Transnieft nie wyśle ropy Przyjaźnią, bo „nikt jej nie zamówił ani nie zapłacił”

Po rurociągach Gazpromu teraz pusty może też pozostać rurociąg Przyjaźń dostarczający do Unii rosyjską ropę. Dziś Niemcy oświadczyły, że są gotowe, wzorem Polski, na rezygnację z ropy dostarczanej przez Przyjaźń.

Publikacja: 27.02.2023 17:27

Transnieft nie wyśle ropy Przyjaźnią, bo „nikt jej nie zamówił ani nie zapłacił”

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

– Niemcy są gotowe wstrzymać dostawy ropy tranzytowej rurociągiem Przyjaźń – zapowiedziała Beate Baron, rzeczniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki, w związku z wstrzymaniem tą trasą dostaw do Polski.

„Przyjęliśmy do wiadomości doniesienia o ograniczeniach dostaw. Podobnie jak w Polsce, my w Niemczech w ostatnich miesiącach wspólnie z przedsiębiorstwami intensywnie i konsekwentnie przygotowywaliśmy się (do tej sytuacji – red.) i staliśmy się, że tak powiem, niezależni od rosyjskiego ropociągu. Rosja nie będzie mogła użyć ropy jako broni przeciwko Niemcom (tak jak to robił Gazprom – red.)” – powiedziała Baron na konferencji prasowej w Berlinie (cytat za RIA Nowosti).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ropa
Jak zabrać petrodolary Rosji? G7 ma plan i pokaże go w rocznicę wybuchu wojny
Ropa
Kto przeprowadził atak na terminal z kazachską ropą w Rosji?
Ropa
Chiny tną import ropy z Rosji, Indie będą następne. Cena surowca spada
Ropa
Rosyjska ropa utknęła na tankowcach. Chińczycy rezygnują z Sachalina
Ropa
Norweskie platformy wiertnicze pod specjalnym nadzorem. Możliwy rosyjski sabotaż
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce