Oni wspierają agresora. Rekordowy import rosyjskiego diesla

Pomimo zachodnich sankcji Turcja, Maroko, Brazylia, Tunezja i… Arabia Saudyjska zwiększyły w marcu import diesla z Rosji, do poziomu najwyższego od siedmiu lat.

Publikacja: 27.03.2023 13:45

Oni wspierają agresora. Rekordowy import rosyjskiego diesla

Foto: Bloomberg

Dostawy rosyjskiego oleju napędowego przez pierwsze 19 dni marca wyniosły około 1,5 mln baryłek dziennie, informuje agencja Bloomberg, powołując się na dane firmy analitycznej Vortexa. Agencja zwraca uwagę, że mimo sankcji Unii Europejskiej eksport rosyjskiego diesla w marcu powinien osiągnąć poziom najwyższy od 2016 roku.

Czytaj więcej

Rosja eksportuje paliwa do Arabii Saudyjskiej i tak omija sankcje

Większość oleju napędowego eksportowanego z Rosji trafia do Turcji, Maroka, Brazylii, Tunezji i Arabii Saudyjskiej. Znacząco wzrosła również ilość rosyjskiego produktu zgromadzonego w tankowcach. Import do Arabii Saudyjskiej, w odróżnieniu od pozostałych państw kupujących diesel na swoje potrzeby, trafia prawdopodobnie do pośredników zajmujących się reeksportem rosyjskiego surowca. Może być tam mieszany z arabskim olejem, wtedy nie podlega sankcjom.

- W marcu obciążenia rosyjskich rafinerii utrzymywało się na wysokim poziomie, co umożliwiło zwiększenie wielkości eksportu oleju napędowego. Rosyjscy producenci wydają się pewni, że będą w stanie sprzedawać wyprodukowane ilości zagranicznym nabywcom, ponieważ oferują duże rabaty – ocenił Michaił Turukałow, dyrektor niezależnej agencji Commodity Markets Analytics.

Czytaj więcej

Mimo embargo na rosyjską ropę bez podwyżek na stacjach paliw

Od 5 lutego obowiązuje pułap cenowy dla produktów naftowych z Rosji. Obostrzenia obejmują dwa limity cenowe: 100 dol. za baryłkę benzyny i oleju napędowego oraz 45 dol. za baryłkę oleju opałowego i nafty. Z informacji Kommersanta wynika, że ​​rosyjskie koncerny paliwowe, pomimo unijnego embarga na dostawy rosyjskich produktów naftowych i pułapu cenowego, starają się utrzymać wysoki poziom rafinacji.

W ciągu piętnastu dni marca wydobycie ropy naftowej w Rosji spadło zaledwie o 1,1 proc. w porównaniu ze średnią z lutego, do prawie 770 tys. ton dziennie.

Paliwa
Orlen szykuje kolejną obniżkę cen paliw na lato
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Paliwa
Orlen znów obniży ceny paliw na wakacje. Będą spore rabaty, ale też limity
Paliwa
Rosja straciła unijny rynek diesla. Nowych dostawców nie brakuje
Paliwa
To już koniec rosyjskich rurociągów. Unia kończy z zależnością
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Paliwa
Diesel tanieje, ale psychologicznej bariery nie pokona
Paliwa
Kierowcy płacą coraz mniej za paliwa. Pomogły globalne obniżki cen surowców