Jak wynika z raportów Refinitiv, cytowanych przez Reutera, Korea Południowa zwiększyła import z Tunezji tzw. ligroiny (benzyny ciężkiej, palnej mieszaniny płynnych węglowodorów). Równolegle gwałtownie wzrosły dostawy tego paliwa z Rosji do Tunezji.

Zdaniem Manisha Seywala wiceprezesa firmy badawczej Rystad Energy nietypowe szlaki handlowe wiążą się z antyrosyjskimi sankcjami nałożonymi przez państwa zachodnie po rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W 2021 r Korea Południowa - największy na świecie importer benzyny ciężkiej, kupiła 590 tysięcy ton paliwa z Rosji. Jednak po wprowadzeniu zachodnich sankcji, dostawy znacznie spadły.

W październiku Seul sprowadził około 82 tysięcy ton benzyny ciężkiej z Tunezji, jak podaje państwowa Korean National Oil Corporation (KNOC). Według materiałów Refinitiv, w listopadzie Korea Południowa zamierza importować około 274 tysięcy ton ciężkiej benzyny z Tunezji.

- Zmiana trasy wynika głównie z próby uniknięcia kontroli Zachodu i skorzystania z tańszego rosyjskiego paliwa – powiedział Manish Seywal.

Reuters pisze, że dane Refinitiv potwierdzają, że od sierpnia do stycznia tego roku Tunezja otrzymała z Rosji 410 tys. ton lekkiego destylatu. Anonimowe źródło z tunezyjskiego ministerstwa energii powiedziało agencji, że kraj ten zajmuje się wyłącznie eksportem ciężkiej benzyny. W ubiegłym roku Tunezja wyeksportowała do krajów europejskich średnio 21 tys. ton paliwa.

Wcześniej KNOC informował, że import produktów naftowych z Rosji spadł w maju o 43,7 proc. Wtedy Korea Południowa sprowadziła z Rosji zaledwie 2,98 mln baryłek ropy zamiast 5,29 mln baryłek rok wcześniej.

Czytaj więcej

Polska przedstawiła cenę ropy, która na pewno zaboli Rosję