Rosja tworzy szarą flotę tankowców do przewozu swojej zakazanej ropy

Na świecie powstaje „szara flota tankowców” z nieznanymi właścicielami. Ma ona transportować ropę w interesie Rosji po tym, jak w grudniu zacznie obowiązywać unijne embargo.

Publikacja: 23.10.2022 15:59

Rosja tworzy szarą flotę tankowców do przewozu swojej zakazanej ropy

Foto: Adobe Stock

Christian Ingerslev, dyrektor generalny Maersk Tankers, z flotą 170 statków, powiedział agencji Bloomberg, że „jeśli spojrzeć na to, ile statków zostało w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedanych nieznanym nabywcom, staje się jasne, że budowana jest „szara flota” do przewozu tych ładunków ”.

Broker stoczniowy Braemar szacuje, że aby podtrzymać transport dzienny 4 mln baryłek rosyjskiej ropy na Daleki Wschód, zakupiono ponad 240 tankowców w tym 102 Aframaxy, 58 Suezmaxów i 80 super tankowców. W zeszłym roku transportowały one ropę irańską i wenezuelską (także objęte sankcjami).

Anup Singh, szef badań nad tankowcami w Braemar, powiedział agencji, że nastąpił gwałtowny wzrost handlu tankowcami. Jest on prowadzony przez nieznane podmioty w Dubaju, Hongkongu, Singapurze i na Cyprze. Wiele z kupowanych przez nie tankowców to stare jednostki, które wejdą do szarej floty. Niektóre tankowce dostarczy także rosyjski armator objęty sankcjami - Sowcomfłot.

Czytaj więcej

Rosyjskie drony nad norweskimi instalacjami gazowymi. To już wojna hybrydowa

Bloomberg przewiduje również gwałtowny wzrost przeładunków ze statku na statek. Wynika to zarówno z ryzyka sankcji związanych z importem bezpośrednio z portów rosyjskich, jak i z konieczności przeładunku małych ładunków na większe tankowce na dalekie rejsy.

Przypominamy, że embargo UE na rosyjską ropę wejdzie w życie 5 grudnia, a na produkty naftowe 5 lutego 2023 r. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że embargo na rosyjski surowiec zmniejszy do końca tego roku o około 90 proc. import ropy z Rosji do krajów Wspólnoty. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą ograniczyć ceny rosyjskiej ropy do 40-60 dolarów za baryłkę.

Według Bloomberga po 5 grudnia Azja, a zwłaszcza Chiny i Indie staną się głównymi kierunkami wysyłek ropy z Rosji.

Ropa
Rosnieft w potrzasku w Indiach. Największy biznes zablokowany sankcjami
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Ropa
Chińczycy ukarani przez USA za zakup ropy objętej sankcjami
Ropa
Rosja odcięta od zagranicznych transakcji płatniczych. Stawia na kryptowaluty
Ropa
Ropa najtańsza od czterech lat. Główna przyczyna leży w USA
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie do Czech. Skąd Orlen weźmie surowiec?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?