Tankowce utknęły w cieśninach. Turcja wykonuje sankcje Zachodu

Dwie dziesiątki tankowców chcących przepłynąć przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele stanęło w poniedziałek na kotwicach w oczekiwaniu na zgodę Turcji na kontynuowanie podróży. Dalej popłyną tylko te jednostki, które okażą ważne ubezpieczenie.

Publikacja: 06.12.2022 09:58

Tankowce utknęły w cieśninach. Turcja wykonuje sankcje Zachodu

Foto: Adobe Stock

Financial Times informuje, że kolumna tankowców zakotwiczyła u wybrzeży Turcji. Ankara sprawdza, czy mają ważne ubezpieczenia, co oznacza, że jeżeli transportują ropę rosyjską, to została ona kupiona po cenie niższej aniżeli sankcyjny limit 60 dolarów za baryłkę. Limit obowiązuje od 5 grudnia.

Jak pisze gazeta większość przewożonej ropy pochodzi z Kazachstanu, ale na statki trafia przez rosyjskie porty. A więc wymaga sprawdzenia. Wcześniej media dowiedziały się, że Rosja skupuje stare tankowce i tworzy flotę, która ma działać w szarej strefie, przewożąc surowiec pod obcymi banderami.

Rosyjscy analitycy są zdania, że pułap cenowy spowoduje zmniejszenie rosyjskiego eksportu ropy. Za tym pójdzie osłabienie rubla, czyli w statystykach rosyjskich zyski z eksportu nie spadną.

Czytaj więcej

Kaliningrad odcięty od ropy z Rosji

Tymczasem Kreml podaje, że w ciągu 11 miesięcy Rosja zwiększyła wydobycie ropy o 2,2 procent w ujęciu rocznym do 488 mln ton. Co zrobi z nadmiarem surowca? Chiny i Indie wprawdzie zwiększyły w ostatnich miesiącach zakupy rosyjskiego surowca, ale nie wiadomo, czy ich koncerny będą mogły sobie pozwolić na złamanie sankcji, które uznają także USA.

Polska, Litwa i Estonia w zamian za zgodę na ich zdaniem zbyt wysoki pułap cenowy rosyjskiej ropy wymusiły na Unii mechanizm, by co dwa miesiące weryfikować skuteczność ustanowionego limitu. Jeżeli 60 dolarów okaże się nie wystarczające, to w lutym 2023 można pułap obniżyć.

Ropa
Chiny tną import ropy z Rosji, Indie będą następne. Cena surowca spada
Ropa
Rosyjska ropa utknęła na tankowcach. Chińczycy rezygnują z Sachalina
Ropa
Norweskie platformy wiertnicze pod specjalnym nadzorem. Możliwy rosyjski sabotaż
Ropa
Ameryka Trumpa nie wierzy w świat bez ropy
Ropa
Łukoil opuści Bułgarię. Sprzedaje swoją rafinerię