Gazprom wchodzi do Iranu. Umowa na 40 mld dolarów

Gazprom i Iranian National Oil Company (INOC) podpisały memorandum o strategicznej współpracy naftowej. Porozumienie zakłada inwestycje na kwotę 40 miliardów dolarów.

Publikacja: 19.07.2022 12:36

Gazprom wchodzi do Iranu. Umowa na 40 mld dolarów

Foto: Adobe Stock

Memorandum o współpracy strategicznej pomiędzy Narodową Irańską Kompanią Naftową (INOC) a rosyjskim Gazpromem (a dokładniej jego naftową spółką - Gazprom nieft) jest według INOC największą inwestycją zagraniczną w historii irańskiego przemysłu naftowego, informuje RIA Nowosti.

Irańska agencja Shana podała, że kwota porozumienia między koncernami naftowymi Rosji i Iranu wyniosła 40 miliardów dolarów.

Memorandum przewiduje nie tylko rosyjskie inwestycje w złoża naftowe Iranu, ale też zagospodarowanie złóż gazowych na irańskiej wyspie Kisz. A także zagospodarowanie irańskiego pola naftowego North Pars, zagospodarowanie pola naftowego South Pars oraz zagospodarowanie 6 innych pól naftowych. Umowa obejmuje również wymianę gazu i produktów petrochemicznych i gazowych pomiędzy Federacją Rosyjską a Iranem, dokończenie projektów budowy terminalu LNG oraz budowę gazociągów eksportowych.

Rzecznik Kremla Pieskow stwierdził, że Rosja i Iran odejdą od dolarów we wzajemnych rozliczeniach. Teheran na ten temat jednak milczy.

Czytaj więcej

Rynek gazu reaguje na deklaracje Gazpromu. KE ostrzega przed ciosem w gospodarki

Iran jest jednym z niewielu państw świata, które nie potępiły ani rosyjskiej agresji na Ukrainę, ani popełnianych tam przez Rosjan zbrodni ludobójstwa, gwałtów, tortur. Pieskow twierdzi też, że w pierwszej połowie roku, wzajemne obroty Rosji i Iranu zwiększyły się o 31 proc. i dynamika dalej jest dodatnia.

Do tej pory Iran był konkurentem Rosji tak na polu naftowym, gdzie jedynie Łukoil od lat inwestował jako jedyny z rosyjskich koncernów, jak i na polu gazowym. Kraj posiada bowiem oprócz ropy potężne złoża gazu ziemnego (32 bln m3 wobec 36 bln m3 w Rosji).

Są drugie na świecie po złożach rosyjskich, do tego mało wyeksploatowane. Irański gaz jest też dużo łatwiej dostępny, a więc tańszy w produkcji aniżeli rosyjski wydobywany głównie z surowych warunkach Arktyki.

To, czego dotąd w Iranie brakowało, to inwestycje gazowe. Kraj produkuje trzy razy mniej gazu od Rosji.

Ropa
Kraje chcą obniżyć pułap cenowy rosyjskiej ropy. Polski wśród nich brak
Ropa
Nowe sankcje USA uderzają w Chiny i Indie. Ceny ropy mocno w górę
Ropa
Zielone banki i zaliczki w kryptowalutach, czyli nieoczywiste wyzwania Orlenu
Ropa
Tankowiec floty cieni dryfuje niedaleko polskich brzegów. Niemcy w stanie gotowości
Ropa
Rosyjskim koncernom naftowym puszczają nerwy. Joe Biden wymierza ostatni cios