Skutki ataku na Izrael. Nerwowo na rynku ropy. Czy grozi nam nowe embargo naftowe?

Jest wielką niewiadomą, jak zachowają się ceny ropy po ataku Hamasu na Izrael. Jej notowania zależą od tego, czy konflikt rozszerzy się na inne kraje. Atak nastąpił dokładnie w 50. rocznicę wojny Jom Kipur i embarga, które doprowadziło do kryzysu naftowego.

Publikacja: 08.10.2023 15:33

Skutki ataku na Izrael. Nerwowo na rynku ropy. Czy grozi nam nowe embargo naftowe?

Foto: Bloomberg

Izrael, ani Strefa Gazy nie posiadają złóż ropy. W tej sytuacji kluczowa jest jednak reakcja Iranu. Rząd w Teheranie otwarcie już poparł palestyński Hamas. Na razie dilerzy nie spodziewają się gwałtownego wzrostu notowań, ponieważ nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla dostaw. Ale to się może zmienić.

Czytaj więcej

Kryzys paliwowy. Rosja zmuszona do sięgnięcia po nadzwyczajne środki

Ropa to surowiec polityczny

Ale ropa naftowa zawsze była, jest i będzie surowcem, którego ceny są uzależnione od polityki. W kontekście potencjalnego zaangażowania się Iranu ponownie mówi się o zagrożeniu zamknięciem szerokiej na 33 km Cieśniny Ormuz, kluczowej drogi transportu ropy. Ostatni raz Iran zamknął Ormuz w 2011 r. po nałożeniu zachodnich sankcji. Na razie jednak przez cieśninę Ormuz codziennie przypływa prawie 17 mln baryłek ropy i kondensatu. A dostawy irańskiej ropy są największe od pięciu lat.

Rosnące dostawy z Iranu pomogły w tym roku obniżyć ceny paliw i pozwoliły na utrzymanie cen ropy poniżej 100 dol. za baryłkę - mimo, że Saudyjczycy i Rosja Władimira Putina ograniczają wydobycie.

Cytowany przez Bloomberga Bob McNally, prezes Rapidan Energy Group, uspokaja, że ekstremalny scenariusz raczej się nie ziści. - Jeśli Izrael zareaguje uderzeniem w jakąkolwiek irańską infrastrukturę, ceny ropy natychmiast wystrzelą. Na razie wydaje się to mało prawdopodobne - powiedział McNally.

Czytaj więcej

Izraelskie startupy przenoszą pieniądze za granicę. Za nimi jadą specjaliści

Na rynku nie ma nadmiaru ropy

Faktem jednak jest, że na rynkach namiaru ropy nie ma, właśnie z powodu ograniczeń w wydobyciu wprowadzonych przez największych producentów - Arabię Saudyjską i Rosję.

Atak Hamasu na Izrael nastąpił niemal dokładnie 50 lat po nałożeniu arabskiego embarga na ropę. W następstwie wojny Jom Kipur w 1973 r. Arabia Saudyjska i inni producenci z OPEC zablokowali dostawy do Stanów Zjednoczonych, RPA, Rodezji, Portugalii i Holandii, czyli krajów, które poparły w tamtym konflikcie Izrael. Ceny wzrosły wtedy z 2,90 dol. za baryłkę do 11,65 dol. Embargo zostało zniesione w marcu 1974 r., ale gospodarka amerykańska wyszła z recesji dopiero w 1975 r.

Suhail Al Mazrouei, minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednego z kluczowych członków OPEC, uważa, że konflikt palestyńsko-izraelski pozostanie bez wpływu na proces decyzyjny kartelu. - Nie angażujemy się w politykę. Podejmujemy decyzje w uzależnieniu od podaży i popyt i nie bierzemy pod uwagę tego, co zrobił jakiś kraj - powiedział dziennikowi „Arab Daily”

Czytaj więcej

Arabia Saudyjska chce polubić Izrael. Biden spotkał się z Netanjahu

Margines bezpieczeństwa dla dostaw ropy

Ubiegły tydzień pokazał, że rynek nie jest jeszcze gotowy do przekroczenia poziomu 100 dol. za baryłkę. W ostatni piątek za baryłkę Brenta płacono na ICE Futures Europe poniżej 85 dol .

Z drugiej strony ograniczenie wydobycia do około 9 mln baryłek dziennie dało Arabii Saudyjskiej ogromną  nadwyżkę wolnych mocy produkcyjnych, który można wykorzystać, jeśli obecny kryzys doprowadzi do zakłóceń. Saudyjczycy także nie są zainteresowani bardzo drogą ropą. Według szacunków Bloomberga,  Saudyjczycy mogą spokojnie zwiększyć wydobycie o około 3 mln baryłek dziennie, a Zjednoczone Emiraty Arabskie – o kolejny 1 mln.

Ten margines bezpieczeństwa, o którym nieustannie mówi się na rynku,  to kolejny powód, dla którego inwestorzy nie spodziewają się natychmiastowego wzrostu cen po ponownym otwarciu transakcji.

Izrael, ani Strefa Gazy nie posiadają złóż ropy. W tej sytuacji kluczowa jest jednak reakcja Iranu. Rząd w Teheranie otwarcie już poparł palestyński Hamas. Na razie dilerzy nie spodziewają się gwałtownego wzrostu notowań, ponieważ nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla dostaw. Ale to się może zmienić.

Ropa to surowiec polityczny

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Rosja zmniejsza eksport ropy. Kreml chce walczyć z szarą strefą
Ropa
Rosyjski tankowiec utknął w Cieśninie Dardanele. Należy do floty cieni
Ropa
Rosyjskie tankowce sparaliżowane sankcjami. Stoją w portach od miesięcy
Ropa
Śmierć prezydenta Iranu nie zrobiła wrażenia na rynku ropy
Ropa
Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej
Ropa
Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju