Aktualizacja: 14.11.2024 02:58 Publikacja: 08.10.2024 13:26
Foto: Fotorzepa/ Urszula Lesman
Orlen, we współpracy z zewnętrznymi firmami audytorskimi i kancelariami prawnymi, przeprowadza szczegółowy przegląd działań podejmowanych w grupie kapitałowej od stycznia 2016 r. do lutego 2024 r. Jego efektem jest już ponad 50 dokonanych kontroli i audytów. Drugie tyle jest w toku.
Dotychczasowe działania doprowadziły do wszczęcia postępowań zarówno przez prokuraturę, jak i inne organy ścigania. Orlen podaje, że spośród 28 kluczowych śledztw 12 dotyczy spółki matki, a 16 – pozostałych firm należących do grupy.
Fundusze, które posiadają akcje paliwowego giganta, złożyły wniosek o wpisanie zmian w jego radzie nadzorczej do porządku obrad walnego 2 grudnia.
Inwestycja Olefiny III nie powstanie w planowanym kształcie. Orlen tłumaczy, że musiałby wydać aż 45–51 mld zł.
Wiadomo już, że sztandarowa inwestycja petrochemiczna powstająca w Płocku nie będzie realizowana w planowanym kształcie. Powodem jest brak rentowności i ogromne koszty mogące sięgać 45-51 mld zł. Projekt ma być zoptymalizowany lub wstrzymany.
Rządowe cele w zakresie liczby stacji ładowania, wodorowych i LNG często mocno odbiegają od tego, jak widziałyby je giełdowe spółki. Jedne są nierealne, inne za mało ambitne. Czasami do tych samych spraw różne podchodzą też poszczególne firmy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Chodzi o Samera A. i Marcina O., którym zarzuca się zawarcie od 21 sierpnia 2023 r. do 21 grudnia 2023 r. trzech niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej i wyrządzenie OTS Switzerland i Orlenowi szkody na około 378 mln dolarów.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Nieprawidłowości na łączną kwotę kilkuset milionów złotych, w tym wydatki na niepotrzebne ekspertyzy, i pomijanie prawa zamówień publicznych – wykryli audytorzy w działaniach poprzednich władz Agencji Rozwoju Przemysłu. Są zawiadomienia do prokuratury.
KGHM podejrzewa możliwość popełnienia przestępstwa przy nabyciu covidowych maseczek, a KGHM Zanam przy rozporządzaniu jego mieniem i udzielonych upoważnieniach. Nieprawidłowości stwierdzono też w zakresie sponsoringu, marketingu i reklamy.
Wójt gminy nie może oszczędzać na audycie. Gdy budżet opiewa na co najmniej 40 mln złotych, umowę z usługodawcą musi zawrzeć na okres co najmniej jednego roku.
Jednym z najważniejszych obowiązków dotyczących fundacji rodzinnej jest weryfikacja jej działań pod kątem prawidłowości, rzetelności, godności z prawem, celem oraz dokumentami.
Po zgłoszeniu przez sygnalistę nieprawidłowości, firma będzie musiała wszcząć postępowanie wyjaśniające.
25 września wchodzi w życie ustawa, która obejmie ochroną sygnalistów, którzy ujawniają nieprawidłowości w firmie – w tym mające znamiona przestępstw. Jak zareagować na takie zgłoszenie? Kiedy należy przeprowadzić audyt śledczy?
Spółka i jej organy są odpowiedzialne za ochronę swojego majątku, tj. wykrycie i uprawdopodobnienie nieprawidłowości. Raport z tych czynności (audyt śledczy) może być później podstawą wszczęcia śledztwa przez organy ścigania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas