównaniu z poprzednim rocznym rekordem ustanowionym w 2022 r.” – czytamy w raporcie na stronie internetowej EIA.

Zwiększeniu eksportu amerykańskiej ropy sprzyjało rosnąca produkcja: w 2023 roku osiągnęła rekordowe 12,9 mln baryłek dziennie, czyli o 9 proc. więcej niż w 2022 roku – podaje departament.

Czytaj więcej

Kto zużywa najwięcej gazu z USA? Na czele rankingu sąsiad Polski

Import przez Holandię

Europa stała się głównym kierunkiem eksportu. W 2023 r. Stary Kontynent importował średnio 1,8 mln baryłek dziennie, czyli nieco więcej niż eksport z USA do Azji i Oceanii wynoszący 1,7 mln baryłek dziennie, dodaje raport EIA.

Najwięcej ropy ze Stanów Zjednoczonych w 2023 roku przyjęła Holandia – średnio 652 tys. baryłek dziennie, czyli o 82 proc. więcej niż w 2022 roku. Największy europejski terminal w Rotterdamie to hub naftowy, skąd ropa płynie do wielu innych unijnych krajów.

Chiny zajęły drugie miejsce pod względem wielkości zakupów ropy ze Stanów Zjednoczonych (średnio 452 tys. baryłek dziennie – dwukrotnie więcej niż w 2022 r.). Kolejni importerzy to Korea Południowa, Kanada i Wielka Brytania.

W tym samym czasie eksport ropy ze Stanów Zjednoczonych do Indii zmniejszył się o 47 proc. r/r, do 146 tys. baryłek dziennie. To z kolei efekt bezrefleksyjnego wykorzystywania przez indyjskie rafinerie rosyjskiego surowca.

Od agresji Rosji na Ukrainę, Indie stały się największym klientem rosyjskich koncernów naftowych. Kupowały surowiec, którego przed wojną właściwie nie znały, bo przez sankcje Zachodu, stał się dużo tańszy. Od początku rosyjskiej wojny Indie wydały na rosyjski surowiec 68,5 mld euro (dane licznika CREA - fińskiej organizacji zliczającej od 24 lutego 2022 r wpływy budżetowe Rosji z eksportu ropy, gazu i węgla).

Indie kończą z zakupami w Rosji

Teraz i to źródełko zasilania wojennej kasy Kremla szybko wysycha. Biały Dom zagroził indyjskim rafineriom poważnymi sankcjami w wypadku kontynuowania importu rosyjskiej ropy. Bloomberg wskazał kraj, który zastąpi Indie w zakupie rosyjskiej ropy. Analitycy oczekują, że import Chin osiągną w marcu rekordowy poziom. Wynika to z przekierowania do chińskich rafinerii ropy, z której zakupu Indie rezygnują.

Według analityków dostawy ropy marki Sokół (Sokol) mają się w marcu potroić w porównaniu z lutym i osiągnąć rekordowy poziom 379 tys. baryłek/dzień. Sokol to gatunek ropy wydobywanej w ramach projektu Sachalin-1 i eksportowany przez port De-Kastri (terytorium Chabarowska). Charakteryzuje się niską lepkością i niską zawartością siarki, co pozwala na uzyskanie w procesie przerobu większych ilości drogich produktów naftowych – benzyn i oleju napędowego.

Ponadto import ESPO (marka ropy syberyjskiej dostarczanej rurociągiem Wschodnia Syberia – Ocean Spokojny) wzrośnie do 882 tys. baryłek. dziennie, co będzie rekordem od stycznia ubiegłego roku.

Nie jest jeszcze jasne, czy wszystkie ilości Sokol dotrą do prawdziwych nabywców. Chińskie banki niechętnie uczestniczą w handlu rosyjskim surowcem ze względu na niedawne sankcje USA nałożone na tankowce.

Analitycy zauważyli, że do połowy marca tankowce przewożące Sokol zgromadziły się w pobliżu chińskiego wybrzeża, w szczególności w pobliżu prowincji Shandong, gdzie zlokalizowana jest większość prywatnych rafinerii.

Jak wynika z raportu Agencji Informacji Energetycznej (EIA) departamentu energii Stanów Zjednoczonych, eksport ropy z USA w 2023 r. ustanowił nowy rekord na poziomie 4,1 mln baryłek dziennie.

„Stanowi to wzrost o 13 proc. (482 tys. baryłek dziennie) w porównaniu z poprzednim rocznym rekordem ustanowionym w 2022 r.” – czytamy w raporcie na stronie internetowej EIA.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Jak Wielka Brytania pomaga Kremlowi finansować wojnę
Ropa
Orlen dał chińskiemu pośrednikowi gigantyczną zaliczkę na ropę z Wenezueli
Ropa
Ropa dalej tanieje. Czas na obniżki cen paliw na stacjach
Ropa
Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem
Ropa
Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael