Stan gotowości na Litwie: ładunek Orlenu wyrusza w drogę

Dziś w nocy (z soboty na niedzielę) rozpocznie się na Litwie transport największego ładunku w historii. Drogami Litwy przejedzie konstrukcja o wadze 2500 ton. Jej odbiorcą jest Orlen Lietuva. Litewskie służby zostały postawione w stan gotowości. Zamykane są drogi i wyłączany prąd w miejscowościach na trasie.

Publikacja: 05.08.2023 15:08

Stan gotowości na Litwie: ładunek Orlenu wyrusza w drogę

Foto: materiały prasowe

3 sierpnia w porcie w Kłajpedzie gigantyczny reaktor został przeniesiony ze statku i zainstalowany na specjalnej platformie. Przewóz rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę. Ładunek przewieziony zostanie do zakładów petrochemicznych Orlen Lietuva.

Naczepa o 88 osiach

Operacja jest skomplikowana ze względu na wielkość reaktora. Jego masa sięga 1800 ton, a całej konstrukcji - 2500 ton. Długość pojazdu, na który załadowany został reaktor to 95 metrów, szerokość - 6,5 metra. Wysokość wyniesie 10,5 metra. Liczba osi samego pojazdu wyniesie 88. To największy ładunek jaki kiedykolwiek przewieziono drogami Litwy podkreśla portal Delfi.

Czytaj więcej

Możejki czekają na inwestycje Orlenu

Trasa będzie miała długość 145,2 km i będzie przebiegać przez regiony Kłajpedy, Szkudy, Kretyngi i Możejek. Maksymalna prędkość ruchu ładunków wyniesie zaledwie 5 km/h, a średnia prędkość ma wynieść 3 km/h.

Od kilku tygodni litewscy drogowcy wzmacniali trasy, którymi przejedzie konwój. W wielu miejscach wprowadzono specjalne ograniczenia. W Kłajpedzie ograniczenia będą obowiązywały do ​​8 sierpnia. Litewskie służby drogowe szczegółowo informują, gdzie nie będzie można w tym czasie przejechać. Ze względu na wyjątkowy transport, możliwe są opóźnienia w ruchu na litewskich drogach.

Operator energetyczny Energijos skirstymo operatorius (ESO) 3 sierpnia poinformował, że na czas transportu ładunku, dostawy energii elektrycznej do 2986 użytkowników zostaną czasowo wstrzymane. Wszystkie osoby zostaną poinformowane przez ESO o wyłączeniach za pośrednictwem wiadomości SMS na 5 dni przed rozpoczęciem prac. Mieszkańcy otrzymają powtarzające się ostrzeżenia w ciągu jednego dnia.

Drogowcy sprawdzą stan nawierzchni

Sama Orlen Lietuva nie skomentowała transportu tego ładunku i nie ujawnił szczegółów jego zakupu i dostawy. Wiadomo, że inwestycja Orlenu w Możejki wyniesie prawie 1 mld euro. Dyrektor generalny Orlen Lietuva Michał Rudnicki powiedział, że po uruchomieniu nowego reaktora zakład zwiększy produkcję lekkich produktów naftowych, takich jak benzyna i olej napędowy.

Czytaj więcej

Benzyna z Litwy na Ukrainę przez Polskę. Orlen ma nową trasę

Główny kierownik Działu Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Egle Nemanite z Litewskiego Zarządu Dróg (LDAD), zapewniła, że firma zajmująca się organizacją przewozu ładunków przeprowadziła prace na drogach krajowych, które mają zapewnić przewóz tego ładunku.

W celu określenia wpływu przewozu gigantycznego ładunku na jezdnię, LDAD przeprowadzi, zarówno przed przewozem, jak i po przewozie, badanie parametrów jakościowych dróg w celu określenia ewentualnych zmian w ich nawierzchni i strukturze. „Jeżeli po przewiezieniu ładunku zostaną stwierdzone zmiany w stanie dróg, organizator przewozu będzie zobowiązany do ich usunięcia” - dodała Nemanite.

3 sierpnia w porcie w Kłajpedzie gigantyczny reaktor został przeniesiony ze statku i zainstalowany na specjalnej platformie. Przewóz rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę. Ładunek przewieziony zostanie do zakładów petrochemicznych Orlen Lietuva.

Naczepa o 88 osiach

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ropa
Rosyjski tankowiec utknął w Cieśninie Dardanele. Należy do floty cieni
Ropa
Rosyjskie tankowce sparaliżowane sankcjami. Stoją w portach od miesięcy
Ropa
Śmierć prezydenta Iranu nie zrobiła wrażenia na rynku ropy
Ropa
Kreml zarobił mniej na eksporcie ropy, a będzie jeszcze… lepiej
Ropa
Rośnie wydobycie ropy poza OPEC. To zasługa jednego kraju
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy