Transnieft nie wyśle ropy Przyjaźnią, bo „nikt jej nie zamówił ani nie zapłacił”

Po rurociągach Gazpromu teraz pusty może też pozostać rurociąg Przyjaźń dostarczający do Unii rosyjską ropę. Dziś Niemcy oświadczyły, że są gotowe, wzorem Polski, na rezygnację z ropy dostarczanej przez Przyjaźń.

Publikacja: 27.02.2023 17:27

Transnieft nie wyśle ropy Przyjaźnią, bo „nikt jej nie zamówił ani nie zapłacił”

Foto: Fotorzepa, Andrzej Cynka

– Niemcy są gotowe wstrzymać dostawy ropy tranzytowej rurociągiem Przyjaźń – zapowiedziała Beate Baron, rzeczniczka niemieckiego ministerstwa gospodarki, w związku z wstrzymaniem tą trasą dostaw do Polski.

„Przyjęliśmy do wiadomości doniesienia o ograniczeniach dostaw. Podobnie jak w Polsce, my w Niemczech w ostatnich miesiącach wspólnie z przedsiębiorstwami intensywnie i konsekwentnie przygotowywaliśmy się (do tej sytuacji – red.) i staliśmy się, że tak powiem, niezależni od rosyjskiego ropociągu. Rosja nie będzie mogła użyć ropy jako broni przeciwko Niemcom (tak jak to robił Gazprom – red.)” – powiedziała Baron na konferencji prasowej w Berlinie (cytat za RIA Nowosti).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ropa
Dojdzie do megafuzji na rynku paliw? Shell rozważa przejęcie BP
Ropa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Ropa
Czechy wolne od rosyjskiej ropy. Rurociąg „Przyjaźń” dostanie nowe życie
Ropa
Historyczny dzień: Czechy wolne od rosyjskiej ropy
Ropa
Ropa znika z Rosji. Została tylko dekada
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem