Wyjątkowo udany sierpień dla rosyjskiej ropy. Ale światowy popyt na nią spada

Rosja w sierpniu ograniczyła eksport ropy o 150 tys. baryłek dziennie, do 7,2 mln baryłek, ale zarobiła najwięcej od dziesięciu miesięcy. Jednak całkowite przychody Rosji z eksportu ropy i produktów naftowych są w tym roku mniejsze od ubiegłorocznych, a popyt dużo niższy.

Publikacja: 13.09.2023 13:14

Wyjątkowo udany sierpień dla rosyjskiej ropy. Ale światowy popyt na nią spada

Foto: Bloomberg

Takie dane zawiera co miesięczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA).

„Przychody Rosji z eksportu ropy naftowej w sierpniu wzrosły o 1,8 miliarda dolarów i osiągnęły najwyższy poziom od października 2022 roku. Przy ogólnym spadku eksportu o 150 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, średnia cena rosyjskiej ropy wzrosła o 9,30 dolara za baryłkę (+14,4 proc.)” – czytamy w raporcie. Rosyjski eksport ropy naftowej wyniósł 7,2 mln baryłek dziennie, a łączne przychody wyniosły 17,1 mld dolarów.

Czytaj więcej

Rosja i Katar mają się czego obawiać. Na rynku gazu chce zamieszać nowy gracz

Chiny i Indie kupują mniej rosyjskiej ropy

Według szacunków agencji przychody z eksportu ropy wzrosły silniej (o 1,4 mld dolarów) niż z dostaw produktów naftowych (o 0,4 mld dolarów). Jednak ogółem przychody z eksportu pozostały o 1,6 miliarda dolarów niższe od poziomu ubiegłorocznego.

Agencja wyjaśnia, że ​​wzrost eksportu ropy o 120 tys. baryłek dziennie został z nadwyżką skompensowany spadkiem eksportu produktów naftowych o 270 tys. baryłek dziennie. Całkowita podaż w sierpniu była niższa o 570 tys. baryłek dziennie w porównaniu do sierpnia 2022 roku.

Liderami zakupów w Rosji pozostają Chiny i Indie, ale i tutaj zauważalny jest spadek importu. Ich łączny udział spadł w sierpniu do 75 proc. w porównaniu ze średnią wynoszącą 81 proc. od stycznia do maja 2023 r., podała IEA.

„Ceny rosyjskiej ropy, które w sierpniu przekroczyły cenę maksymalną, najwyraźniej nie miały istotnego wpływu na kierunki podaży” – uważa agencja.

Czytaj więcej

Ukraińskie czołgi napędzane rosyjską ropą

Eksport produktów naftowych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii i Brazylii jest nadal wysoki, ale spadł do Arabii Saudyjskiej i Chin – dodaje agencja.

Kreml nie chce analiz IEA

Rosja w marcu rozpoczęła dobrowolną redukcję wydobycia ropy o 500 tys. baryłek dziennie w porównaniu z poziomem z lutego do 9,95 mln baryłek dziennie. Środek ten obowiązuje do końca 2024 roku. Ponadto od sierpnia ogranicza eksport ropy, bo na krajowym rynku cena paliw bije rekordy drożyzny.

Olej napędowy jest pochłaniany przez potrzeby rozpętanej przez Kreml wojny, co powoduje braki na rosyjskim rynku, zamykanie stacji benzynowych i rosnące niezadowolenie Rosjan. W pierwszym miesiącu wielkość cięć wyniosła 500 tys. baryłek dziennie, a od września do grudnia będzie 300 tys. baryłek dziennie.

Wcześniej kraje OPEC i sojusz OPEC+ wyłączały ze swoich obliczeń dane IEA, zastępując je informacjami firm analitycznych Wood Mackenzie i Rystad Energy. Naciskał na to Kreml, argumentując (wicepremier Nowak), że chodzi o stronniczość IEA, której „pewne postawy” (czyli antyrosyjskie - red) widać w analizach rynku energii.

Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios