Więcej ropy nie będzie. OPEC+ po stronie Rosji

Porozumienie eksporterów ropy OPEC+ w maju zwiększy pompowanie ropy o tyle, ile ustalono przed rosyjską napaścią na Ukrainę. Sojusz, w którym decydujący głos mają Arabia Saudyjska i Rosja, nie widzi potrzeby zmiany planów.

Publikacja: 31.03.2022 15:09

Więcej ropy nie będzie. OPEC+ po stronie Rosji

Foto: Adobe Stock

Kraje OPEC+ w maju będą kontynuowały planowany wzrost wydobycia ropy, zwiększając go o 432 tys. baryłek dziennie. Taka decyzja zapadła na posiedzeniu w czwartek. Kolejne spotkanie zaplanowano na 5 maja, wynika z komunikatu sojuszu po spotkaniu.

W maju 2020 r. OPEC+ obniżył produkcję o 9,7 mln baryłek dziennie ze względu na spadek popytu na ropę spowodowany pandemią. Warunki umowy były wielokrotnie korygowane, a od sierpnia 2021 r. sojusz 23 krajów - eksporterów ropy, zdecydował się zwiększyć produkcję o 400 tys. baryłek dziennie co miesiąc. W marcu ograniczenia OPEC+ wynoszą 2,56 mln baryłek dziennie, w kwietniu 2,16 mln.

Czytaj więcej

Biden obiecał uwolnić rezerwy. Ceny ropy spadają

Jednocześnie od maja 2022 r. uzgodniono zwiększenie bazy redukcji wydobycia ropy naftowej dla Rosji, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Iraku i Kuwejtu. Rosja i Arabia Saudyjska mają pompować po 11,5 mln baryłek dziennie.

Swoją decyzją OPEC+ opowiada się po stronie Rosji, która po napaści na Ukrainę ma ogromne problemy ze sprzedażą swojej ropy. Międzynarodowe sankcje spowodowały, że rosyjskie koncerny straciły wielu kluczowych klientów i nawet rekordowe zniżki nie zachęcają do importu Urals.

Jednak utrzymywanie niewystarczającej podaży, może w końcu zwiększyć popyt i na rosyjski krwawy surowiec.

W oficjalnym stanowisku „OPEC+ uważa, że ​​rynek ropy jest już zrównoważony, a obecna zmienność spowodowana jest nie czynnikami fundamentalnymi, ale geopolityką”. Czyli wojna wywołana przez jednego z członków OPEC+ jest tylko „geopolityką” a nie czynnikiem fundamentalnym. Powstaje więc pytanie, co jeszcze musi się wydarzyć, by eksporterzy zdecydowali się zwiększyć wydobycie?

Ropa
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy
Ropa
Rosyjska ropa nie płynie, a ciurka. Banki odmawiają obsługi transakcji
Ropa
Indie tną zakupy ropy z Rosji. Boją się sankcji USA
Ropa
Rekordowy eksport ropy z USA. Kto kupuje najwięcej?
Ropa
Atak dronów na rosyjskie rafinerie. Największa przerwała pracę