Obajtek: Będziemy domagać się roszczeń od Rosji

Trudno zerwać kontrakt bez sankcji, narazilibyśmy się na duże odszkodowanie, a i tak te pieniądze wpłynęłyby do Putina – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek w Radiu ZET, tłumacząc, dlaczego Polska tak długo kupowała rosyjską ropę.

Publikacja: 06.03.2023 11:05

Obajtek: Będziemy domagać się roszczeń od Rosji

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

ala

Prezes PKN Orlen przekonywał, że koncern nie mógł wcześniej zerwać kontraktu na rosyjską ropę, ponieważ musiałby płacić za surowiec, którego nie odbierze i naraziłby się na potężne kary. Jakich wielkości byłyby to kary – tego Obajtek nie zdradził.

– Trudno zerwać kontrakt bez sankcji (unijnych – red.), narazilibyśmy się na duże odszkodowanie, a i tak te pieniądze wpłynęłyby do Putina – zaznaczył gość Radia ZET.

Czytaj więcej

Orlen planuje setki miliardów złotych inwestycji

Prezes Orlenu podkreślił, że jest przeciwko dostarczaniu ropy z Rosji i finansowaniu wojny Putina. – Zrobiliśmy największy poziom dywersyfikacji w historii tego kraju. Gdybyśmy zaczęli dywersyfikować ropę w trakcie wojny, to nie zdążylibyśmy, bo taki proces dywersyfikacji trwa lata – wyjaśnił.

– To ma sens, jeżeli będą sankcje europejskie, bo wtedy wyrówna się szansę rynków. Nie może być tak, że jeden kraj bierze ropę i płaci za baryłkę o 30 dolarów więcej, a drugi kraj bierze ropę rosyjską i płaci o 30 dolarów mniej – dodał Obajtek i stwierdził, że „w żadnym wypadku” nie popełnił błędu. – Zacząłem dywersyfikację od prawie że 100 proc. ropy z kierunku rosyjskiego. Zostało 10 proc. ropy – powiedział.

Prezes Orlenu zaznaczył, że po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Polsce Rosjanie wstrzymali tłoczenie ropy do Polski. – My będziemy teraz wychodzić na drogę prawną i domagać się roszczeń od Rosji – zapowiedział.

Ropa
Historyczny dzień: Czechy wolne od rosyjskiej ropy
Ropa
Ropa znika z Rosji. Została tylko dekada
Ropa
OPEC wraca do rzeczywistości: obniża własną prognozę dla ropy naftowej
Ropa
Ropa naftowa największą ofiarą wojny handlowej Donalda Trumpa
Ropa
Ropa wkroczyła w pandemię. Cena najniższa od blisko pół dekady