Transnieft o uszkodzeniu „Przyjaźni”: Polacy wciąż przyjmują naszą ropę

Rosyjski operator ropociągu „Przyjaźń” dostał od polskiego PERN informację o wycieku ropy z jednej nitki. Rurociąg w tym miejscu się rozhermetyzował. Rosjanie nie widzą problemu, dopóki strona polska przyjmuje dostarczaną ropę.

Publikacja: 12.10.2022 11:11

Transnieft o uszkodzeniu „Przyjaźni”: Polacy wciąż przyjmują naszą ropę

Foto: PAP, Paweł Pawłowski

Według wiceprezesa Transniefti Siergieja Andronowa termin naprawy uszkodzeń rurociągu nie jest znany. „Na razie przyjmowanie surowca z ich (czyli polskiej – red.) strony jest kontynuowane. Oznacza to, że mają pojemności, do których wpuszczają ropę” – powiedział Andronow (cytat z Interfax).

Rozszczelnienie jednej z nitek rurociągu „Przyjaźń” mogło nastąpić w wyniku przypadkowego uszkodzenia, poinformował Reuters, powołując się na przedstawiciela polskiego rządu.

Czytaj więcej

Wykryto rozszczelnienie jednej z nitek rurociągu „Przyjaźń”, blisko Płocka

– Tu możemy mówić o przypadkowych uszkodzeniach. (…) Nie ma powodu, by sądzić, że przyczyną wycieku ropy był sabotaż – powiedział agencji Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„Przyjaźń” to największy w Europie rurociąg do transportu węglowodorów, uruchomiony w 1964 roku. Długość - 8900 km, wydajność - 66,5 mln ton rocznie. Łączy Almetiewsk (Tatarstan, Rosja) ze Schwedt (Niemcy) i Steps (Węgry). Obejmuje 46 głównych przepompowni, 38 odcinkowych przepompowni, których magazyny mogą przyjąć 1,5 miliona metrów sześciennych ropy.

Czytaj więcej

Unia wciąż dotuje rosyjską wojnę. Polska w czołówce klientów Rosji

Druga nitka „Przyjaźni” działa normalnie, co potwierdziła Barbora Puttsowa, rzeczniczka czeskiego operatora MERO dla agencji RIA Nowosti.

„Dostawy ropy do Czech przez południową nitkę rurociągu Przyjaźń przebiegają zgodnie z harmonogramem” – powiedziała Puttsowa.

Ropa
Orlen osiąga wysokie marże. Nie powinien narzekać na sytuację w branży
Ropa
Ropa drożeje, ale Orlen i tak będzie nieźle na niej zarabiać
Ropa
OPEC+ zredukuje wydobycie ropy. Ale nie wierzy w dane z Rosji
Ropa
Konwój z ropą z Rosji do Chin ugrzązł w Kanale Sueskim
Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie