Reklama
Rozwiń

Poważny cios w wojnę Kremla. Indie będą przestrzegać sankcji na ropę

Indie nie złamią antyrosyjskich sankcji Zachodu, nałożonych na rosyjską ropę i paliwa.

Publikacja: 13.03.2023 14:31

Poważny cios w wojnę Kremla. Indie będą przestrzegać sankcji na ropę

Foto: Bloomberg

Jak dowiedziała się agencja Bloomberg władze Indii zwróciły się do banków i handlowców o przestrzeganie zachodnich sankcji. Według źródeł agencji strona hinduska przeprowadziła rozmowy z USA i innymi krajami grupy G7 (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia, Włochy, Kanada) w kuluarach szczytu G20. Wynik rozmów miał być satysfakcjonujący dla państw G7.

Czytaj więcej

Indie opite rosyjską ropą. Bez wstydu zwiększają zakupy

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę i nałożeniu sankcji przez Zachód na rosyjską ropę, rosyjskie koncerny wyprzedawały ropę marka Urals o 35 dolarów taniej niż wynosiła cena ropy marki Brent. Korzystały na tym kraje, które nie poparły sankcji szczególnie Indie i Chiny.

Premier Indii Narendra Modi bez chwili wahania wykorzystał rosyjską agresję na Ukrainę do walki z inflacją i cenami energii w Indiach. Hinduskie zakupy ropy w 2022 r wzrosły 22-krotnie. Przed wojną Indie praktycznie nie importowały ropy z Rosji.

Według danych fińskiego Russia Fossil Tracker na 9 marca Indii zapłaciły rosyjskiemu reżimowi 5,28 mld dol. za importowaną ropę i 847 mln dol. za węgiel. Większy wkład w rosyjską wojnę mają tylko Chiny (10,29 mld dol.) i Unia (9,2 mld dol.).

Według Bloomberga zmiana stanowiska władz Indii wynika z obaw, że przyszłe dostawy mogą zostać ograniczone z powodu kontroli sankcji.

Czytaj więcej

Chiny i Indie stawiają potrzeby gospodarki nad klimatem

Niedawno wysoki urzędnik amerykański powiedział, że administracja Bidena będzie nadal omawiać z urzędnikami indyjskie zakupy rosyjskiej ropy. Biały Dom jest teraz zadowolony, że New Delhi kupuje ropę znacznie poniżej zachodnich cen.

Przypomnijmy, że 5 grudnia 2022 roku Unia i G7 wprowadziły pułap cen ropy (60 dol. za baryłkę) i zakaz zakupów surowca dostarczanego drogą morską. Zakaz zakupu rosyjskich produktów naftowych wszedł w życie 5 lutego 2023 roku.

Te działania przyniosły szybki efekt. Dochody rosyjskiego budżetu z eksportu ropy i gazu w okresie styczeń-luty zmniejszyły się o 46 proc. w ujęciu rocznym.

Ropa
Produkcja i eksport ropy z USA rośnie. Jak długo?
Ropa
Węgrzy chcą kupić największą rafinerię Bułgarii. Należy do Rosjan
Ropa
Rosyjska ropa znów płynie na Węgry? Budapeszt oddycha z ulgą. Moskwa milczy
Ropa
Rosja wstrzymała dostawy ropy na Węgry. To nagła decyzja
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ropa
Katastrofa ekologiczna nad Morzem Czarnym. 40 km plaż Rosji skażonych mazutem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku