Rosyjski monopolista w eksporcie rosyjskiej ropy - Transnieft poinformowała, że Czechy zapłaciły za tranzyt rosyjskiej ropy przez Ukrainę, podaje RIA Nowosti. Zapłatę za tranzyt ropy do Czech otrzymał bank odbiorcy. Po otrzymaniu potwierdzenia z Ukrainy tranzyt zostanie wznowiony.

Reuters, powołując się na słowacki Slovnaft, poinformował, że „jeden z europejskich banków" zrewidował zablokowaną płatność za tranzyt ropy przez Ukrainę i ostatecznie ją zaakceptował. Według źródła, ustalony schemat płatności może być „rozwiązaniem długoterminowym”.

Czytaj więcej

Orlen ugnie się w sprawie rosyjskiej ropy dla Czech?

Od 4 sierpnia ukraiński państwowy koncern Ukrtransnafta zaprzestał tłoczenia ropy południową nitką ropociągu Przyjaźń na Węgry, Czechy i Słowację. Transnieft nie zapłacił Ukrainie za tranzyt, tłumacząc to sankcjami.

Po tygodniu dostawy na Słowację i Węgry zostały wznowione po opłaceniu tranzytu przez słowacki Slovnaft i węgierski MOL. Czechy, gdzie obie rafineria należą do PKN Orlen (przez spółkę Orlen Unipetrol), nie zareagowały na rosyjskie sugestie, by to odbiorcy sami płacili za tranzyt.

Według źródeł Kommiersanta Czechy nie tylko nie zapłaciły, jak ich koledzy z Węgier i Słowacji, ale nawet nie negocjowały go ze stroną rosyjską.

Okazało się, że możliwy jest dotychczasowy sposób regulowania płatności, a Rosjanie po raz kolejny użyli broni surowcowej, by wymusić na odbiorcach korzystne dla nich działania.

Czytaj więcej

Ropa popłynie na Słowację i Węgry. To nie Rosja zapłaciła za tranzyt