„Rada Federalna przyjęła ósmy pakiet sankcji 23 listopada 2022 roku” – czytamy w oświadczeniu szwajcarskiego ministerstwa gospodarki, cytowanym przez Kommersanta. Tym samym Szwajcaria zgadza się na limity cenowe na rosyjską ropę i produkty naftowe.
Jak zaznaczono, wraz z ósmym pakietem sankcji kraj wprowadza ograniczenia na rosyjskie produkty metalurgiczne, towary dla przemysłu lotniczego i kosmicznego, a także szereg innych towarów, które odgrywają kluczową rolę dla Rosji.
Czytaj więcej
W tym miesiącu Szwajcaria przestanie dostarczać Kremlowi dane o aktywach obywateli Rosji w szwajcarskich bankach. Wiele z nich jest od dawna zablokowanych w wyniku sankcji.
Dzisiejsze rozmowy krajów Unii i G7 mają ustalić limit (wg Bloomberga to będzie 65-70 dol. za baryłkę). Według agencji część przedstawicieli UE uważa proponowany limit za zbyt wysoki, a do jego zatwierdzenia potrzebne jest poparcie wszystkich państw członkowskich Unii.
Wcześniej Politico informowało, że Bruksela, chcąc ograniczyć ceny ropy, musiała pójść na ustępstwa wobec Cypru, Grecji i Malty, których tankowce przewożą rosyjskie paliwo.
Przypomnijmy, że przyjęty przez Unię 6 października 8 pakiet sankcji wobec Rosji nowy pakiet obejmuje środki ekonomiczne i ograniczenia osobiste. Jego uchwalenie stworzyło podstawę prawną do ustalania limitu cen rosyjskiej ropy transportowanej drogą morską do krajów trzecich.
Pakiet wprowadza się zakaz transportu morskiego tego surowca, jeśli został zakupiony po cenie przekraczającej ustalony pułap. Dla ropy zacznie obowiązywać od grudnia, dla produktów ropopochodnych – od lutego przyszłego roku.
Czytaj więcej
Andriej Mielniczenko scedował własność dwóch największych na świecie firm węglowych i nawozowych na swoją żonę dzień przed wpisaniem go przez Unię Europejską na listę sankcji.
Ósmy pakiet sankcji przyjęty przez Szwajcarię obejmują również:
przedłużenie zakazu importu rosyjskich wyrobów stalowych;
dodatkowe ograniczenia w handlu z Rosją miazgą drzewną, papierem, papierosami, tworzywami sztucznymi, kosmetykami, kamieniami szlachetnymi i metalami (w tym złotem).
ograniczenie eksportu do Rosji komponentów dla przemysłu lotniczego;
zakaz sprzedaży do Rosji cywilnej broni palnej, pojazdów i sprzętu wojskowego;
zakaz świadczenia usług konsultingowych architektonicznych, inżynieryjnych, prawnych i informatycznych dla rosyjskich przedsiębiorstw;
całkowity zakaz obsługi portfeli kryptograficznych, kont i depozytów aktywów kryptograficznych obywateli i rezydentów Rosji.
Obywatele UE mają zakaz zajmowania wysokich stanowisk w niektórych rosyjskich spółkach państwowych.
Zgodnie z oświadczeniem, ósmy pakiet rozszerza kryteria, według których kraje mogą być umieszczane na listach sankcyjnych za obejście antyrosyjskich restrykcji.