Łukoil grozi opuszczeniem Bułgarii, władze w Sofii są zachwycone

Kończą się lata prosperity rosyjskiego Łukoilu w Bułgarii. Rząd w Sofii odebrał ulgi przyznane rafinerii rosyjskiego Łukoilu w Burgas. Nakazał też bułgarskim celnikom skontrolowanie magazynów rafinerii, by ustalić, ile w rzeczywistości produktów naftowych Rosjanie tam zgromadzili.

Publikacja: 07.12.2023 19:32

Łukoil grozi opuszczeniem Bułgarii, władze w Sofii są zachwycone

Foto: Bloomberg

- Rząd koalicyjny - GERB-SDS (partie - Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii i Związek Sił Demokratycznych) oraz PP-DB (partie - Kontynuacji Zmian i Demokratyczna Bułgaria) zgodziły się z dniem 1 marca 2024 r. zakończyć przyznane Bułgarii przez UE wyłączenie spod unijnego zakazu eksportu rosyjskich produktów naftowych - ogłosił w czwartek 7 grudnia Jordan Coniew z komitetu budżetu i finansów rady ministrów Bułgarii, informuje Bułgarska Agencja Telegraficzna (BTA).

W 2022 roku przywódcy UE osiągnęli porozumienie w sprawie nałożenia na Rosję częściowego embargo na ropę. Bułgaria otrzymała wówczas, w drodze wyjątku, zgodę na przerób rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską do końca 2024 roku. Teraz sama z tego rezygnuje, by nie pomnażać wojennego budżetu Kremla.

Czytaj więcej

G7 nie wpuści diamentów z Rosji i wzmacnia kontrole tankowców

Coniew dodał, że krajowa agencja celna otrzymała obowiązek przeprowadzenia do 31 grudnia kontroli w rafinerii Łukoil Nieftochim. Celem jest ustalenia ilości produktów naftowych znajdujących się w magazynach. Całość trzeba będzie sprzedana za granicę, żeby nie zajmować magazynów.

Łukoil straszy, Sofia się cieszy

W listopadzie Zgromadzenie Ludowe (parlament) Bułgarii nie poparło projektu ustawy, zgodnie z którą rafineria Łukoilu Neftochim w Burgas miała w ciągu trzech dni zaprzestać przerobu rosyjskiej ropy. Parlament zadecydował, że od 1 stycznia 2024 roku obowiązywać ma rosyjską rafinerię zakaz eksportu produktów naftowych, a od marca zakaz rafinacji rosyjskiej ropy.

Łukoil wcześniej stracił, odebraną przez rząd, licencję na zarządzanie terminalem naftowym w porcie nad Morzem Czarnym i ma zapłacić wysoką karę za wieloletnie praktyki monopolistyczne w Bułgarii ( niedopuszczanie konkurencji do terminalu, zawyżanie cen produktów rafineryjnych).

W tym tygodniu Rosjanie zapowiedzieli, że jeszcze raz przeanalizują swoją strategię dotyczącą aktywów w Bułgarii, w tym możliwość sprzedaży swojego biznesu w tym kraju. Rząd w Sofii wyraził zadowolenie takim obrotem sprawy. Bułgarskie władze nie kryją satysfakcji z takiego obrotu sprawy. Celem Sofii jest pozbycie się Rosjan w sektora naftowego kraju i pozyskanie zachodnich inwestorów.

Ropa
Dojdzie do megafuzji na rynku paliw? Shell rozważa przejęcie BP
Ropa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Ropa
Czechy wolne od rosyjskiej ropy. Rurociąg „Przyjaźń” dostanie nowe życie
Ropa
Historyczny dzień: Czechy wolne od rosyjskiej ropy
Ropa
Ropa znika z Rosji. Została tylko dekada
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem