W niedzielę BP Corporation zapowiedziała, że sprzeda swoje udziały w Rosnieft z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 2013 roku firma posiada 19,75 proc. udziałów w rosyjskim koncernie kierowanym przez Igora Sieczina bliskiego człowieka Putina. Ponadto z zarządu Rosnieftu w trybie natychmiastowym odchodzi szef BP Bernard Looney i były szef Robert Dydley. W poniedziałek Rosjanie opublikowali odpowiedź:

„Decyzja została podjęta pod bezprecedensową presją politycznie stronniczych sił. Taka decyzja największego mniejszościowego akcjonariusza Rosniefti burzy udaną trzydziestoletnią współpracę obu firm, mającą na celu zabezpieczenie interesów akcjonariuszy, rozwój branży, ochronę środowiska i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych” – uważa Rosnieft.

Czytaj więcej

BP pozbywa się akcji Rosnieftu, szefowie odchodzą z zarządu

„Decyzję BP poprzedziła rozpętana w zachodnich mediach kampania pełna fałszywych doniesień i wniosków, np. na temat dostawy z Rosnieft do rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, które były przedstawiane w materiałach dziennikarzy jako dostawy do Ministerstwa Obrony” - głosi komunikat

Rosnieft zauważa, że z wyprzedzeniem otrzymał informację od kierownictwa BP o decyzji o wycofaniu się z udziałowców spółki i szeregu wspólnych projektów. Szczegółowe rozmowy na ten temat odbyły się z prezesem BP Bernardem Looney oraz prezesem zarządu BP Helge Lundem.

„Biorąc pod uwagę znaczącą rolę Rosniefti dla BP (dywidendy w wysokości 640 mln dol. w 2021 r., udział rezerw firmy w całkowitych rezerwach BP wynosi 47 proc.), można stwierdzić, że sytuacja polityczna została wykorzystana na szkodę brytyjskiej spółki i zmniejszy jej konkurencyjność” - ubolewają Rosjanie.

O własnej sytuacji Rosjanie nie wspominają, a warto: Od rosyjskiej inwazji 24 lutego koncern stracił na wartości 42 procent w ciągu pięciu dni. Na globalnym rynku nie ma chętnych na ropę marki Urals, pomimo, że sprzedawana jest z najwyższą zniżką w historii. Armatorzy tankowców odmawiają też rosyjskim koncernom ich udostępnienia.

Odejście BP oznacza także zamknięcie Rosniefti drogi do najnowocześniejszych technologii i urządzeń poszukiwania i wydobycia surowców.

Czytaj więcej

Czy BP łamie sankcje?