Marka Dubai zastąpiła Brent w rozliczeniach naftowych Rosji i Indii

Rosyjski Rosnieft i Indian Oil Corp zrezygnowały z europejskiej marki ropy Brent w ustalaniu cen w transakcjach na dostawę rosyjskiego surowca. Teraz podstawą rozliczeń jest Dubai.

Publikacja: 03.04.2023 14:40

Marka Dubai zastąpiła Brent w rozliczeniach naftowych Rosji i Indii

Foto: Bloomberg

Według agencji Reuters rosyjski państwowy koncern naftowy Rosnieft podwoi dostawy ropy do Indii w nowej umowie ogłoszonej 29 marca. Firma będzie sprzedawać do 1,5 miliona ton ropy (11 milionów baryłek) każdego miesiąca w nowym roku podatkowym (rozpoczął się 1 kwietnia). Rosnieft i Indian Oil Corp odmówiły komentarza agencji Reuters.

Czytaj więcej

Saudowie kończą cenowy dżihad

Dlaczego Dubai?

Marki Brent i Dubai są wyceniane w dolarach. Europejscy handlowcy i firmy naftowe wykorzystują ropę marki Brent (z Morza Północnego) do sprzedaży, a azjatyccy kupcy korzystają z marki Dubai. Reuters zauważa, że ​​przejście na Dubai kontynuuje trend przekierowywania sprzedaży rosyjskich surowców energetycznych z Europy do Azji po nałożeniu na nie sankcji na Zachodzie.

29 marca Rosnieft i Indian Oil Corp. podpisały porozumienie o zwiększeniu dostaw rosyjskiej ropy do Indii. Dokładne liczby nie zostały ujawnione. 28 marca wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że dostawy rosyjskiej ropy do Indii wzrosły w 2022 roku 22-krotnie. Według strony rosyjskiej ropa z Rosji stanowi około jednej trzeciej całkowitego importu ropy do Indii. Strona hinduska nie potwierdza tych danych.

Nowy kontrakt obejmuje ropę Urals, wysyłaną z europejskich portów Rosji (Primorsk, Ust-Ługa i Noworosyjsk) oraz ropę Sokol eksportowaną z Sachalinu, która będzie sprzedawana z dyskontem 8-10 dol. za baryłkę w stosunku do notowań marki Dubai.

Czytaj więcej

Kto straci (zyska) na taniej ropie?

Indie i Chiny zarabiają na rosyjskiej wojnie

Reuters zauważa, że większe ilości i zmiana cen rosyjskiej ropy tworzą bliższe powiązania między Moskwą a Delhi. Indie wykorzystały rosyjską agresję na Ukrainę, by importować tanio rosyjski surowiec i obecnie są największym odbiorcą ropy z Rosji dostarczanej drogą morską.

W przeszłości hinduskie rafinerie rzadko kupowały rosyjską ropę ze względu na wyższe koszty transportu w porównaniu z Europą. Jednak po tym, jak ceny Urals spadły do ​​historycznych minimów w wyniku sankcji Zachodu, Rosja w ciągu kilku miesięcy zastąpiła Irak jako głównego dostawcę ropy do Indii.

Według handlowców i danych Refinitiv Eikon, Chiny, które kupują rosyjski Urals po cenach powiązanych z marką Brent lub ICE Brent, także podwoiły zakupy ropy Urals w pierwszej połowie lutego w porównaniu z tym samym okresem stycznia. To może oznaczać, że chińscy odbiorcy dostają jeszcze wyższe zniżki, aniżeli klienci z Indii.

Ropa
Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ropa
Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS
Ropa
Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena
Ropa
Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy