Orlen w Czechach jedzie na paliwach z rosyjskiej ropy

W 2023 r. Słowacja obniżyła swój import ropy z Rosji o 10 proc., a Węgry - o 2 proc. Dostawy rosyjskiego surowca do Czech były na poziomie ubiegłego roku. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu.

Publikacja: 20.12.2023 12:29

Orlen w Czechach jedzie na paliwach z rosyjskiej ropy

Foto: Adobe Stock

Dane o wielkości dostaw ropy do odbiorców z Unii podał w środę rosyjski Transnieft, państwowy monopolista w transporcie rurociągowym. Wszystkie trzy kraje korzystają z jedynej czynnej południowej nitki naftociągu Przyjaźń wiodącej przez Ukrainę.

- Czechy w 2022 r. importowały od nas 4,2 mln ton. To 124 proc. w stosunku do 2021 r. W tym roku wielkość importu czeskiego się nie zmieni. Słowacja kupiła 5,25 mln ton, o 10 proc. mniej w ujęciu rocznym, a Węgry prawie 5 mln, o 2 proc. mniej rok do roku – stwierdził w środę Nikołaj Tokariew dyrektor generalny Transnieftu. - Zarówno Czechy, jak i Słowacja zwróciły się do Brukseli z prośbą o utrzymanie tych wielkości dostaw rosyjskiej ropy, ponieważ nie mają dostępu do morza, a tym samym nie mają możliwości odbioru ropy z innych źródeł – dodał dyrektor generalny rosyjskiego koncernu.

Czytaj więcej

To najbardziej zaboli Kreml w 12. pakiecie unijnych sankcji

Według niego Czechy mają możliwość przyjęcia ograniczonych dostaw z Włoch innym ropociągiem, ale zdaniem Tokariewa „Praga nie może istnieć bez rosyjskiej ropy”.

Słowacka spółka MOL-a skorzysta z dyspensy na dostawy ropy z Rosji

W grudniu 2022 roku Unia Europejska wprowadziła embargo na dostawy ropy drogą morską, które od lutego 2023 roku rozszerzyła na produkty naftowe. W drodze wyjątku dozwolone są dostawy ropociągiem Przyjaźń do niektórych krajów europejskich.  I tak import rosyjskiej ropy naftowej i eksport jej produktów rafinowanych jest dozwolony na Węgrzech, w Bułgarii i na Słowacji. Czechy mogły otrzymywać paliwo ze Słowacji do 5 grudnia 2023 roku.

W poniedziałek 18 grudnia Unia Europejska przedłużyła o rok obowiązywanie wyjątków w imporcie ropy z Rosji. Tym samym Słowacja będzie mogła w 2024 r eksportować do Czech paliwo produkowane  z rosyjskiej ropy w rafinerii Slovnaftu, który należy do węgierskiego MOL-a. 

Orlen czeka na rozbudowę ropociągu TAL

W Czechach obie rafinerie kontroluje Orlen poprzez swoją czeską spółkę Unipetrol. Zakłady w Kralupach w ogóle nie korzystają z rosyjskiego surowca. We wrześniu w Pradze odbył się protest przeciwko importowi rosyjskiej ropy przez Orlen. Czesi żądali zakończenia zakupów, z których pieniądze sponsorują rosyjską wojnę.

Orlen, w przesłanych do „Rzeczpospolitej” odpowiedziach na pytania tłumaczył, że „obecne ograniczenia infrastruktury przesyłowej w Czachach, za którą odpowiada czeska państwowa spółka Mero, uniemożliwiają pełne pokrycie zapotrzebowania tego kraju ropą z innych kierunków niż rosyjski”. (…) W celu zwiększenia importu ropy z kierunku południowego i uniezależnienia się Czech od dostaw z Rosji, spółka Mero podpisała w tym roku porozumienie w sprawie rozbudowy Rurociągu Transalpejskiego (TAL). Inwestycja ma być zrealizowana na początku 2025 roku”.

Ropa
Historyczny dzień: Czechy wolne od rosyjskiej ropy
Ropa
Ropa znika z Rosji. Została tylko dekada
Ropa
OPEC wraca do rzeczywistości: obniża własną prognozę dla ropy naftowej
Ropa
Ropa naftowa największą ofiarą wojny handlowej Donalda Trumpa
Ropa
Ropa wkroczyła w pandemię. Cena najniższa od blisko pół dekady