Według trzech źródeł agencji Reutera, Rosja zwiększa eksport ropy z portu Koźmino na Dalekim Wschodzie. Transneft Koźmino Port LLC jest rosyjską firmą, prowadzącą terminal przeładunkowy ropy w porcie Wostocznyj w Nachodce nad Morzem Japońskim w Kraju Nadmorski. Od grudnia 2012 roku jest to punkt końcowy rurociągu Wschodnia Syberia–Ocean Spokojny (WSTO).

Państwowy Transnieft mający wyłączność na transport na eksport rosyjskiej ropy, zwiększył ilość ropy pompowanej do Koźmino za pośrednictwem WSTO o 70 tysięcy baryłek dziennie, używając dodatków chemicznych w celu przyspieszenia przepływu ropy, podały źródła agencji.

Dodatkowe dostawy pozwolą firmie Koźmino zwiększyć wydajność do około 900 tysięcy baryłek dziennie w nadchodzących miesiącach, wobec około 750 tysięcy baryłek dziennie w tym roku.

Kto kupuje ropę z terminalu Koźmino? Jak pisał Bloomberg, kraje azjatyckie po raz pierwszy wyprzedziły Europę w zakupach rosyjskiej ropy. Większość tankowców zmierza z Koźmina do Chin i Indii.

30 maja kraje UE zgodziły się zakazać dwóch trzecich ropy importowanej z Rosji. Na razie chodzi jedynie o ropę dostarczaną tankowcami. Po pół roku embargo obejmie też rurociągi.

Czytaj więcej

Nowy pomysł Władimira Putina. Euroazjatyckie Centrum Eksportowe to nowe RWPG?