Według hinduskiego ministerstwa handlu w ciągu dziesięciu miesięcy roku finansowego, który rozpoczął się w kwietniu 2022 roku i zakończy w marcu 2023 roku, Rosja zajmuje piąte miejsce na liście głównych partnerów handlowych Indii. Jak podkreśla agencja RIA Nowosti, to pierwsza taka sytuacja od końca lat 90., kiedy Indie zaczęły prowadzić takie statystyki.

Dla porównania przed rozpętaną przez rosyjski reżim wojną Rosja zajmowała 25. pozycję, a najlepszy poziom prezentowała w roku finansowym 1997-1998, kiedy zajmowała 16. pozycję.

Czytaj więcej

Obajtek: Będziemy domagać się roszczeń od Rosji

Poprawa rosyjskiej pozycji wynikała z gwałtownego wzrostu wymiany handlowej między obydwoma państwami: jeśli w ostatnim roku finansowym było to zaledwie 13,1 mld dol., to w dziesięciu miesiącach bieżącego roku finansowego (od kwietnia 2022 do stycznia 2023) osiągnęło 39,8 mld dol. W tym samym czasie Indie wyeksportowały do Rosji towary o wartości 2,5 mld dol., a importowały towary o wartości 37,3 mld dol. W rezultacie deficyt handlowy Indii wyniósł 34,8 mld dol. Ten hinduski import to głównie rosyjska ropa (90 proc. całości) i węgiel kupowane przez Delhi z ogromnymi zniżkami w czasie, kiedy rosyjskie wojska mordowały, gwałciły bezbronnych ludzi i niszczyły Ukrainę.

Największymi partnerami handlowymi Indii w tym roku podatkowym były Stany Zjednoczone z obrotami handlowymi na poziomie 108,4 mld dol., Chiny (95,9 mld dol.), Zjednoczone Emiraty Arabskie (70,2 mld dol.) i Arabia Saudyjska (44,3 mld dol.).