Reklama
Rozwiń

Rosja sprzedała więcej ropy, ale zarobiła dużo mniej. Unia wciąż dotuje wojnę Kremla

W marcu rosyjskie koncerny sprzedały za granicę najwięcej ropy od dwóch lat, ale dochody z tego eksportu okazały się o 43 proc. niższe niż jeszcze rok temu. To efekt zachodnich sankcji. Zła wiadomość jest taka, że kraje Unii wciąż importują rosyjski surowiec, finansując wojnę Kremla.

Publikacja: 14.04.2023 12:56

Rosja sprzedała więcej ropy, ale zarobiła dużo mniej. Unia wciąż dotuje wojnę Kremla

Foto: Bloomberg

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oszacowała wzrost eksportu ropy z Rosji w marcu na 0,6 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom od kwietnia 2020 r. dzięki rosnącym przepływom produktów, które powróciły do poziomów ostatnio obserwowanych przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Marka Dubai zastąpiła Brent w rozliczeniach naftowych Rosji i Indii

Dochody z ropy o połowę mniejsze

Całkowite dostawy rosyjskiej ropy wzrosły o 0,6 mln baryłek dziennie (mln b/d) do 8,1 mln b/d. Szacunkowe przychody z eksportu ropy wzrosły o 1 mld dol. do 12,7 mld dol.. Jest to jednak jak podkreśla IEA, o 43 proc. mniej niż rok temu.

Unia pozostaje wciąż jednym z donatorów rosyjskiej agresji na Ukrainę, nie zaprzestając kupowania rosyjskiej ropy. Według IEA w marcu Rosja kontynuowała transport ropy do UE w ilości 0,3 mln b/d. Dostawy rurociągiem Przyjaźń wyniosły 230 tys. baryłek dziennie. Agencja spodziewa się, że spadek przepływów rurociągowych będzie kontynuowany, ponieważ PKN Orlen na początku kwietnia rozwiązał kontrakt z rosyjskim Tatnieftem. Większość rosyjskiego eksportu morskiego do Unii, wynosząca 110 tys. baryłek dziennie, kierowana była do nieobjętej embargiem Bułgarii.

Ile kupiła Unia

Dostawy produktów naftowych do krajów Wspólnoty zwiększyły się o 140 tys b/d czyli prawie dwukrotnie do 300 tys. b/d w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale spadły o prawie 1,5 mln b/d w porównaniu z wielkościami kupowanymi przez Unię przed rosyjską agresją na Ukrainę, zauważa IEA.

Indie - największy donator rosyjskiej wojny

W Azji czołowi importerzy zamienili się w marcu miejscami: Indie zastąpiły Chiny i stały się największym odbiorcą rosyjskiej ropy. Eksport do Indii wzrósł o 200 tys. baryłek dziennie do 2,1 mln baryłek dziennie, podczas gdy dostawy do Chin spadły o 500 tys. baryłek dziennie do 1,7 mln baryłek dziennie.

Czytaj więcej

Indie opite rosyjską ropą. Bez wstydu zwiększają zakupy

Więcej rosyjskiej ropy i produktów naftowych kupiła też Turcja, odbiorcy z Afryki, Ameryki Płd. i Bliskiego Wschodu. W wypadku tych ostatnich chodzi prawdopodobnie o rosyjskie firmy zarejestrowane np. w Dubaju, które mieszają rosyjską ropę z arabską i sprzedają jako surowiec nie podlegający sankcjom.

Około 0,4 mln b/d produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji nie miało dokładnego miejsca przeznaczenia.

MAE przypomina, że w marcu 2023 roku do Unii Europejskiej trafiło 0,6 mln b/d (+0,1 mln b/d) rosyjskiej ropy i produktów, do Turcji 0,6 mln b/d (+0,1 mln b/d). /d), do Chin - 1,9 mln b/d (- 0,5 mln b/d), Indii - 2,1 mln b/d (+ 0,3 mln b/d), krajów azjatyckich z OECD - 0,1 mln b/d, pozostałe kraje - 2,2 mln b/d (+ 0,2 mln b/d).

Ekspert gatunku Urals szedł z bardzo dużymi zniżkami. Ok. 35 dol. na baryłce w stosunku do ceny marki Brent. To efekt pułapu cenowego ustanowionego przez Unię i kraje G7.

Ropa
Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?
Ropa
Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan
Ropa
Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy
Ropa
Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ropa
Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku