Rosja tworzy szarą flotę tankowców do przewozu swojej zakazanej ropy

Na świecie powstaje „szara flota tankowców” z nieznanymi właścicielami. Ma ona transportować ropę w interesie Rosji po tym, jak w grudniu zacznie obowiązywać unijne embargo.

Publikacja: 23.10.2022 15:59

Rosja tworzy szarą flotę tankowców do przewozu swojej zakazanej ropy

Foto: Adobe Stock

Christian Ingerslev, dyrektor generalny Maersk Tankers, z flotą 170 statków, powiedział agencji Bloomberg, że „jeśli spojrzeć na to, ile statków zostało w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedanych nieznanym nabywcom, staje się jasne, że budowana jest „szara flota” do przewozu tych ładunków ”.

Broker stoczniowy Braemar szacuje, że aby podtrzymać transport dzienny 4 mln baryłek rosyjskiej ropy na Daleki Wschód, zakupiono ponad 240 tankowców w tym 102 Aframaxy, 58 Suezmaxów i 80 super tankowców. W zeszłym roku transportowały one ropę irańską i wenezuelską (także objęte sankcjami).

Anup Singh, szef badań nad tankowcami w Braemar, powiedział agencji, że nastąpił gwałtowny wzrost handlu tankowcami. Jest on prowadzony przez nieznane podmioty w Dubaju, Hongkongu, Singapurze i na Cyprze. Wiele z kupowanych przez nie tankowców to stare jednostki, które wejdą do szarej floty. Niektóre tankowce dostarczy także rosyjski armator objęty sankcjami - Sowcomfłot.

Czytaj więcej

Rosyjskie drony nad norweskimi instalacjami gazowymi. To już wojna hybrydowa

Bloomberg przewiduje również gwałtowny wzrost przeładunków ze statku na statek. Wynika to zarówno z ryzyka sankcji związanych z importem bezpośrednio z portów rosyjskich, jak i z konieczności przeładunku małych ładunków na większe tankowce na dalekie rejsy.

Przypominamy, że embargo UE na rosyjską ropę wejdzie w życie 5 grudnia, a na produkty naftowe 5 lutego 2023 r. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że embargo na rosyjski surowiec zmniejszy do końca tego roku o około 90 proc. import ropy z Rosji do krajów Wspólnoty. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą ograniczyć ceny rosyjskiej ropy do 40-60 dolarów za baryłkę.

Według Bloomberga po 5 grudnia Azja, a zwłaszcza Chiny i Indie staną się głównymi kierunkami wysyłek ropy z Rosji.

Ropa
Historyczny dzień: Czechy wolne od rosyjskiej ropy
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Ropa
Ropa znika z Rosji. Została tylko dekada
Ropa
OPEC wraca do rzeczywistości: obniża własną prognozę dla ropy naftowej
Ropa
Ropa naftowa największą ofiarą wojny handlowej Donalda Trumpa
Ropa
Ropa wkroczyła w pandemię. Cena najniższa od blisko pół dekady